Test LG G Watch R – Zegarek na miarę naszych czasów

186 0

 

LG-G-Watch-R-klassisch-post-thumb

Smartwatche to jeden z trendów, który w najbliższych miesiącach i latach będą dominować w świecie mobilnych technologii. Urządzenia te wciąż pozostają jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, chociaż są modele, które pokazują, w którą stronę powinny rozwijać się inteligentne zegarki. Należy do nich LG G Watch R.

 

JLG_G_Watch_RJuż od pierwszego spojrzenia rzuca się w oczy naprawdę wysoka jakość wykonania zegarka LG. Otrzymujemy solidny kawałek elektroniki umieszczony w eleganckiej i dość masywnej kopercie, wykonanej ze stali szlachetnej (nierdzewnej) w kolorze czarnym. Taka stylistyka bez wątpienia bardziej przemówi do mężczyzn niż kobiet, chociaż producent sugeruje w swoich prezentacjach, że również panie mogą nosić ten gadżet. Zegarek dobrze będzie komponować się z garniturem, w mniejszym stopniu ze strojem sportowym.

LG_G_Watch_R_1

Jedynym elementem wystającym ponad obudowę jest imitujący pokrętło przycisk funkcyjny umiejscowiony z lewej strony. Niestety, dość łatwo o jego przypadkowe wciśnięcie. Jeśli nosimy zegarek na lewej ręce, wystarczy oprzeć dłoń o stół lub ścianę, a nastąpi wzbudzenie ekranu, bo w takim położeniu przycisk jest najbardziej podatny na ruch nadgarstka. Niewiele więc trzeba, by smartwatch bez wiedzy użytkownika przełączył się do menu ustawień lub włączył jakąś aplikację.

Standardowym wyposażeniem G Watcha R jest skórzany pasek, zamontowany na standardowych teleskopach o średnicy 22 mm. Taki rozmiar ułatwia zmianę paska, jeżeli się zniszczy lub znudzi.

Nie można odmówić inżynierom LG wyczucia stylu. Urządzenie do złudzenia przypomina klasyczny, kwarcowy zegarek i dopiero przy bliższym przyjrzeniu się można zauważyć różnicę. Dla wielu osób takie łudzące podobieństwo do klasycznego zegarka będzie stanowiło dużą zaletę.

 

Wyświetlacz

Głównym elementem zwartej koperty jest ekran – całkowicie okrągły POLED o przekątnej 1,3 cala i rozdzielczości 320 x 320 pikseli. Wyświetlacz został zgrabnie wkomponowany w kopertę, jest umiejscowiony w głębi i otoczony stalową obręczą służącą za minutnik i sekundnik. Obręcz pełni także funkcję ochronną przed uszkodzeniami.

LG_G_Watch_R_3

Jakość wyświetlacza jest ponadprzeciętna, kolory są żywe i soczyste, a czerń – wręcz doskonała. Zastosowanie technologii POLED ma jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie dużo mniejsze zużycie energii. To także tryb czuwania bez potrzeby podświetlenia ekranu, w którym świecą się poszczególne piksele, dzięki czemu cały czas jest prezentowana godzina, bez nadmiernego drenowania baterii. Oczywiście możemy całkowicie wyłączyć podświetlenie i korzystać z czujnika ruchu nadgarstka. Niestety, nie zawsze działa on poprawnie. Jeżeli jesteśmy ubrani w koszulkę z krótkim rękawem, wszystko odbywa się, jak należy, wystarczy jednak założyć kurtkę, a czujnik będzie miał problemy ze wzbudzaniem ekranu.

 

Specyfikacja

LG G Watch R działa pod kontrolą systemu Android Wear 5.0.2, czyli zmodyfikowanej wersji zielonego robota, stworzonej specjalnie na potrzeby elektroniki ubieralnej. Całość bazuje na usłudze Google Now, ze wszystkim swoimi zaletami i wadami.

Android Wear Screenshot(14)

Specyfikacja urządzenia zegarek LG wybija się ponad standard. Jednostką centralną jest czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 400 o taktowaniu 1,2 GHz, wspomagany przez 512 MB pamięci RAM i 4 GB przestrzeni dyskowej w dużej mierze zajętej przez system.

Dla większej ochrony i komfortu firma LG zadbała o standard IP67 (odporność na działanie wody i pyłoszczelność), a dla osób bardziej aktywnych, na wewnętrznej stronie umieszczono pulsometr (choć jego dokładność jest dyskusyjna).

Urządzenie komunikuje się ze smartfonem za pomocą Bluetooth 4.0 w standardzie LE (Low Energy), ma także wbudowany mikrofon, ale nie oferuje możliwości prowadzenia rozmów, po części z braku głośnika, jak i specyfikacji systemu.

Android Wear Screenshot(12)

Automatyczny czujnik jasności zastąpiono funkcją ręcznego wyboru natężenia podświetlenia w dziesięciostopniowej skali, wspomaganym przez dodatkowy tryb słoneczny, dzięki czemu ekran będzie świecić jeszcze jaśniej, tak aby zwiększyć jego czytelność w słoneczne dni. Z pozycji ustawień możemy całkiem wyłączyć powiadomienia bądź zmienić ich priorytet czy też aktywować tryb teatru/kina, gdzie ekran zostanie całkowicie wyłączony, a będzie można go wybudzić tylko poprzez przycisk funkcyjny.

 

Działanie

Interfejs systemu Android Wear nie jest dostępny w języku polskim, co dotyczy również komend głosowych. Jeżeli zdecydujemy się na obsługę zegarka w języku angielskim, będziemy mogli głosem aktywować podstawowe funkcje urządzenia, np. podyktować wiadomość czy wysłać e-mail.

Niestety, część funkcji zegarka staje się przez to bezużyteczna w naszym kraju. Nie wszystko jednak. Jak wspomniałem, Android Wear w dużej mierze bazuje na Google Now. Ma to swoje zalety – usługa ta jest dostępna w naszym kraju i z powodzeniem rozpoznaje polskie słowa. Niestety, w odpowiedzi ogranicza się to tylko do wyświetlania wyników znalezionych w wyszukiwarce Google.

Pomimo tych braków LG G Watch R nadal świetnie się sprawdza w roli stylowego i ładnego gadżetu, a po sparowaniu go ze smartfonem w wielu zastosowaniach go zastępuje. Za pomocą zegarka sprawdzimy powiadomienia, odczytamy treść e-maila czy SMS-u, nie przegapimy żadnego ważnego terminu w kalendarzu, nie wspominając o informacjach z serwisów społecznościowych.

Otrzymamy także dostęp do aktualnej pogody z prognozą na najbliższe dni, a i pobiegać z nim będziemy mogli, sprawdzając na bieżąco przebyty dystans, liczbę kroków czy po prostu zweryfikujemy puls.

Do tego dochodzi jeszcze kontrola nad odtwarzaczem muzycznym, łącznie z regulacją głośności i przełączaniem utworów. Zastosowań jest wiele, a każde w znacznym stopniu ułatwi nam życie, co w rezultacie przełoży się na rzadsze korzystanie z telefonu, szczególnie w miejscach, w których jest to utrudnione.

LG_G_Watch_R_5

Co ważne, system sterujący zegarkiem jest otwarty, a za pomocą powiązanej aplikacji na telefonie możemy doinstalować sporo ciekawych programów, z których na co dzień korzystamy w smartfonie. Wiele popularnych aplikacji dla Androida ma swoje odpowiedniki w Android Wear, choćby popularne Endomondo. Dzięki zegarkowi LG w większym stopniu wykorzystamy też nawigację Google’a. Mając LG G Watch R na ręku, wystarczy ustawić interesujący nas punkt na mapie, schować smartfon do kieszeni i podążać za wskazówkami wyświetlanymi bezpośrednio na zegarku. Trzeba przygnać, że to bardzo pomocne rozwiązanie.

Dużą zaletą tego urządzenia są także jego możliwości personalizacji. Do wyboru otrzymujemy niezliczoną liczbę tarcz, zarówno analogowych, cyfrowych, jak i imitujących te klasyczne, znane z renomowanych zegarków markowych firm czy pospolite, upiększone ładnym kalejdoskopem zdjęć. Niestety, duża część tych dodatków jest płatna. Mimo to praktycznie każdego dnia możemy zmienić zegarek nie do poznania. To właśnie ten element decyduje o sile tego gadżetu i stanowi wabik na potencjalnych nabywców, spychając pozostałe funkcje na dalszy plan.

Android Wear Screenshot(22)

Bateria

Ładowanie zegarka odbywa się poprzez dołączoną do zestawu podstawkę zaopatrzoną w klasyczny port microUSB, który jest przeznaczony dla zwykłej ładowarki bądź kabla USB. Łączenie z urządzeniem odbywa się poprzez pięciopinowe złącze wyposażone w magnes, stąd wystarczy położyć zegarek na podstawce, aby rozpoczął się proces ładowania. Do pełnego naładowania (od 10% do 100%) zegarek LG potrzebował dwóch godzin, a wytrzymywał do 50 godzin ciągłej pracy przy wyłączonym ekranie, aktywowanym tylko przez ruch nadgarstka. W trybie natywnego podświetlenia, wykorzystującym zalety ekranu POLED, ten czas się skracał do ok. 38 godzin. Jak na zegarek bazujący głównie na wyświetlaczu, to całkiem dobry wynik.

 

Michał Zawada

 

Android Wear Screenshot(28)

WERDYKT

LG G Watch R bez połączenia ze smatfonem staje się tylko zwykłym, a do tego krótko działającym zegarkiem, dopiero po sparowaniu rozwinie skrzydła, oferując znacznie więcej funkcji. Swoim wyglądem i jakością wykonania wyróżnia się spośród innych smartwatchy, może też konkurować z wieloma tradycyjnymi zegarkami. Pytanie tylko, czy jesteśmy skłonni zapłacić za niego dość wygórowaną cenę (1 099 zł), mając na uwadze sporą konkurencję.

 

 

 

W SKRÓCIE

LG G Watch R:

  • System Android Wear 5.0
  • Procesor Qualcomm Snapdragon 400 MSM8226 Quad-core 1.2 GHz
  • Wyświetlacz 1,3 cala (320 x 320 ~ 246 ppi) POLED, okrągły
  • 512 MB RAM, 4 GB pamięci wbudowanej
  • Wbudowany akumulator litowo-polimerowy 410 mAh
  • Buetooth 4.0 LE
  • Pulsometr, barometr, akcelerometr, żyroskop, kompas, mikrofon
  • Standard IP67
  • Wymiary: 46,4 x 53,6 x 9,7 mm
  • Waga: 62 g

 

 

WADY

  • Brak języka polskiego
  • Przycisk funkcyjny zbyt łatwy do przypadkowego wciśnięcia
  • Czujnik podświetlenia nie zawsze działa poprawnie
  • Zbyt wysoka cena

 

ZALETY

  • Kontrastowy i czytelny ekran w technologii POLED
  • Powiadomienia o zdarzeniach
  • Częściowa kontrola nad smartfonem
  • Szerokie możliwości personalizacji
  • Wysoka jakość wykonania
  • Pulsometr
  • Standard IP67

 

 

 

 

Michał Zawada

Pasjonat wszelkich mobilnych technologii, pamiętający czasy Siemensa S10 i Nokii 7650. Sentymentalista i realista w jednym patrzący z utęsknieniem na minioną erę rysików. Prawie 10 lat związany z branżą prasy drukowanej, a od 7 lat nierozłącznie z magazynem "Mobility".

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *