Certyfikat GMS, czyli rewolucja w Androidzie. Czy „śmieciowe smartfony” znikną? Rozmawiamy z firmą myPhone, producentem który zdobył GMS

947 0
Firma myPhone – lider w swojej branży, jest jednym z nielicznych polskich producentów, którzy uzyskali dla swoich smartfonów certyfikację Google Mobile Services (GMS). O to, co właściwie z tego wynika i dlaczego jest to tak istotne, zapytaliśmy Radosława Trzebę – Członka Zarzadu myPhone.

Wywiad przygotowany wspólnie z firmą myPhone

„Mobility”: W ostatnich miesiącach dużo się mówiło na temat certyfikacji Google Mobile Services (GMS) i wymogach, jakie w związku z tym ma nałożyć Google na producentów urządzeń z Androidem. Zacznijmy od początku – czym jest certyfikat GMS?

Radosław Trzeba: W tej chwili o certyfikat Google Mobile Services mogą się starać jedynie firmy, które są partnerami giganta z Mountain View, a jednym z nich jest właśnie firma myPhone. Sam certyfikat to gwarancja, że oprogramowanie oraz specyfikacja techniczna w danym modelu spełniają rygorystyczne wymagania Google i są przystosowane do najnowszego systemu Android. Dzięki niemu możemy być pewni, że dany system oraz model smartfonu zostały przygotowane przez producenta zgodnie z tymi wytycznymi, spełniają wszelkie kryteria i działają poprawnie i bezpiecznie.

Co więcej, certyfikat GMS potwierdza również, że wszystkie aplikacje Google, które znajdują się w oprogramowaniu urządzenia i są możliwe do zainstalowania, działają na nim bez błędów, są wolne od złośliwych programów czy wirusów. Podsumowując – certyfikat GMS daje gwarancję jakości i bezpieczeństwa smartfonu.

Czy wiele jest firm, które są partnerami Google?

myPhone jest jedną z nielicznych firm w Europie, które prowadzą tak zaawansowaną współpracę z Google. Wielokrotnie nasza współpraca została doceniona. Między innymi tylko w tym roku otrzymaliśmy nagrodę European Android Award przyznawaną przez Google za dbanie o dobrą jakość systemu, wspieranie rozwoju platformy oraz ścisłą współpracę z Google przy wdrażaniu własnych produktów.

W maju nasi przedstawiciele uczestniczyli w największej konferencji I/O 2017, która się odbyła w siedzibie Google w Kalifornii, a we wrześniu natomiast uczestniczyliśmy w Google Developer Days w Krakowie, największej w Europie konferencji dla społeczności Google, gdzie również podkreślono nasz duży wkład we współtworzenie Androida.

Cyklicznie nasi inżynierowie biorą udział w szkoleniach i spotkaniach organizowanych przez Google, na których zdobywają niezbędną wiedzę do poprawy jakości naszych produktów.

Jak przebiega proces certyfikacji? 

To, jak wygląda proces, jest owiane tajemnicą, jednak w skrócie składa się on z dwóch części. W pierwszej jest sprawdzana integralność oprogramowania, gdzie soft jest poddawany specjalnym testom, które dają odpowiedź na pytanie, czy dane oprogramowanie pracuje prawidłowo z daną konfiguracją sprzętową smartfonu. Druga część to serwis Google sprawdzający, czy wszystkie aplikacje Google są kompatybilne z systemem zainstalowanym na tym urządzeniu. Jeśli oba testy mają pozytywny wynik, jest przyznawany certyfikat GMS.

Same testy są wykonywane przez wyznaczone w tym celu zewnętrzne firmy; mogę tylko powiedzieć, że część naszych testów odbywa się w firmie Foxconn, która jest znana choćby z produkcji iPhone’ów dla Apple.

Kto decyduje o ostatecznym wyglądzie Androida na smartfonach?

O ostatecznym wyglądzie Androida decyduje producent telefonów, lecz każdorazowo system musi być przygotowany zgodnie z wytycznymi Google. Android na smartfonach firmy myPhone jest czysty, a to znaczy, że nie ma zbędnych, spowalniających nakładek czy aplikacji obciążających działanie systemu.

To istotne z perspektywy użytkownika, ponieważ daje nieograniczoną i dowolną możliwość personalizacji smartfonu. Nasza firma przygotowuje smartfony tak, aby były jak najbardziej wydajne dla użytkowników, dlatego też nasz system jest „czysty” i bezpieczny.

Certyfikat dotyczy specyfikacji technicznej urządzeń – np. określa minimalną ilość pamięci RAM – czy też jest przyznawany za oprogramowanie?

Certyfikat GMS jest przyznawany głównie za oprogramowanie i potwierdza, że spełnia ono wymagania Google względem Androida. Jednak dla jego optymalnego działania są też ważne parametry techniczne urządzania. A na płynną pracę smartfonów wpływają głównie czysty system operacyjny, chipset z wbudowanym procesorem oraz pamięć RAM.

Dziś minimalne wymogi dla najnowszej wersji Androida to 1 GB RAM i w przypadku „czystego” Androida jest to wystarczające, aby zapewnić optymalne działanie smartfonu.

Mówi się, że Google planuje ograniczyć dostęp do swoich usług w urządzeniach bez certyfikacji, czy to prawda?

Certyfikaty GMS to kolejny krok Google do usprawnienia i rozwoju systemu Android oraz ukłon w kierunku klientów, aby mogli się cieszyć płynną i niczym niezakłóconą pracą aplikacji. Istnieje ryzyko, że użytkownicy posiadający urządzenia producentów, którzy nie zadbają o certyfikaty GMS, nie będą mieli dostępu do aktualizacji systemu i najbardziej popularnych aplikacji, jak YouTube czy Gmail. A te, które będą udostępnione, mogą nie działać poprawnie, choć na tę chwilę jeszcze nie wiadomo, jaki obraz to przyjmie i kiedy finalnie zostaną wprowadzone ograniczenia.

Istotne jest to, że klienci mają już dostęp do urządzeń z certyfikatem GMS, więc mogą być pewni, że aplikacje, m.in.: Gmail, Google Maps, YouTube czy w ogóle sklep Google Play, będą w nich dostępne, sprawne i bezpieczne.

Jest dużo spekulacji na ten temat blokowania aplikacji, a Google nie rozwiewa wątpliwości. Czy działanie smartfonów bez certyfikatu jest już w jakiś sposób ograniczane?

Zmiany, które chce wprowadzić Google, są w jakimś sensie rewolucyjne, a wymogi i modyfikacje na taką skalę zawsze budzą wiele emocji i rodzą kontrowersje. Sytuacji nie poprawia też to, że Google jest raczej powściągliwy w dostarczaniu szczegółowych informacji na temat wprowadzania zmian i ograniczeń. Dziś jednak wiemy, że urządzenia bez certyfikacji nie będą miały dostępu do aktualizacji i poprawek Androida.

Co więcej, przygotowując i testując systemy do naszych nowych urządzeń jeszcze przed uzyskaniem certyfikacji, już spotykamy się z pojedynczymi przypadkami blokowania pewnych usług Google. Kiedy jednak nastąpi pełne ograniczenie urządzeń bez GMS, aktualnie trudno powiedzieć. Pierwotnie mówiło się, że zmiany mają wejść w życie jeszcze w br.

Czy zatem użytkownicy, którzy korzystają ze smartfonu z Androidem bez GMS, powinni się zacząć obawiać?

Prawo nie działa wstecz, więc powyższe restrykcje nie dotyczą osób, które już teraz używają sprzętów z Androidem. Ich smartfony i tablety nie stracą żadnych funkcji, choć jak wspomniałem, mogą nie mieć dostępu do aktualizacji i poprawek systemu. Obecnie zalecamy, aby przy okazji wymiany modelu na nowy, upewnić się, czy dany smartfon posiada już system z GMS.

Czy z uzyskaniem certyfikatu GMS wiążą się jakieś opłaty lub inne dodatkowe koszty, ponoszone przez producentów?

Na każdy model jest przygotowywany osobny system Android, dlatego starania o certyfikat GMS dotyczą każdego modelu z osobna oraz każdej wersji oprogramowania przygotowanej dla tego modelu. Cały proces trwa wiele miesięcy, angażuje dużo osób, Google bada system, testuje aplikacje, ma wgląd w materiały, m.in. instrukcję i projekt opakowania, a to wszystko kosztuje czas i pieniądze. Ważne jest jednak to, że opłata dotyczy przeprowadzenia testów, a nie uzyskania certyfikacji. Nie ma więc mowy o kupowaniu certyfikatów GMS.

Czy ceny smartfonów nie zwiększą się z powodu certyfikacji GMS? Pojawiają się glosy, że za tym wszystkim kryją się wielcy producenci, którzy – mówiąc dosadnie – chcą wykosić z rynku znacznie tańszą konkurencję bez GMS.

Trudno to ocenić – polityka cenowa to indywidualna sprawa każdego producenta. Jedno jest pewne – ceny urządzeń oferowanych przez myPhone’a ze względu na dbałość o jakość i certyfikację GMS nie wzrosły i nie wzrosną. Przeciwnie, staramy się zapewniać najbardziej atrakcyjną cenę przy możliwie najlepszych parametrach.

Jesteśmy jednym z nielicznych producentów na rynku zapewniających, że wszystkie wprowadzane modele smartfonów posiadają certyfikat GMS.

Ostatnie pytanie: jak sprawdzić, czy system na urządzeniu posiada certyfikat GMS?

By sprawdzić, czy nasz smartfon z Androidem ma certyfikat GMS, należy wejść do Google Play, a następnie z bocznej belki wybrać „Ustawienia”. Na otwartym ekranie, na samym końcu listy, pod sekcją „Informacje” znajdują się dane na temat tego, czy sprzęt przeszedł certyfikację.

Dziękujemy za rozmowę.

Mobility

Jako marka istniejemy na rynku od 2001 roku. Swoją obecność podkreślamy przede wszystkim wydawaniem magazynu „Mobility”, który zaledwie po kilku latach został uznany na rynku jako największy i najbardziej popularny miesięcznik o smartfonach i najnowszych technologiach mobilnych.

Related Post

Przygotuj auto do zimy

Posted by - 21 listopada 2022 0
Niektórym z nas trudno się pogodzić z faktem, że jesień dobiegła końca i roztacza się przed nami zimowa aura. Póki…

Przełącz prąd na Plus

Posted by - 26 stycznia 2015 0
  Od 27 stycznia startuje nowa odsłona oferty energii elektrycznej od Plusa dla gospodarstw domowych. Można go kupić od Plusa i mieć…

There are 1 comments

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *