Recenzja FRITZ! Powerline 540E WLAN Set – powerline do przesyłania internetu za pomocą gniazdek elektrycznych z funkcją mostka WiFi

201 0

FRITZ! Powerline 540E WLAN Set

Niemiecki producent urządzeń sieciowych Fritz! – firma AVM, co raz bardziej rozpycha się łokciami na polskim rynku urządzeń do kablowego i bezprzewodowego dostępu do internetu. Po świetnych recenzjach wielu oferowanych routerów, ale także powerlin’ów, punktów dostępu, a nawet telefonów DECT, Niemcy przygotowali dla nas tandem urządzenia oferującego przekazywanie internetu za pomocą sieci elektrycznej oraz WLAN. Mowa o produkcie Fritz! Powerline 540E WLAN Set.

 

Markę Fritz! cenię za sposób w jaki podchodzą do swoich produktów. Oferowane przez nich urządzenia nie są osobnymi towarami, gdzie każdy sobie „rzepkę” skrobie. Fritz! to sieciowy ekosystem, w którego centrum stoi jednostka centralna – router, za pomocą którego możemy zarządzać domową siecią lokalną i internetową, korzystać z rozwiązań NAS, a nawet sterować prostą domową automatyką czy telefonować za pomocą telefonii VoIP w oparciu o telefoniczne urządzenia DECT. To co muszę w tym miejscu wtrącić – router, mimo iż jest traktowany jako jednostka zarządzająca, wcale nie jest wymagana do autonomicznej pracy poszczególnych produktów jak powerline, punkt dostępu czy inteligentne gniazdko. Centrala jedynie ułatwia współpracę i sprawia, że ich obsługa jest bardziej intuicyjna i komfortowa. Ten ekosystem Fritz! to coś, co wyróżnia tego producenta pośród innych w tej branży i co, jakżeby inaczej – zachęca konsumentów do wyboru właśnie jego produktów. Miałem okazję używać kilku urządzeń z portfolio, w tym powerlin’a 500E oraz punktu dostępu 450E. Pięćset czterdziestka to urządzenie będące ich połączeniem zamkniętym w jednej schludnej obudowie.

avm_fritzpowerline_540e

W zestawie z FRITZ! Powerline 540E WLAN Set znajdziemy dwa moduły – niewielkich rozmiarów urządzenie A, którego zadaniem jest dostarczyć sygnał do urządzenia B za pomocą przewodów elektrycznych. Oczywiście aby było to możliwe, oba gniazdka elektryczne muszą być podłączonej do tej samej fazy. Nie można więc na przykład podłączyć urządzenia B u sąsiada i tak mu udostępniać internetu – internet w kablu elektrycznym nie przekroczy licznika. Ba! Jeżeli mamy w domu więcej niż jedną fazę i pomieszczenie do którego chcemy podłączyć internet tym sposobem jest na innej fazie niż urządzenie A, to niestety też nam takie coś nie zadziała. Dla kogo jest więc to urządzenie? Dla każdego kto ma problem z dostarczeniem sieci w obrębie domu na przykład do pokoju znajdującego się na piętrze lub oddalonego od routera o kilka ścian, które efektywnie zagłuszają sygnał WiFi, a prowadzenie przewodu Ethernetowego przez cały dom nie wchodzi w grę.

B00FGKE4SI.04._SL_

Co zyskujemy kupując Fritz! Powerline 540E WLAN Set? Przede wszystkim stabilne połączenie z siecią internetową w miejscy, gdzie nie mamy możliwości pociągnięcia przewodu Ethernetowego, a WiFi rozsyłane przez nasz router nie gwarantuje nam dobrego połączenia. Możemy więc przesłać za pomocą gniazdka elektrycznego po sieci elektrycznej pakiety internetowe o prędkości transmisji do 500Mbit. Oczywiście jest to wartość szczytowa DL/UP przy zachowaniu warunków laboratoryjnych, gdzie po pierwsze jakość miedzianych przewodów elektrycznych jest bardzo wysoka, a połączenia nie zakłócają żadne odbiorniki energii elektrycznej o jej dużym poborze. Jeżeli mieszkamy w wieżowcu pamiętającym czasy PRL, nasza instalacja od tego czasu nie była wymieniana, a przy tym lubimy w zimowe wieczory dogrzewać się piecykiem elektrycznym, to niestety trzeba się spodziewać ograniczonych transferów, a nawet zakłóceń połączenia.

33378_00_1000x1000

Co warto podkreślić ten model powerline’a, w przeciwieństwie do wcześniej testowanego modelu 500E, nie tylko potrafi dostarczyć sieć do jednego odbiornika internetu. Został wyposażony w dwa złącza RJ-45, dzięki czemu sam w sobie jest switchem umożliwiającym bezpośrednie podłączenie na przykład dwóch komputerów w jednym pomieszczeniu lub na przykład komputera i sieciowej drukarki, do której będą mogli mieć dostęp wszyscy mieszkańcy domu. Żeby tego było mało, urządzenie wcześniej nazwane przeze mnie B, jest również punktem dostępu WLAN. Dzięki temu w pomieszczeniu, w którym jest podłączony mamy nie tylko dość stabilne przewodowe połączenie siecią dla komputerów, ale również możemy skorzystać z połączenia WiFi dla komputerów przenośnych, smartfonów czy tabletów. Potrafi on pracować w trybie mostka WLAN, gdzie poprzez bezprzewodową sieć WLAN łączy się z routerem lub jako mostek powerline, gdzie z routerem połączony jest za pomocą sieci elektrycznej, a następnie dostarczony w ten sposób sygnał rozpowszechnia za pomocą WiFi i połączenia LAN.

avm-fritz-powerline-540e-wlan-set

Oferowane transfery są bardzo przyzwoite i do korzystania z internetowej sieci zdecydowanie wystarczą. Podczas testu, gdzie powerline był przyłączony do routera pod gniazdo 100Mbit, po powerlinie udało mi się uzyskać na speedtescie wartość niespełna 19/2 Megabitów przy łączu 30/2. Pod WiFi wartości były bardzo zbliżone. Jak na przesył po kablach elektrycznych trzeba przyznać, że całkiem nieźle. Oferowane przez to urządzenie WiFi potrafi pracować w 3 popularnych pasmach b/g/n. Koniuracja jest niezwykle prosta, a dzięki temu że całe GUI jest w jeżyku polskim, z uruchomieniem urządzenia nie powinien mieć problemu nawet laik.

157

Fritz! Powerline 540E Wlan Set to urządzenie dla konkretnej grupy odbiorców. Tego urządzenia będą potrzebowały osoby, które mają problem z dostępem do internetu w poszczególnych pomieszczeniach domu, a poprowadzenie przewodowego połączenia przez cały dom lub przestawienie routera nie wchodzi w grę. Fritz! Powerline podczas testu pracował bez zająknięcia. Jego konfiguracja zajęła kilka minut wraz z aktualizacją oprogramowania do najnowszej wersji.

 

Zalety:

  • Doskonałe rozwiązanie dla osób niemogących pozwolić sobie na poprowadzenie w domu kabla Ethernetowego
  • 2 złącza RJ45 i WiFi w jednym urządzeniu
  • Dobre transfery i wysoka stabilność połączenia
  • Łatwy w konfiguracji
  • Polska wersja językowa GUI
  • Dobra współpraca w ekosystemie Fritz!
  • Możliwość autonomicznej pracy bez innych urządzeń Fritz!
  • Możliwość zmiany trybu pracy na mostek WLAN lub mostek Powerline

 

Wady:

  • Ograniczenia wynikające z technologii powerline – połączenie w obrębie jednej fazy, na którego jakość ma wpływ stan instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń elektrycznych

 

źródło: Applemobile.pl

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *