Wojna konsol – Którą wybrać i dlaczego? Cz. 1 – Sony PlayStation 4

618 2
Obecnie wybór domowej konsoli nie należy do najłatwiejszych. Czołowi producenci jak Sony i Microsoft, zdecydowali się na sztuczne przedłużenie generacji i otrzymaliśmy zwiększoną liczbę urządzeń. Wystarczy napisać, że w ramach obecnie trwającej – ósmej generacji, zarówno Sony, jak i Microsoft zaoferowali nam już po trzy różne urządzenia! Jeśli do tego dodamy konsole Nintendo i twory innych producentów jak Nvidia Shield TV, to wybór idealnego sprzętu może przyprawić o mały zawrót głowy. Aby ułatwić wam ten wybór i podjęcie ostatecznej decyzji przygotowaliśmy dla Was poniższy poradnik, który podzielimy na kilka części, a każda skupiać się będzie na innym producencie. Na początek – sprzęt Sony.

PS4, PS4 Slim, PS4 Pro

PlayStation 4, a więc przedstawiciel Sony w ósmej generacji konsol, zadebiutowało na rynku pod koniec 2013 roku. Jak łatwo policzyć konsola jest z nami już ponad cztery lata. W tym czasie na rynek trafiły jeszcze dwa modele konsoli – znacznie odchudzona, ale bez większych modyfikacji – PlayStation 4 Slim (2016) i wyraźnie mocniejszy – PlayStation 4 Pro (listopad 2016). Aż trzy różne modele w ramach jednej generacji? Niestety tak, co gorsza podobną politykę prowadzi konkurencja i nic nie wskazuje na to żeby w przyszłości miało się coś zmienić. Czym zatem różnią się poszczególne modele i czy warto wydawać więcej pieniędzy na mocniejszy model? O tym przeczytacie poniżej.

PlayStation 4 Slim
PlayStation 4 Slim

PlayStation 4 i PlayStation 4 Slim

Podstawowy model PlayStation 4 jest obecnie już niemal niedostępny na rynku, jego miejsce zajęła „Slimka”, czyli tak naprawdę mamy do czynienia z tym samym urządzeniem, ale w nowych szatach. Wersja Slim jest wyraźnie mniejsza od poprzednika, co z pewnością może mieć znaczenie, jeśli w salonie chcemy przygotować sobie centrum rozrywki. PlayStation 4 Slim może pochwalić się wymiarami 265 x 36 x 265 milimetrów. Jak podaje producent, wersja slim jest mniejsza od podstawowej wersji PS4 aż o 40%. Niestety mniejsza konstrukcja przełożyła się na nieco uboższy zestaw gniazd. PlayStation 4 Slim posiada: gniazdo zasilania, gniazdko HDMI 1.4, dwa gniazda USB 3.0 oraz gniazdo kabla Ethernet. Niestety w wersji slim nie znajdziemy wyjścia optycznego, które jest dostępne zarówno w podstawowej wersji, jak i w modelu PS4 Pro (o którym za chwilę). Odchudzona wersja PS4 może się również pochwalić niższym poborem mocy (maksymalnie 165W) oraz lepszym modułem do łączności bezprzewodowej (5 GHz IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) od swojego starszego brata. Warto jeszcze raz podkreślić, że jeśli chodzi o moc obliczeniową i wydajność konsoli to jest ona na dokładnie tym samym poziomie co model z 2013 roku. Inaczej sprawa ma się z PlayStation 4 Pro.

PlayStation 4 Slim z dyskiem o pojemności 500 GB, który stanowczo odradzamy, to wydatek rzędu 1000 – 1100 złotych. Dlaczego odradzamy? Z dyskiem o tej pojemności naprawdę będziemy musieli uważać na liczbę zainstalowanych gier. Niestety bez względu czy kupimy grę w wersji pudełkowej czy cyfrowej ta musi zostać zainstalowana na dysku konsoli. Najbardziej rozbudowane produkcje potrafią „ważyć” nawet 40 – 60 GB, jeśli do tego dodamy miejsce zajmowane przez system, aktualizacje do gier, zapisy rozgrywki czy ewentualne screeny i filmiki. To może się zdarzyć, że starczy wam miejsca na zaledwie 7 – 8 tytułów.

Wersja z dyskiem o pojemności 1 TB to już wydatek od 1150 do nawet 1350 złotych, warto jednak szukać zestawów z grami, bo te ostatecznie są najbardziej opłacalne.

PlayStation 4 Pro
PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 Pro mógł się swego czasu legitymować tytułem najpotężniejszej konsoli na rynku (już tak nie jest za sprawą Xbox One X) i rzeczywiście japoński producent zadbał, aby wersja Pro była wyraźnie mocniejsza od pozostałych modeli i oferowała najlepsze doznania audio-wizualne. PS4 Pro jest konsolą o większych rozmiarach niż model Slim – 295 x 55 x 327 milimetrów. Model ten wyposażono w: znacznie mocniejszy układ graficzny, wyjście HDMI 2.0 oraz podniesiono taktowanie procesora, jak również pamięci RAM. Co najważniejsze z punktu widzenia przyszłego użytkownika – przekłada się to na większą wydajność i lepszą jakość obrazu w grach. Oczywiście należy pamiętać, że decyzję o różnicach w grach na poszczególne modele Sony pozostawiło w rękach twórców i to tylko od nich zależy, jak bardzo różnią się od siebie poszczególne produkcje.

Najwięcej z możliwości PlayStation 4 Pro zyskają posiadacze telewizorów 4K z HDR (High Dynamic Range). Dlaczego? Już spieszę z odpowiedzią, dzięki zwiększonej mocy PS4 Pro umożliwi nam odtwarzanie gier w rozdzielczości 4K i z wykorzystaniem technologii HDR. Dzięki tym możliwościom obraz uzyskany w grach może pochwalić się znacznie lepszą jakością. Należy tu jednak zwrócić uwagę na jeden istotny szczegół – nie wszystkie gry na PS4 Pro są w stanie renderować gry w natywnym 4K, najbardziej wymagające produkcje wykorzystują upscaling z 1080p rozdzielczości 4K właśnie. Na PS4 Pro uwagę powinny zwrócić również osoby, które zamierzają spróbować wirtualnej rzeczywistości od Sony, bowiem gry przeznaczone na gogle PlayStation VR wyglądają znacznie lepiej właśnie na najpotężniejszym modelu konsoli Japończyków. PlayStation 4 Pro to obecnie wydatek około 1500 – 1600 złotych.

W to warto zagrać – gry na wyłączność

Sama moc sprzętu to nie wszystko, konsole od zawsze walczyły ze sobą głównie za pomocą ekskluzywnych tytułów. Tych na konsoli Sony nie brakuje. Bez względu na wasze upodobania bądź w zależności dla kogo jest kupowana gra, każdy z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Ważne jest też to, że bez względu na jaki model się zdecydujecie, to dostępna biblioteka gier pozostaje bez zmian, bowiem zarówno PS4 Slim, jak i Pro należą do tej samej generacji.

Horizon Zero Dawn (2017)
  • Średnia ocen na Metacritic: 89

Horizon Zero Dawn to najnowsze dzieło studia Guerrilla Games odpowiedzialnego wcześniej za serię Killzone. Tym razem holenderskie studio przygotowało dla nas grę akcji z elementami RPG. Świat gry obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. W Horizon Zero Dawn wcielamy się w młodą dziewczynę o imieniu Aloy, która przemierza piękny, acz niebezpieczny świat opanowany i zdominowany przez mechaniczne zwierzęta. Wraz z Aloy wyruszmy ku przygodzie, która ma na celu odkrycie pochodzenia maszyn. Do zabawy zachęca przede wszystkim ogromny i niezwykły otwarty świat, wypełniony aktywnościami i niezwykłymi istotami.

Bloodborne (2015)
  • Średnia ocen na Metacritic: 92

Bloodborne to gra RPG akcji stworzona przez From Software – autorów serii Dark Souls. Bloodborne przenosi nas do fikcyjnego miasta Yhrnam owładniętego tajemniczą zarazą zamieniającą ludzi w bestie. Jako samotny łowca musimy stawić czoła koszmarom i odkryć co tak naprawdę dzieje się Yhrnam. Podobnie jak w serii Dark Souls poziom trudności został wyśrubowany do absolutnego maksimum, a starcie nawet z pojedynczym przeciwnikiem często kończyć się będzie naszym zgonem. Oczywiście jak przystało na dzieło From Software, nie mogło zabraknąć licznych pojedynków ze spektakularnymi bossami. W Bloodborne z łatwością dostrzeżemy inspiracje gotyckim horrorem oraz twórczością Lovecrafta. Wymagający poziom trudności w połączeniu ze znakomitą, mroczną atmosferą i rewelacyjnym designem przeciwników oraz oręża sprawiają, że wobec tego dzieła nie można przejść obojętnie.

Uncharted 4: A Thief’s End (2016)
  • Średnia ocen na Metacritic: 93

Uncharted 4: A Thief’s End to kolejna część przygód słynnego awanturnika Nathana Drake’a. Wydarzenia ukazane w grze dzieją się 3 lata po finale Uncharted 3. Nasz bohater udaje się na zasłużony odpoczynek i porzuca niezwykłe acz niebezpieczne życie poszukiwacza przygód. Jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć i wraz z pojawieniem się Sama – zaginionego brata Nathana, ten zostaje uwikłany w kolejną przygodę, podczas której bracia muszą odnaleźć zaginiony skarb słynnego pirata – Kapitana Henry’ego Avery. Podczas zabawy nie zabraknie dobrego humoru, spektakularnych ucieczek, strzelanin i mnóstwa akcji niczym w najlepszym filmie przygodowym. Wszystko to okraszone jest rewelacyjną oprawą graficzną. Jeśli nie mieliście okazji zagrać w poprzednie części, to nie musicie się martwić, na PlayStation 4 dostępna jest Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a, czyli ulepszony zbiór trzech pierwszych gier z serii.

Persona 5 (2017)
  • Średnia ocen na Metacritic: 93

Jeśli jesteście sympatykami japońskich gier, to nie znajdziecie lepszego miejsca na realizowanie swojego hobby, jak PlayStation 4. Na konsoli japońskiego producenta regularnie lądują tytuły, których próżno szukać na sprzęcie konkurencji. Persona 5 to bez wątpienia jedno z największych zaskoczeń minionego roku, a przy tym jedna z najlepszych gier w ogóle. Persona 5 to reprezentant gatunku jRPG. Wcielamy się w młodego chłopaka, który za dnia toczy normalne życie ucznia jednej z japońskich szkół (musimy udzielać się na lekcjach czy zaliczać egzaminy) a wieczorem zamienia się członka drużyny zwanej „Phantom Thieves of Hearts”, który może przenosić się do równoległego świata złożonego z naszych pragnień i emocji. Jako „Złodziej Serc” możemy przyzywać w walce tytułowe Persony – istoty, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również zdolnościami i siłą. Persona 5 to tytuł absolutnie niezwykły, znakomita oprawa audio-wizualna, intrygująca historia, która niejednokrotnie nas zaskoczy oraz świetny gameplay to tylko niektóre z elementów, które tworzą jedną z najlepszych gier RPG ostatnich lat, dostępną wyłącznie na PlayStation 4.

Ratchet & Clank (2016)
  • Średnia ocen na Metacritic: 85

Wydana w 2016 roku gra platformowa Ratchet & Clank autorstwa studia Insomniac Games to tak naprawdę remake produkcji z 2002 roku wydanego jeszcze na PlayStation 2. Tytułowi bohaterowie – lisowaty Ratchet i robot Clank, poznają się i wspólnie wyruszają na poszukiwania Kapitana Qwarka, który jako jedyny może stawić czoła głównemu schwarzcharakterowi gry – Drekowi. Znakomity humor i oprawa graficzna stylizowana na współczesne animacje sprawiają, że gra przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym graczom. Podczas zabawy nie zabraknie licznych elementów zręcznościowych, walki z przeciwnikami (w tym pojedynków z potężnymi bossami), pilotowania statku, a nawet elementów RPG (rozwój posiadanego wyposażenia czy statystyk naszych bohaterów).

Yakuza 0 (2017)
  • Średnia ocen na Metacritic: 85

Yakuza 0 to prequel zapoczątkowanej w 2005 roku serii przedstawiającej japoński światek przestępczy. Yakuza Zero przenosi nas do końcówki lat 80 w Japonii, gdzie główni bohaterowie gry: Kazuma Kiryu i Goro Majima rozpoczynają swoją „karierę” w Tokijskim półświatku. Gra to miszmasz gatunkowy łączący w sobie elementy gry akcji, RPG i bijatyki. Podczas rozgrywki najwięcej czasu spędzimy, właśnie walcząc wręcz, każdy z bohaterów posiada trzy odmienne style walki, które możemy rozwijać w trakcie zabawy. W Yakuzie 0 nie zabraknie również licznych zadań pobocznych oraz dodatkowych aktywności, które znacznie wydłużają rozgrywkę. Znakomity scenariusz, bohaterowie i atmosfera, oraz specyficzny japoński humor sprawiają, że Yakuza 0 to jedna z najlepszych „gangsterskich” gier dostępnych na rynku.

Nioh (2017)
  • Średnia ocen na Metacritic: 88

Nioh to gra akcji autorstwa studia Ninja Theory inspirowana serią Dark Souls czy Bloodborne, w odróżnieniu jednak od autorskich światów oferowanych przez From Software, Nioh zabiera nas w podróż po japońskich mitach i legendach. Akcja gry zabierze nas do XVII-wiecznej Japonii, gdzie jako William – irlandzki marynarz poszukujemy naszego nemezis – Edwarda Kelleya. Nioh podobnie jak tytuły, na których się wzoruje to połączenie wymagającej gry akcji i RPG. Rozgrywka wymuszać będzie na nas skrupulatną naukę zachowań przeciwników i rozważne podejście do każdego starcia. Oprócz wymagających pojedynków z potężnymi bossami gra oferuje również tryb multiplayer. Choć Nioh jest dostępne również na PC, to wciąż pozostaje konsolowym „ekskluziwem” Sony.

The Last of Us Remastered (2014)
  • Średnia ocen na Metacritic: 95

The Last of Us to gra autorstwa Naughty Dog, czyli twórców między innymi serii Uncharted. Produkcja pierwotnie zadebiutowała w 2013 roku pod koniec życia konsoli PlayStation 3, tytuł okazał się jednak na tyle udany, że Sony zdecydowało się na jego przeniesienie na PlayStation 4. Dobrze się stało, bowiem odświeżona wersja gry okazała się jedną z najlepszych, jakie ukazały się na konsoli ósmej generacji japońskiego producenta. Akcja produkcji toczy się w 2033 roku w postapokaliptycznych Stanach Zjednoczonych, 20 lat po wybuchu dziwnej epidemii, która zdziesiątkowała populację świata. Głównym bohaterem gry jest Joel, który podejmuje się zadania eskorty nastoletniej dziewczynki o imieniu Ellie do grupy ludzi z organizacji Świetlików. Bohaterom w wyprawie przeszkadzają zarówno zainfekowani, jak i ocalali ludzie, którzy zatracili człowieczeństwo i za wszelką cenę próbują przetrwać.

Co nam przyniesie rok 2018?

Pomimo debiutu konsoli Xbox One X Sony nie zamierza na razie wydawać kolejnego modelu PlayStation, kiedy zatem możemy spodziewać się debiutu kolejnej konsoli? Według branżowego analityka – Michaela Pachtera, PlayStation 5 zostanie wydane w 2020 roku, początkowo specjalista sugerował nawet – 2019 rok, ale później zmienił swoje przypuszczenia. Wcześniejsza premiera byłaby niemałą sensacją. Dlaczego? PlayStation 4 wciąż sprzedaje się znakomicie, a ostatnia wersja konsoli, czyli PS4 Pro jest z nami niecałe 2 lata. To zdecydowanie za wcześnie, aby japoński producent zdecydował się na wypuszczenie kolejnego sprzętu. Szczególnie że nadchodzące 12 miesięcy może być najgorętszymi w historii PlayStation 4 i być może właśnie teraz jest najlepsza pora, aby sięgnąć po konsolę Japończyków. Czego możemy spodziewać się po konsoli 9-generacji od Sony? Tego niestety na razie nie wiemy, ale trudno przypuszczać, żeby japoński producent pozwolił sobie na wypuszczenie urządzenia słabszego od Xbox One X, który może się pochwalić wydajnością na poziomie 6 teraflopów.

Sony wie, że gracze chcą nie tylko mocnego sprzętu, ale przede wszystkim znakomitych gier. W 2018 roku niemal pewni możemy być debiutu takich gier jak:

God of War

Kolejna część przygód Kratosa, tym razem jednak herosowi towarzyszyć będzie jego syn Atreus, a teatrem zmagań będzie skandynawska mitologia. Zmieni się również nieco sposób rozgrywki, kamera we wcześniejszych częściach umiejscowiona wysoko nad bohaterem teraz zawisła tuż nad jego ramieniem co ma przełożyć się na większą immersję. Świat gry również ma być nieporównywalnie większy niż w starszych odsłonach, a walka jeszcze bardziej angażująca i satysfakcjonująca. Data debiutu: 20.04.2018.

Days Gone

Days Gone przygotowywane przez Sony Bend Studio przeniesie nas do postapokaliptycznej Ameryki, gdzie jako były członek gangu motocyklowego – Deacon St. John, postaramy się przeżyć w świecie opanowanym przez zdegenerowanych zombie-podobnych ludzi zwanych „Freakers”. Twórcy do naszej dyspozycji oddadzą otwarty, żyjący świat, w którym, aby przeżyć, będziemy musieli wykorzystać nie tylko siłę naszych mięśni, ale również spryt i inteligencję. Do każdego zadania będziemy mogli podejść na różne sposoby, a bogaty system craftingu może nam pomóc uzyskać przewagę na polu bitwy. Przewidywana premiera: 2018

Spider-Man

Spider-Man, jeden z najbardziej ikonicznych superbohaterów, doczekał się wreszcie godnej prezentacji w świecie gier. Produkcja z „Pająkiem” w roli głównej jest przygotowywana przez weteranów z Insomniac Games (Ratchet & Clank, Resistance, Fuse, Sunset Overdrive). Pierwszy pokaz gry zdecydowanie rozbudził nasze apetyty. Gra nie tylko wygląda znakomicie, ale już teraz zapowiada się na najlepszą grę ze Spider-Manem w roli głównej. Przewidywana premiera: 2018.

Detroit: Become Human

Detroit: Become Human to najnowsza gra Davida Cage’a i jego studia Quantic Dream (Heavy Rain, Beyond: Two Souls). Po raz kolejny będziemy musieli zmierzyć się z mocną historią, tym razem skupioną wokół sztucznej inteligenci i androidów. Gra przenosi nas do USA roku 2038, gdzie sztuczne formy życia – androidy, wyglądające i zachowujące się jak normalni ludzie są na porządku dziennym. Spośród nich wyróżnia się jednak główna bohaterka opowieści – Kara, która w nieznany sposób została obdarzona uczuciami. Wkrótce okazuje się, że nie jest osamotniona, a coraz więcej androidów zaczyna zachowywać się jak przeciętni ludzie, co doprowadza do narastających konfliktów pomiędzy robotami a ludźmi. Nastawiona na narrację przygoda zadebiutuje wyłącznie na PS4 na wiosnę 2018.

To zaledwie przedsmak tego, co nas czeka w 2018 roku, warto jeszcze wspomnieć o takich ekskluziwach jak: Yakuza 6: The Song of Life (20 marca 2018), Shadow of the Colossus (7 luty 2018), Dissidia: Final Fantasy NT (30 stycznia 2018) czy Dragon’s Crown Pro (wiosna 2018).

Już za tydzień pochylimy się nad ofertą Microsoftu oraz tym, co oferuje nam obecnie i co może zaoferować nam w niedalekiej przyszłości amerykański producent.

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Related Post

There are 2 comments

  1. Ja za czasów kamienia łupanego korzystałem z Xbox 360, bo moim zdaniem PS3, a szczególnie jego pad nie mógł się mierzyć z Xem, chociaż około rok po wyjściu PS4 i XB1 zdecydowałem się na PS’a. Pad był zdecydowanie lepszy, ale przede wszystkim te wszystkie exclusivy. To jest największa zaleta PlayStation. Teraz jakbym miał kupować coś nowego chyba zdecydowałbym się na Switcha.

    Reply
    1. Już jutro druga część „Wojen Konsol”, tym razem skupiliśmy się na ofercie Microsoftu. Wbrew pozorom oni też mają kilka ciekawych rzeczy do zaoferowania, m.in. mnogość ciekawych usług. Za tydzień będzie też o Nintendo i Switchu, więc zachęcam do czytania i dzielenia się opiniami.

      Reply

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *