Test Vrizzmo – Polskie gogle VR

180 0

 

Vrizzmo (05)

Znacie Google Cardboard – kartonowe gogle tworzące rzeczywistość wirtualną za pomocą smartfonu? A gdyby tak pójść o krok dalej i wykorzystać dobre soczewki i konstrukcję z pleksi zaopatrzoną w opaskę? Oto Vrizzmo.

 

Vrizzmo (10)

Wizja zaawansowanych okularów VR dla smartfonów dojrzewała u twórców Vrizzmo od dłuższego czasu. Pierwszy prototyp miał obudowę z klocków LEGO. Po kilku miesiącach rozwojowa wersja została zaprezentowana w 2014 roku na krakowskich targach Digital Dragons, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Co ciekawe, produkt jest nie tylko zaprojektowany, ale i wytwarzany w Polsce, a nie – jak większa część innych gogli – dostarczany z Chin.

Vrizzmo (01)

Wygoda i wygląd

Trudno do czegoś porównać Vrizzmo. Może powiększone gogle narciarskie? Produkt jest wykonany z pleksi w kilku kolorach. Możemy wybrać własny styl barw i wycięć z przodu spośród kilku dostępnych, a nawet za dopłatą zaopatrzyć się w niepowtarzalną wersję z wygrawerowanymi na zamówienie naszymi grafikami lub napisami z przodu i po bokach.

W urządzeniu dostajemy regulowany pasek na głowę i wymienne gąbki (drugi zestaw w pudełku). Urządzenie pewnie trzyma się głowy, ale jeśli i to byłoby mało, to w górze jest uchwyt do dodatkowej opaski.

Tutaj wychodzi też największy minus konstrukcji. Czyszczenie soczewek, które w końcu muszą się kiedyś zabrudzić, jest bardzo utrudnione. Najlepiej w mniej wygodnych miejscach zrobić to pałeczkami higienicznymi, które dosięgną do zakamarków obu stron czterech soczewek.

Vrizzmo (03)

Świat alternatywny

Vrizzmo jako pierwsze komercyjnie dostępne gogle VR w Polsce oferują znaczne powiększenie obrazu i kąty widzenia (105°). Dzięki temu, zakładając je, czujemy się jak w alternatywnym świecie, a nie na końcu „tunelu”, jak bywa w tańszych, kartonowych zamiennikach. Obraz jest w każdym miejscu ostry i pokrywa prawie idealnie całe pole widzenia. Gry, filmy 3D, cyfrowe wycieczki czy rozszerzona rzeczywistość wyglądają obłędnie, to po prostu trzeba zobaczyć. Najlepsze wrażenia osiągniemy, podłączając do smartfonu słuchawki i gamepada.

Niektóre aplikacje wymagają obsługi magnesem z Google Cardboard. Tutaj go nie ma, ale mamy coś lepszego – przyciski zakończone swoistymi miniaturowymi rysikami, które po naciśnięciu dotykają ekranu. Rozwiązanie jest o tyle pewniejsze, że warstwa dotykowa nie każdego telefonu reaguje w dostatecznym stopniu na magnes, a fizyczne dotknięcie rysikiem zawsze będzie działać.

Vrizzmo (06)

Baza programowa?

Odpowiedzialne za gogle Vrizzmo sp. z o.o. współpracuje z kilkoma deweloperami i samo tworzy programy i gry. Możemy spodziewać się świetnych gier, odtwarzaczy 3D, symulatorów, a nawet programu umożliwiającego stremowanie obrazu gier z PC i reagowanie na ruchy głową. Niestety, ciągle opisywane zagadnienie jest w fazie przygotowań, ale jak programy współtworzone przez producenta gogli zaczną się sukcesywnie pojawiać, będą dostępne bez dodatkowych opłat dla wszystkich posiadaczy Vrizzmo.

 

Jan Domański

Vrizzmo (09)

W SKRÓCIE

Vrizzmo:

  • Zestaw dwóch soczewek dla każdego oka
  • Dotykowe przyciski sterujące
  • Opaska na głowę i gąbki
  • Pole widzenia 105°
  • Maksymalnie dla smartfonów 151 mm x 75 mm
  • Cena od 249 zł

 

WADY

Utrudnione czyszczenie

Niewielka baza oprogramowania

 

ZALETY

Pełna głębia 3D

Szerokie pole widzenia

Wygoda dzięki gąbką i opasce

Fizyczne przyciski pewniejsze niż magnes

 

WERDYKT

Dzięki zestawowi dobrej jakości soczewek zagłębicie się w pełni w wirtualny świat bez efektu sztuczności doznań, jak w taniej konkurencji. Do gogli dodano przyciski odpowiadające funkcjonalnością magnesowi z Cardboarda. Wygodę używania zapewniają opaska i gąbka, a niedługo użytkownicy dostaną bezpłatnie programy, gry i aplikację o jakości Oculus Rift. Vrizzmo to prawdziwie inny wymiar rozrywki.

 

 

Mobility

Jako marka istniejemy na rynku od 2001 roku. Swoją obecność podkreślamy przede wszystkim wydawaniem magazynu „Mobility”, który zaledwie po kilku latach został uznany na rynku jako największy i najbardziej popularny miesięcznik o smartfonach i najnowszych technologiach mobilnych.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *