Operatorzy zarabiają coraz mniej na SMS-ach w roamingu

115 0

sms

Spadają przychody polskich operatorów telekomunikacyjnych z SMS-ów wysyłanych w roamingu. Takie są ustalenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który przeanalizował ceny usług telekomunikacyjnych świadczonych w roamingu międzynarodowym. Polacy wysyłają podczas pobytu za granicą mniej krótkich wiadomości tekstowych, ponieważ coraz częściej korzystają z usług transmisji danych w roamingu. Spadek przychodów z SMS-ów w roamingu rekompensuje operatorom m.in. coraz szybciej rosnący ruch w obszarze komunikacji marketingowej. Według szacunków firmy Infobip wartość tego rynku w Polsce w 2014 roku wyniosła ponad 75 mln złotych.

 

Urząd Komunikacji Elektronicznej właśnie opublikował raport „Analiza wykorzystania usług świadczonych w roamingu międzynarodowym na obszarze UE/EEA”, świadczący o tym, że wiadomości SMS to segment usług roamingowych o najniższym tempie rozwoju. Mimo, że w ciągu ostatnich 3 lat koszt wysłania wiadomości tekstowej w roamingu dla obszaru UE/EEA zmniejszył się prawie połowę,  to dane przedstawione przez UKE nie wskazują na duży wzrost zainteresowania użytkowników taką formą komunikacji. Porównując wyniki z pierwszego kwartału 2011 roku  do danych z analogicznego okresu w 2014 roku użytkownicy wysłali o 12,8% wiadomości więcej.  Porównując drugie kwartały tych samych lat wzrost wyniósł 6,4%, natomiast najwyższy wzrost – 15,2% wystąpił w przypadku porównania trzecich kwartałów 2011 i 2014 roku.

 SMS - Liczba wysłanych wiadomości 2011-2014

Niska dynamika wzrostu liczby wysłanych SMS-ów wysyłanych w roamingu na obszarze EU/EEA w połączeniu z polityką obniżania cen za wiadomości przyniosła efekt w postaci spadku przychodów w tym segmencie usług roamingowych. Najwyższe przychody z SMS-ów – 13,8 mln EUR, polscy operatorzy zanotowali w trzecim kwartale 2011 roku. Od tego momentu systematycznie malały i w trzecim kwartale 2014 roku osiągnęły wartość 8,9 mln EUR.

 SMS - Przychody operatorów z SMS-ów w roamingu 2011-2014

W ciągu ostatnich 3 lat przychody polskich operatorów z SMS-ów wysyłanych przez obcokrajowców korzystających z polskich sieci komórkowych zmniejszyły się o 42%.   Powodem tego jest systematyczne obniżanie stawek hurtowych za wysłanie wiadomości SMS w roamingu.  Najwyższe przychody z usług tekstowych w roamingu pasywnym osiągnęli w  trzecim kwartale 2011 roku (892,3 tys. EUR), najniższe w trzecim kwartale 2014 (555,9 tys. EUR).

źródło: Infobip

Related Post

NFON prezentuje CRM Connect

Posted by - 10 listopada 2021 0
NFON, europejski dostawca głosowej komunikacji biznesowej w chmurze, zaprezentował Cloudya CRM Connect. Nowe rozwiązanie umożliwia organizacjom łatwą integrację aplikacji Cloudya,…

Laptop i tablet w jednym

Posted by - 23 kwietnia 2015 0
Panasonic zaprezentował nowy model Toughbooka o nazwie CF-MX4 – wzmocnione urządzenie łączące funkcjonalność notebooka oraz tabletu, dedykowane użytkownikom biznesowym. Model…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *