Zaawansowane parametry biegu i pomiary fizjologiczne

141 0

Garmin Forerunner630

 

Dla biegaczy, którzy chcą szczegółowo analizować parametry treningu, monitorować swoją formę i świadomie się rozwijać, firma Garmin stworzyła smartwatch Forerunner 630 z dotykowym, kolorowym ekranem o wysokiej rozdzielczości. Zegarek współpracuje z systemami satelitarnymi GPS i GLONASS, zapewniając szybkie i precyzyjne określanie pozycji nawet w gęstym lesie lub pomiędzy wysokimi budynkami. Dostarcza szczegółowych pomiarów opracowanych specjalnie na potrzeby biegaczy, jeszcze dokładniej niż jego poprzednik monitoruje dynamikę biegu i mierzy dodatkowe parametry fizjologiczne. Po sparowaniu z kompatybilnym smartfonem na wyświetlaczu odczytywać można powiadomienia i korzystać z dźwiękowych komunikatów motywacyjnych. Forerunner wyposażony został w funkcję monitorowania aktywności. Współpracuje z platformą Connect IQ umożliwiającą dodatkową personalizację przez instalację aplikacji, widgetów, zmianę tarczy czy konfigurację pól danych.

 

 

Pomiary dynamiki biegu, które pojawiły się po raz pierwszy w modelu 620, zostały tutaj rozbudowane i dodatkowo zastosowano technologię mierzącą parametry fizjologiczne użytkownika. Biegacze mogą teraz śledzić stan i reakcje swojego organizmu, co pozwala unikać kontuzji i umożliwia osiąganie jeszcze lepszych wyników.

 

Parametry zaawansowanej dynamiki biegu obejmują:

  • długość kroku: pomiar długości kroku biegacza w czasie rzeczywistym,
  • balans czasu kontaktu z podłożem (GCT): pomiar symetrii kontaktu z podłożem, która według niektórych biegaczy ma związek z prawdopodobieństwem kontuzji i brakiem równowagi siłowej,
  • odchylenie do doługości: stosunek odchylenia pionowego do długości kroku, wyrażony w procentach, dla biegacza jest to obraz kosztów (odchylenie pionowe, ruch „w górę”) i korzyści (długość kroku, ruch „do przodu”), reprezentujący efektywność biegu.

Pomiary fizjologiczne pozwalają lepiej zrozumieć swój organizm i wydajniej trenować. Forerunner 630 zapewnia dostęp do następujących wskaźników:

  • próg mleczanowy: oszacowanie poziomu wysiłku, przy którym dochodzi do gwałtownego wzrostu zmęczenia odbijającego się na tętnie i tempie,
  • natężenie wysiłku: mierzy zmienność tętna w celu oceny ogólnego poziomu zmęczenia biegacza przed rozpoczęciem biegu,
  • przygotowanie wydolnościowe: podczas biegu zegarek analizuje tempo, tętno i jego zmienność, aby zbadać w czasie rzeczywistym aktualną wydolność użytkownika.

Zegarek Forerunner 630 współpracuje z czujnikiem tętna obsługującym technologię ANT+, pozwala biegaczom trenować efektywniej, śledząc parametry takie jak tętno, jego strefy oraz pułap tlenowy (VO2 max). W oparciu o wartość współczynnika VO2 można przewidzieć czas biegu na wybranych dystansach, a także otrzymać wskazówki dotyczące wskazanego czasu regeneracji przed kolejnym treningiem. Dodatkowo, po połączeniu z opaską piersiową HRM-Run, Forerunner 630 mierzy kadencję, odchylenie pionowe oraz czas kontaktu z podłożem. Rejestrowane dane wyświetlane są na czytelnym, kolorowym ekranie dotykowym o wysokiej rozdzielczości.

 

Forerunner 630 po połączeniu z kompatybilnym smartfonem oferuje funkcje wyświetlania powiadomień o połączeniach, SMS-ach i e-mailach oraz odtwarzania komunikatów audio informujących o liczbie i czasach okrążeń, podczas gdy użytkownik słucha muzyki. Umożliwia również bezprzewodowe sterowanie odtwarzaniem muzyki bez konieczności wyjmowania smartfona z kieszeni. Ponadto Forerunner 630 jest kompatybilny z platformą Connect IQ, dzięki czemu biegacze mogą pobierać dodatkowe aplikacje, widgety, tarcze czy konfiguracje pól danych ze sklepu Connect IQ.

 

Forerunner 630 umożliwia automatyczne przesyłanie danych do platformy Garmin Connect poprzez mobilną aplikację zainstalowaną w telefonie. Tam można je szczegółowo przeanalizować i łatwo udostępnić na portalach społecznościowych. Prosty w obsłudze interfejs aplikacji Garmin Connect Mobile umożliwia dostęp do bieżących informacji oraz danych o rozwoju trendów w czasie. Aplikację można połączyć z kontem w serwisie MyFitnessPal, aby monitorować zarówno spalane jak i spożywane kalorie i świadomie planować dietę w zależności od celów.

 

Między treningami Forerunner 630 śledzi dzienną aktywność użytkownika3, gromadząc cenne informacje dotyczące m.in. liczby kroków, pokonanych odległości, spalonych kalorii i czasu snu, a pasek ruchu i alerty wibracyjne motywują do regularnej aktywności. Zegarek analizuje poziom aktywności i wyznacza spersonalizowane cele kroków na każdy dzień. Urządzenie charakteryzuje się wodoodpornością do głębokości 50 m4 i wyjątkowo długim czasem pracy na baterii wynoszącym 16 godzin w trybie treningowym i 4 tygodnie w trybie zegarka ze śledzeniem aktywności i obsługą powiadomień.

 

Zegarek Forerunner 630 stworzony został z myślą o biegaczach, ale można wykorzystać go również do monitorowania innych treningów. Poza biegami dostępne są takie aktywności jak: rower, kardio, siła, wędrówka, bieg narciarski i inne, które można spersonalizować, ustalając monitorowane parametry i wyświetlane ekrany danych.

 

Zegarek Forerunner 630 jest już dostępny w sprzedaży w Polsce.

źródło: Garmin

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *