Dlaczego Chromebook to idealny sprzęt do pracy biurowej?

53 0

Wywiad z Karolem Sieńko, Key Account Managerem w Acer Polska

Jakie są największe zalety Chromebooków z perspektywy pracy biurowej? Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju sprzętu? Jakie funkcjonalności zapewniają bezpieczeństwo pracy na tych urządzeniach? Na te i wiele innych pytań w rozmowie z portalem Mobility News odpowiedział Karol Sieńko, Key Account Manager w Acer Polska.

Dla kogo Chromebook będzie dobrym wyborem?

Chromebook to świetny wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie długi czas pracy baterii oraz prostotę użytkowania. To również idealne narzędzie do pracy dla osób, które na co dzień wykonują podstawowe zadania biurowe. Dodatkowo sprawdzi się także u pracowników, pełniących funkcję administratorów sieci, opartych na środowisku Chrome Enterpirse.

Jakie są trzy największe zalety Chromebooków z perspektywy pracy biurowej?

Po pierwsze – wszystkie dane są przypisywane do konkretnego konta Google, więc do jednego komputera może zalogować się wielu pracowników. Dzięki temu niwelujemy ryzyko kradzieży i utraty wrażliwych informacji. Duże znaczenie ma także szybki i łatwy w obsłudze system Chrome OS, dzięki któremu praca na kilku dokumentach jednocześnie jest płynna i wygodna. Trzecią najważniejszą zaletą jest długa żywotność baterii, która sięga nawet 12 godzin pracy przy optymalnych ustawieniach. To szczególnie istotne podczas delegacji lub w czasie pracy zdalnej, kiedy chcemy popracować np. na świeżym powietrzu i nie mamy bieżącego dostępu do źródła zasilania.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze Chromebooka do pracy biurowej, aby jak najlepiej dopasować go do swoich potrzeb?

Na pewno warto sprawdzić, czy laptop posiada obudowę o zwiększonej wytrzymałości, certyfikowaną militarnym standardem. Dla niektórych może brzmieć to trochę bojowo, ale chodzi głównie o to, żeby urządzenie było odporne na zalanie, czy upadek z wysokości. Trzeba brać pod uwagę, że podczas pracy biurowej mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje. Ta cecha urządzenia zyskuje jednak jeszcze większe znaczenie w czasie delegacji czy podczas pracy zdalnej. Jeśli pracujemy przy mocnym świetle, lepiej wybrać urządzenie wyposażone w matową matrycę. Warto także uwzględnić, jak często będziemy się z tym sprzętem przemieszczać. Jeśli zależy nam na mobilności, warto wybrać moduł z wbudowanym modułem LTE, który zapewni szybkie łącze internetowe również w trakcie podróży.

Który Chromebook z oferty Acera jest najczęściej wybierany przez klientów?

Obecnie najbardziej popularny jest Acer Chromebook 314, który ma przystępną cenę, a jednocześnie jest stosunkowo mobilny, wydajny i potrafi wytrzymać nawet cały dzień pracy na jednym naładowaniu. Warto jednak pamiętać, że każdy Chromebook powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji i potrzeb pracownika. Przykładowo do bardziej zaawansowanych prac biurowych lepszym wyborem będzie najnowszy Chromebook Spin 713, który posiada wydajny procesor Intel Core 10. generacji i poradzi sobie z każdym programem biurowym. Jego wyświetlacz VertiView daje użytkownikowi większy obszar roboczy, co czyni pracę na dokumentach jeszcze wygodniejszą. Ponadto ekran obracany o 360° sprawia, że można wykorzystać go np. jako tablet, czy pulpit do wyświetlania prezentacji. Ciekawą alternatywą może być natomiast tańszy Chromebook Spin 311, który waży zaledwie kilogram, a w pełni naładowana bateria pozwala korzystać z niego nieprzerwanie nawet przez 15 godzin. Tak samo, jak jego droższy odpowiednik, posiada antybakteryjne szkło Corning Gorilla Glass, które dziś jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu.

Jakie funkcjonalności Chromebooków pomagają zapewnić bezpieczeństwo danych biurowych?

Podstawowe fizyczne zabezpieczenie to oczywiście czytnik linii papilarnych, który stosuje się również w innych najnowszych laptopach. Jednak w przypadku Chromebooków zastosowano również szereg rozwiązań systemowych. Każda otwarta na urządzeniu strona internetowa i aplikacja działa w tzw. piaskownicy, czyli ograniczonym środowisku. To sprawia, że jedna zainfekowana strona jest zatrzymywana i nie oddziałuje na resztę. Kolejnym zabezpieczeniem jest tzw. weryfikowane uruchamianie. Polega ono na tym, że system zwykle naprawia się automatycznie, gdy wykryje jakieś zmiany lub uszkodzenia systemowe. Ponadto wszystkie ważne dane trzymane są zaszyfrowane w chmurze, a dodatkowym udogodnieniem jest łatwy proces przywracania ustawień systemowych. Dodatkowe zabezpieczenia daje system Chrome Enterprise, który pozwala użytkownikom wydajnie zarządzać firmowymi urządzeniami z oprogramowaniem Chrome OS. To dobre rozwiązanie m.in. w sektorze opieki medycznej oraz handlu.

Czy Acer ma specjalną ofertę dla firm, które chciałyby zacząć pracę na Chromebookach?

Oczywiście, współpraca z przedsiębiorcami jest dla nas codziennością. Regularnie rozmawiamy z przedstawicielami różnych firm i staramy się jak najlepiej odpowiadać na ich potrzeby, np. wdrażając programy lojalnościowe. Dodatkowo nasi partnerzy mają w ofercie gotowe rozwiązania, obejmujące szkolenia i kompleksowe wdrożenie całego ekosytemu opartego na Chromebookach oraz systemie Chrome OS.


Karol Sieńko

Key Account Manager w Acer Polska. Jest absolwentem Inżynierii Cyfryzacji na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Z Acer związany jest od 2016 roku. Wcześniej zajmował w firmie stanowisko Brand Specialist. Od połowy 2018 roku pełni funkcję Key Account Managera odpowiedzialnego za kontakty z partnerami B2B oraz klientami z branży telekomunikacyjnej PLAY, PLUS, T-Mobile i Orange. Pełni również rolę eksperta w temacie rozwiązań z system Chrome OS. Do jego kluczowych zadań należy długofalowe budowanie relacji z kluczowymi partnerami, opracowywanie i realizacja planu sprzedażowego, monitorowanie wzrostu wyników kluczowych partnerów oraz ich potrzeb. Źródłem satysfakcji zawodowej są dla niego zadowoleni klienci. Prywatnie pasjonat piłki nożnej, sportów walki i MMA. Czas wolny najchętniej spędza na aktywnych formach wypoczynku na murawie lub na sali treningowej. Można spotkać go również na festiwalach muzycznych i koncertach.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *