Technologia, która sprawi, że Apple i Samsung zdominują rynek

18 0

Wczesne wejście Apple i Samsunga w produkcję smartfonów z UWB przyspieszy przyjęcie niemal jednej trzeciej rynku tcyh urządzeń dostarczonych do 2025 r. – przewiduje Abiresearch.com. Według serwisu UWB w smartfonach zmieni nawyki użytkowników udostępniając np. cyfrowe klucze dostępu do domu/pojazdu, bezpieczne metody płatności, czy sterowanie inteligentnym domem.

Ultra-Wideband (UWB) odnotowała znaczny wzrost popularności w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a coraz większa liczba firm oferuje urządzenia lub chipsety, które obsługują dokładną technologię pomiaru odległości i pozycjonowania na poziomie centymetrów w czasie rzeczywistym. UWB zapewnia bardzo dokładną, energooszczędną, solidną i bezpieczną technologię bezprzewodową do lokalizowania pozycji, ruchu i odległości urządzenia.

ABI Research, firma doradcza zajmująca się globalnym rynkiem technologicznym prognozuje, że liczba sprzedanych smartfonów z obsługą UWB wzrosnie z ponad 42 mln w 2019 r. o 3% smartfonów, do prawie 514 mln w 2025 r.

Pierwszą firmą, która stosuje tę technologię jest Apple, która zintegrowała UWB ze swoim chipem U1, obecnie dostępnym w urządzeniach iPhone 11, a oferowanym od wrześniu 2019 r.

Samsung z kolei ogłosił niedawno, że model Galaxy Note 20 Ultra jest wyposażony w technologię UWB, która jest przeznaczona do udostępniania plików, otwierania inteligentnych drzwi, lokalizowania zagubionych kompatybilnych urządzeń i płatności mobilnych.

Zdaniem Abiresearch.com także Oppo, Huawei, Xiaomi i Sony dodadzą technologię UWB do swoich urządzeń. Początkowo do tych z najwyższej półki, a w przyszłości także tych ze średniej i najniższej.

Ultra-wideband (UWB) umożliwia bezprzewodową łączność z odpowiednio dużą prędkością transmisji danych do wielu urządzeń jednocześnie – zarówno w cyfrowym domu, jak i biurze bez kabli. Technologia dostarcza łącza wysokiej przepustowości, której wymagają wideo i strumienie audio. Ultra wideband jest rozwijającą się techniką komunikacji bezprzewodowej, która charakteryzuje się wysoką szybkością przesyłania danych (do 2 Gb/s) na niewielkich odległościach rzędu 10 metrów. Pracuje na niskim poziomie mocy, co eliminuje interferencje z innymi systemami radiokomunikacyjnymi oraz pozwala budować urządzenia o niskim poborze mocy. Pomimo tego, że prędkość transmisji szybko spada w funkcji odległości, UWB ma spore szanse zastąpić w niedalekiej przyszłości połączenia kablowe między urządzeniami w domu czy w biurze.

źródło: ComputerWorld, Wikipedia, na zdjęciu iPhone 11 Pro

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *