Test i recenzja: LG 360 CAM (R-105)

307 0

Wraz z rozwojem nowych technologii powstają coraz to ciekawsze akcesoria uprzyjemniające konsumpcję cyfrowych treści. W ostatnim czasie była to wirtualna rzeczywistość, teraz nastała także moda na zdjęcia sferyczne 360°. Wszystko dzięki popularyzacji multimedialnych rozwiązań, niegdyś zarezerwowanych dla nielicznych i mało dostępnych z powodu bardzo wysokich cen. Dziś za kilkaset złotych można się wyposażyć w porządne gogle VR i kamerkę 360°.

Jednym z takich akcesoriów jest LG 360 CAM, produkt wypuszczony przez producenta jako urządzenie z serii „LG Friends”, stanowiących dodatek premium dla flagowego smartfonu LG G5. Ponieważ jednak LG 360 CAM nie stwarza żadnych ograniczeń sprzętowych, można ją połączyć z niemal każdym smartfonem z systemem Android, dostępnym obecnie na rynku. Wystarczy jedynie pobrać ze sklepu Google Play aplikację LG 360 CAM Manager.

Jak to wygląda?

Kupując LG 360 CAM, otrzymujemy dwa sferyczne aparaty o rozdzielczości 13 Mpix każdy i możliwości rejestrowania materiałów wideo 2K. Kamerka ma kompaktowe rozmiary (40 x 97 x 25 mm) i bez problemu zmieści się w dłoni lub kieszeni. Ponadto jest bardzo lekka (77 g). Wypukłe obiektywy chroni plastikowa nasadka, którą dostajemy w komplecie. Takie rozwiązanie na pewno zasługuje na pochwałę, bo nie dość, że nasadka chroni najistotniejszy element kamery, to także zapobiega zabrudzeniom.

Na obudowie znajdują się dwa przyciski, jeden okrągły, umieszczony tuż pod jednym z obiektywów i pełniący funkcję spustu migawki, a drugi owalny, znajdujący się z boku urządzenia i odpowiadający za zasilanie. Pod spodem znajdziemy plastikową zaślepkę, która kryje złącze kart pamięci micro SD i port ładowania/synchronizacji w standardzie USB typu C. Odpowiedni kabel znajdziemy w zestawie sprzedażnym, choć bez wtyczki do ładowania (można wykorzystać praktycznie każdą nieprzekraczającą 2,5 A). Na obudowie znajduje się też kilka diod informujących o statusie urządzenia oraz o trybie nagrywania, do tego dochodzi jeszcze sygnalizacja dźwiękowa.

Jak działa?

Po zainstalowaniu karty pamięci i włączaniu urządzenia możemy zacząć nagrywać firmy i robić zdjęcia, posługując się przy tym spustem migawki. Wizjer jest tu w zasadzie zbędny, ponieważ kamera rejestruje obraz szerokokątny 360°, a jej podgląd jest widoczny na ekranie smartfonu, który daje jednocześnie dostęp do dodatkowych ustawień aparatu. Parowanie ze smartfonem odbywa się w dwojaki sposób i absorbuje aż dwa tryby łączności, Bluetooth jest wykorzystywany do bezpośredniego połączenia, natomiast przesyłanie obrazu wymaga połączenia z automatycznie generowaną siecią Wi-Fi, co skutecznie odcina nas od Internetu przez okres połączenia z kamerą.

Podczas pierwszego połączenia będziemy proszeni o hasło, które standardowo stanowi sześć ostatnich cyfr numeru seryjnego kamery, w późniejszym etapie możemy je zmienić na własne, aby zapobiec nieautoryzowanemu użyciu. Z pozycji programu LG 360 CAM Manager poza bezpośrednim podglądem rejestrowanego obrazu możemy także dokonywać zmian w opcjach aparatu, a tych jest całkiem sporo, począwszy od trybów nagrywania, przez kolorowe filtry aż do manualnych ustawień ekspozycji, łącznie z balansem bieli i skali ISO. Tutaj także dokonamy zmiany rozdzielczości i przestawimy widok z 360° na płaski 180°. Są też pewne ograniczenia, kamera rejestruje maksymalnie tylko 20 min materiału, i to bez względu na zastosowaną rozdzielczość.

Przy wykorzystaniu maksymalnych ustawień, czyli 2K (2 560 x 1 280, 30 kl./s, MP4), materiał wyjściowy w formacie 360° zajmie prawie 3 GB, o czym warto pamiętać, jeśli chcemy wykorzystać później nagranie na YouTube czy Facebooku. Poza tym, zgrywając nagranie bezpośrednio z kamery na smartfon, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, bo nagranie jest automatycznie konwertowane i zajmuje to naprawdę dużo czasu, co równocześnie powoduje znaczne nagrzewanie się urządzenia. Jeśli zdecydujemy się na połączenie kamery z komputerem stacjonarnym, otrzymamy surowy plik, do którego otwarcia będziemy potrzebowali odpowiedniego oprogramowania. Na stronie LG znajdziemy jedynie program „LG 360 CAM Viewer” umożliwiający tylko przeglądanie tak zgranych plików po uprzednim czasochłonnym ich skonwertowaniu. Do bardziej szczegółowej obróbki będziemy musieli zakupić we własnym zakresie inny program.

Jak nagrywa?

Tu dochodzimy do najistotniejszej kwestii, a mianowicie jakości nagrań i zdjęć. Nagrania prezentują się całkiem przyzwoicie, choć dużo tutaj zależy od tego, gdzie będziemy je oglądać. Na mniejszych ekranach jakość będzie akceptowalna w zasadzie na każdym kadrze. Przy większych da się zauważyć delikatne gubienie klatek i lekkie rozmycia. Niestety, jakość zdjęć pozostawia już pewien niedosyt, zarówno tych płaskich, jak i sferycznych. Wdać duże szumy i nieostre końcówki. Dobre oświetlenie niewiele zmienia, da się zauważyć problemy z ostrością i balansem bieli. Sytuację częściowo ratują ustawienia manualne, za których pomocą da się sztucznie polepszyć jakość obrazu, ale nie spodziewałbym się po tym rozwiązaniu zbyt wiele. Po pierwsze wprowadzanie ręcznych ustawień jest czasochłonne i raczej mało wygodne, bo wymaga angażowania obu urządzeń, co przekreśla zastosowanie funkcji aparatu, gdy liczy się szybkość. Z drugiej strony dużo częściej kamerkę wykorzystamy do kręcenia filmów niż robienia zdjęć, więc bilans wypada dla LG 360 CAM pozytywnie.

Michał Zawada

WERDYKT

LG 360 CAM na pewno zapewni dużo frajdy i zabawy materiałami sferycznymi. Po tym okresie przyjdzie czas na refleksje i podsumowanie praktycznego wykorzystania. Tu nie wszystko wygląda idealnie, największym problemem jest kłopotliwe zgrywanie nagrań. Na korzyść kamery LG, w porównaniu z konkurencją, przemawia szeroka kompatybilność ze smartfonami i przystępna jak na tego rodzaju sprzęt cena, która zdążyła już spaść poniżej 1 000 zł.

ZALETY

 • Ciekawe wzornictwo
 • Dobra jakość wykonania
 • Przemyślane zabezpieczenie aparatów
 • Dość długi czas pracy na baterii
 • Przyzwoita jakość nagrań wideo
 • Spore możliwości ustawień

WADY

 • Przeciętna jakość zdjęć
 • Niepraktyczny sposób przegrywania zdjęć i filmów
 • Problemy z późniejszą obróbką materiałów wideo

LG 360 CAM (R-105):

 • Wymiary: 40 x 97 x 25 mm
 • Waga: 101 g
 • Aparat: 2 x 13 Mpix (wideo 2K – 2 560 x 1 280 pix)
 • Pamięć 4 GB (wbudowana) + microSD do 2 TB
 • Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n
 • USB typu C
 • Bateria 1 200 mAh
 • Cena 1 199 zł

Michał Zawada

Pasjonat wszelkich mobilnych technologii, pamiętający czasy Siemensa S10 i Nokii 7650. Sentymentalista i realista w jednym patrzący z utęsknieniem na minioną erę rysików. Prawie 10 lat związany z branżą prasy drukowanej, a od 7 lat nierozłącznie z magazynem "Mobility".

Related Post

There are 1 comments

 1. Przydałaby się data artykułu, bo w tej chwili nie wiadomo, z którego to roku. Z 1920, z 2530 , a może z 2014??

  Reply

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *