Test HP Stream 14 – Groźny rywal dla chromebooków

404 0

HP Stream_Grass Green

Tanie chromebooki dość dobrze przyjmują się na naszym rynku, choć niejeden potencjalny nabywca szuka notebooka o podobnych parametrach, ale z zainstalowanym systemem Windows 8.1. Taki produkt pojawił się na rynku i może sprawić, że zainteresują się nim spore rzesze użytkowników szukających funkcjonalności za niską cenę.

 

HP stworzył tani komputer przenośny z systemem Windows 8.1, który wyglądem przypomina ultrabooki – jest smukły, lekki i wykonany ze świetnych materiałów. Jednocześnie jego cena sprawia, że na twarzy pojawia się szczery uśmiech. Jest to sprzęt bez kompleksów mogący rywalizować, a nawet niejednokrotnie przewyższyć – promowane ostatnio dość mocno przez Google i niektórych producentów notebooków – chromebooki.

 

Wygląd i budowa

W smukłej, przypominającej do złudzenia ultrabooki, obudowie wykonanej z aluminium (górna klapa oraz pulpit roboczy), a także dobrej jakości plastików (dolna część i zawiasy) umieszczono całkiem niezłą, choć nie zachwycającą specyfikację.

Błyszczący ekran o przekątnej 14 cali otoczono matowym, gruboziarnistym tworzywem, a zawiasy są tak mocne, że można podnieść urządzenie za klapę, a część z płytą główną i klawiszami ani drgnie. Ekran ma rozdzielczość 1 366 x 768 i jest podświetlany diodami. Kąty widzenia na boki są spore, ale w górę i w dół nie jest już tak różowo.

Czarne, wyspowe klawisze dobrze się sprawdzają podczas pisania, ich skok i wyczuwalny lekki klik pozwalają na komfortowe użytkowanie. Jedynym mankamentem jest krótki lewy Shift oraz wąski klawisz Enter – wymaga to przyzwyczajenia.

Za dźwięk wydobywający się z notebooka odpowiada system audio opracowany przez Beats Audio, który sprawdza się nadzwyczaj dobrze jak na tę cenę sprzętu. Dwa głośniki umieszczono w przestrzeni pod ekranem, a dwa kolejne na spodzie obudowy.

Duża powierzchnia gładzika kryje w dolnej części przyciski. Ciekawym pomysłem jest wyprofilowana część pulpitu roboczego, która styka się bezpośrednio z touchpadem.

Laptop jest niezwykle smukły. W najgrubszym miejscu, po zamknięciu klapy ma niecałe 18 mm grubości! Waga bez zasilacza to niewiele ponad 1,6 kg.

Na lewym boku obudowy znajdują się złącza HDMI, USB 3.0, mini jack combo, czytnik kart microSD oraz dioda sygnalizująca stan notebooka. Na prawym boku znajdują się gniazdo zasilania, dioda sygnalizująca włączenie zasilacza i dwa porty USB 2.0.

Spód, który wykonano z tworzywa o matowej, przyjemnej w dotyku fakturze, ma limonkowy kolor (tak jak logo HP na klapie).

Zastanawiać może brak otworów wentylacyjnych. HP umieściło we wnętrzu notebooka energooszczędny procesor i dysk SSD, dzięki czemu całość jest chłodzona całkowicie pasywnie – nie ma żadnych wentylatorów – po prostu całość pracuje… bezgłośnie, jak tablet!

 

Możliwości

Notebook HP Stream 14 kryje we wnętrzu procesor AMD A4 Micro-6400T 1 GHz, który w razie potrzeby może być przetaktowany do 1,6 GHz, grafikę zintegrowaną AMD Radeon R3 350 MHz, 2 GB pamięci RAM oraz dysk twardy SSD o pojemności jedynie 32 GB.

Specyfikacja nie zachwyca, wydajność także nie sprawia, że wyskakuje się z kapci. Niemniej wystarcza ona do sprawnej obsługi systemu Microsoft Windows 8.1. W zupełności wystarczy także do pracy z większą częścią aplikacji biurowych – zarówno edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych czy też innego oprogramowania, które nie jest nastawione na wysoką utylizację mocy procesora, układu graficznego, pamięci i dysku.

System operacyjny startuje od zera do pulpitu w kilkanaście sekund. Wynik jest gorszy od chromebooków, ale warto podkreślić fakt, że w HP Stream 14 mamy do czynienia z pełnoprawnym systemem operacyjnym Windows, na którym możemy zainstalować dowolne niemal oprogramowanie. Niemal, gdyż znacznie ogranicza użytkownika pojemność dysku twardego – zaledwie 32 GB, współdzielone z systemem operacyjnym. Pamięć tę można bez problemu rozszerzyć, podobnie jak ma to miejsce w tabletach lub smartfonach, za pomocą kart microSD lub podłączając dysk do portu USB. Może nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie, ale działa. Ponadto w usłudze Microsoft OneDrive nabywca ma zapewnione 100 GB na dane.

Nie ma co marzyć o graniu w nowe, a także wiele starszych gier. Jedynie pozycje z niezbyt wymagającą grafiką typu indie lub starsze gry, w których można znacznie obniżyć rozdzielczość i wyłączyć fajerwerki graficzne, pozwolą na w miarę komfortową rozgrywkę.

Akumulator o pojemności 32 Wh pozwala na pracę przez niewiele ponad 5 godzin – włączona obsługa Wi-Fi, ekran na 60% jasności – film w rozdzielczości 1080p wyświetlany w przeglądarce internetowej pobierany na żywo z sieci. Jest to wynik gorszy od uzyskiwanych przez chromebooki i to jest – według mnie – jedyna wada, która przemawia na niekorzyść HP w porównaniu do urządzeń z Chrome OS.

 

Notebook dla użytkowników domowych, studentów i… emerytów

HP Stream 14 jest komputerem, którym powinni zainteresować się wszyscy, którzy oczekują sprawnej obsługi programów biurowych, przeglądarek WWW, aplikacji, które nie wymagają sporych mocy obliczeniowych, a także wielbiciele filmów. We wszystkich tych zadaniach sprzęt sprawdzi się wyśmienicie. Gracze powinni jednak omijać go z daleka, bo podzespoły nie pozwolą na komfortową rozrywkę. Lekka, smukła i wytrzymała konstrukcja oraz przystępna cena powinny zrobić swoje i HP Stream 14 powinien znaleźć rzesze odbiorców.

Niestety, kosztujący 299 USD (ok. 1 450 zł z VAT) notebook nie jest jeszcze oficjalnie dostępny w Polsce. Niemniej, gdy się tylko pojawi, to wróżę mu spore zainteresowanie.

 

Maciej Lewczuk

 

WERDYKT

HP Stream 14 to podobny do ultrabooka notebook, którego cena nie przekracza 1 500 zł. Alternatywa dla chromebooków wyróżnia się zainstalowanym systemem Windows 8.1, niezłym ekranem, dźwiękiem i obudową wykonaną w dużej części z aluminium.

Bezgłośna praca dzięki pasywnemu chłodzeniu, a także możliwość zainstalowania niemal dowolnego oprogramowania pozwalają sądzić, że może to być nie lada konkurencja dla wielu droższych konstrukcji, w tym także tabletów hybrydowych.

 

 

WADY

Niezbyt dobra wydajność

Wąski klawisz Enter i krótki lewy Shift

Niezbyt pojemny dysk twardy

 

ZALETY

Smukła, aluminiowa obudowa

Atrakcyjna cena

Matowa ramka wokół ekranu

zainstalowany system Windows 8.1

 

Testy syntetyczne

  • Monster Hunter 11 280 x 720 – 935 punktów
  • Performance Test 8.0 – 639,6
  • Cinebench R15 OpenGL/CPU – 9,11/95 CB
  • HDTune – Dysk: średni odczyt – 100,8 MB/s, czas dostępu – 0,532 ms.
  • Praca na baterii – test klasyczny: 278 min
  HP Stream 14
System operacyjny Windows 8.1 64bit
Procesor AMD A4 Micro-6400T 1 GHz (Turbo 1,6 GHz, 4 rdzenie)
Karta graficzna AMD Radeon R3, 350 MHz
Pamięć 2 GB
Dysk twardy 32 GB SSD
Ekran 14 cali, 1366 x 768 pikseli, błyszczący, LED
USB 2xUSB 2.0, 1xUSB 3.0
Wi-Fi Broadcom BCM43142
LAN nie
Wyjście wideo HDMI
Porty audio audio combo
Bluetooth Bluetooth 4.0
Modem brak
Czytnik kart pamięci  microSD
Kamera internetowa 720p
Napęd optyczny brak
Akumulator 34 Wh litowo-jonowy, niewymienialny
Czas pracy test klasyczny: 278 min
Inne  4 głośniki Beats Audio 
Wymiary 24 x 34,4 x 17,8 cm
Waga 1,62 kg + zasilacz 0,3 kg
Cena 299 USD

Maciej Lewczuk

Dziennikarz od blisko dwóch dekad związany z mediami papierowymi i elektronicznymi, zawsze trzyma rękę na pulsie w kontekście najnowszych wydarzeń, technologii i sprzętu.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *