Jak Polacy postrzegają rolę Internetu i nowych technologii w swoim życiu

99 0

internet

Niemal co piąty Polak nie wyobraża sobie dziś życia bez Internetu – wynika z sondażu IBRiS dla Fundacji Orange. Sieć traktujemy przede wszystkim jako narzędzie pracy, w dalszej kolejności jako kanał kontaktu ze znajomymi. Według respondentów w ostatnich 10 latach rozwój technologii najbardziej wpłynął na sposób zdobywania informacji, załatwiania spraw finansowych i utrzymywania kontaktów.

Intensywny postęp cyfryzacji dotyka zarówno prywatnej, jak i publicznej sfery życia. W 2005 roku Facebook miał „tylko” 6 mln użytkowników, na YouTube pojawił się pierwszy film, nie było Twittera, a smartfony nie były jeszcze popularne. Dziś do największego społecznościowego serwisu video trafia co minutę 300 godzin materiału, dziennie publikowanych jest ok. 800 mln nowych tweetów, a Facebooka używa 1,5 mld ludzi.

 

Jak pokazało badanie sondażowe przeprowadzone na zlecenie Fundacji Orange „Postrzeganie Internetu i nowych technologii”, dziś już 17 proc. Polaków nie wyobraża sobie życia bez sieci. Co ciekawe pozostaje ona dla nas przede wszystkim narzędziem pracy. W taki sposób postrzegają Internet przede wszystkim mężczyźni. Jest to również postawa charakterystyczna dla mieszkańców wielkich miast.

 

Zdaniem respondentów, w ostatnich 10 latach rozwój Internetu najsilniej wpłynął na zdobywanie wiedzy i informacji (53 proc. badanych), załatwianie spraw finansowych (44 proc.) oraz komunikację ze znajomymi i rodziną (42 proc). Obszary takie jak rozrywka, czy e-zakupy uzyskały znacznie mniej wskazań (odpowiednio 36 i 31 proc.). Sposób wykonywania zawodu zmienił on w przypadku co czwartego badanego.

 

Kompetencje cyfrowe to dziś jedna z podstawowych umiejętności, niezbędnych do rozwoju kariery i uczestniczenia w życiu społecznym. Według szacunków Komisji Europejskiej, 90 proc. zawodów będzie już wkrótce wymagało ich posiadania choćby na podstawowym poziomie. Nie dziwi więc, że prawie połowa badanych w sondażu Fundacji Orange postrzega technologie jako szansę na rozwój.

Raport_IBRiS_dla_Fundacji Orange_2015

Infografiki_badanie_Fundacja_Orange

Orange Świat #w10lat_FO

źródło: Fundacja Orange

Related Post

Chuwi LapBook 14.1 oficjalnie

Posted by - 22 grudnia 2016 0
Chuwi oficjalnie zaprezentowało dzisiaj swój najnowszy sprzęt Chuwi LapBook 14.1 – laptop w atrakcyjnej cenie i z solidnymi podzespołami. Najnowszy…

Nowości od Western Digital

Posted by - 15 grudnia 2020 0
Firma Western Digital wprowadziła do oferty nowe produkty wpisujące się w potrzeby użytkowników poszukujących szybkiej ładowarki bezprzewodowej do urządzeń zgodnych…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *