Test routera TP-Link M7350 – Podróżne LTE w dwóch pasmach

250 0

TP-Link M7350 (02)

 

Poza produktami firm Huawei i w mniejszym stopniu ZTE dostępne na polskim rynku mobilne routery LTE to pojedyncze modele. Do grona producentów oferujących przenośne urządzenia udostępniające Internet 4G dołączył właśnie TP-Link ze swoim M7350. Można go zabrać, gdziekolwiek chcemy, i oferuje kilka ponadprogramowych funkcji.

 TP-Link M7350 (04)

Kompaktowy mobilny router M7350 jest sprzedawany z dodatkowym wyposażeniem, które nie zawsze jest dodawane u konkurencji. Router akceptuje duże karty SIM, więc pomyślano o przejściówkach z microSIM i nanoSIM czy ładowarce sieciowej 1A (a nie samym kabelku microUSB).

Urządzenie jest w całości wykonane z czarnego plastiku. Z przodu umieszczono monochromatyczny wyświetlacz 1,4”, a poniżej włącznik. Na górnej krawędzi znajdziemy przycisk menu, a przy dolnej – gniazdo ładowania microUSB. Pod pokrywą baterii mieści się przycisk reset (do przywracania ustawień fabrycznych) i wyjmowany akumulator 2 550 mAh. Kiedy go usuniemy, dostaniemy się do gniazd microSD i SIM.

 TP-Link M7350 (05)

Sieci

Router oferuje całą gamę standardów sieci od GPRS po LTE i wszystkie technologie powstałe pomiędzy nimi. W pełnej krasie, jeśli użyć LTE Cat4, potrafi pobierać dane do 150 Mb/s i wysyłać maksymalnie z prędkością 50 Mb/s. Oczywiście nigdzie nie uświadczymy tak dobrej sieci, ale i tak uciągnął podczas testów wiele megabitów. Maksymalnie zawrotne 65 Mb/s pobierania i 20 Mb/s wysyłania. To wynik niewiele mniejszy niż teoretyczna granica wydajności sieci operatora, na którego karcie SIM był testowany TP-Link (70 Mb/s).

W kwestii usług GSM nie wyczerpaliśmy tematu. Router obsługuje też SMS-y (z poziomu panelu WWW). Wi-Fi, które rozpościera wokół siebie, może pracować w paśmie 2,4 GHz lub 5 GHz. Nie można ustawić trybu mieszanego.

Za to Wi-Fi może pracować w standardach b/g/n przy obsłudze do 15 urządzeń. Z szyfrowania mamy tylko opcję WPA-PSK/WPA2-PSK lub wyłączenie zabezpieczeń. Powiązać nowe urządzenia możemy za pośrednictwem WPS, nie tylko ręcznym wpisywaniem hasła. Dalej z możliwości dostajemy filtrowanie po adresach MAC, listę podłączonych klientów, konfigurację serwera DHCP i zarządzanie dostępem do panelu oraz logi, aktualizacje, restarty, czyszczenie ustawień itp.

 TP-Link M7350 (16)

Wyświetlacz

Włącznik routera umożliwia też wygaszanie ekranu i do spółki z drugim klawiszem przydaje się do nawigacji po menu. Główny widok powie nam o sygnale sieci i jej standardzie, aktywnym połączeniu z Internetem, roamingu (bądź jego braku), statusie Wi-Fi i liczbie podpiętych urządzeń, nieprzeczytanych wiadomościach SMS, stanie baterii, wybranym operatorze sieci, aktualnej szybkości połączenia i miesięcznym zużyciu danych. Już jest sporo dobrego, a jeszcze nie weszliśmy do menu. W jego zasobach poznamy nazwę i hasło do Wi-Fi, adres routera, zmienimy pasmo pomiędzy 2,4 GHz a 5 GHz, ustawimy możliwość używania roamingu oraz typ sieci komórkowej (4G preferowana, tylko 4G, tylko 3G). Dla oszczędności baterii po 15 s obraz gaśnie, a po 15 min bez połączenia Wi-Fi z jakimś urządzeniem router usypia się. Przy normalnej pracy wytrzymuje niecałe 10 godzin.

 TP-Link M7350 (06)

Panel WWW i dane

TP-Link M7350 posiada bogaty panel konfiguracji przez przeglądarkę WWW. Nie musimy znać adresu IP routera (domyślnie 192.168.0.1, ale da się go zmienić) – możemy wpisać po prostu www.tplinkmifi.net i automatycznie przekieruje nas na stronę logowania. Interfejs jest inny w wersji mobilnej i desktopowej. Do pewnych funkcji dostaniemy się tylko z trybu PC (np. kreator konfiguracji czy wiadomości tekstowe), ale na szczęście smartfonowe okno logowania zawiera opcję wyboru trybu.

Z ciekawszych funkcji poza SMS-ami warto zainteresować się statystykami pobierania danych. Mamy wgląd w to, ile używaliśmy łącza przez ostatnią dobę i miesiąc (możemy ustawić dzień rozpoczęcia cyklu i nanosić poprawki na zużycie), oraz możliwość włączenia limitu i alertów przy danym progu.

Gniazdo microSD nie jest dla ozdoby. W panelu możemy ustawić typ dostępu do karty pamięci – tylko odczyt lub pełna kontrola. Poza tym bezprzewodowo lub przez kabel microUSB (router robi wtedy za zwykły czytnik USB) i ewentualnie ochronę hasłem. Odczyt i zapis po Wi-Fi przy karcie klasy 10 oscylował w granicach od 2,5 MB/s do 3,5 MB/s. Operacji na plikach dokonujemy przez serwer FTP lub SMB – automatycznie włączają się obie opcje i wybieramy wygodniejszą formę adresu do wpisania.

 TP-Link M7350 (07)

Dla kogo?

Urządzenie od TP-Linka idealnie współpracuje ze wszystkimi sieciami, w tym Aero2 (po ręcznej konfiguracji połączenia). Na pewno spodoba się entuzjastom szybkich połączeń LTE, którzy nieraz zabierają z sobą poza dom kilka urządzeń, niekoniecznie z wbudowanymi modemami (lub po prostu chcą korzystać z jednego pakietu internetowego na wszystkim). Wymuszenie pracy w 4G jest dodatkowym atutem, w końcu operatorzy oferują promocje z nielimitowanym Internetem wyłącznie w takim standardzie. Poza tym funkcja udostępniania plików z kart pamięci czy użyteczny wyświetlacz z nawigowaniem po menu przemawiają na korzyść produktu.

Wszystko byłoby piękniejsze, gdyby routery i modemy 4G szybciej zaczęły tanieć. Cena TP-Linka M7350, ustalona na 499 zł, nie jest niczym dziwnym w świecie LTE, ale analogiczne rozwiązania bazujące tylko na 3G kosztują znacznie mniej.

 

Jan Domański

 

 TPLINK_M7350

W SKRÓCIE

TP-Link M7350:

  • LTE Cat4 (800/900/1 800/2 100/2 600 MHz)
  • DC-HSPA+/HSPA/UMTS (900/2 100 MHz)
  • EDGE/GPRS/GSM (850/900/1 800/1 900 MHz)
  • Pobieranie do 150 Mb/s, wysyłanie do 50 Mb/s
  • Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4 GHz/5 GHz
  • Wyjmowana bateria 2 550 mAh
  • Gniazda SIM i microSDdo 32 GB
  • 106 × 66 × 16 mm
  • Cena od 499 zł

 

WADY

  • Brak złącz antenowych
  • Wysoka cena w stosunku do modeli 3G

 

ZALETY

  • LTE Cat4 do 150 Mb/s
  • Wi-Fi 5 GHz lub 2,4 GHz
  • Dysk sieciowy z karty microSD
  • Funkcjonalny wyświetlacz
  • Obsługa wiadomości SMS
  • Przejściówki do SIM w zestawie

 

TP-Link M7350 (08)

WERDYKT

Przy rozdzielaniu Internetu LTE w każdym miejscu i czasie mobilny router TP-Link M7350 sprawdzi się bardzo dobrze. Pracuje w szybkim standardzie LTE Cat4 150 Mb/s oraz w WiFi b/g/n w paśmie 2,4 GHz lub 5 GHz. Ponadto może udostępniać w sieci pliki z kart microSD lub wymusić połączenie tylko w standardzie 4G. Co więcej, ma funkcjonalny wyświetlacz. Cena nie jest niska, ale to norma przy urządzeniach z LTE, więc nie jest minusem urządzenia. Dla entuzjastów 4G dobra propozycja.

 

 

Mobility

Jako marka istniejemy na rynku od 2001 roku. Swoją obecność podkreślamy przede wszystkim wydawaniem magazynu „Mobility”, który zaledwie po kilku latach został uznany na rynku jako największy i najbardziej popularny miesięcznik o smartfonach i najnowszych technologiach mobilnych.

Related Post

Koniec z rozładowaną baterią

Posted by - 25 sierpnia 2015 0
    TP-Link zaprezentował bank energii TP-LINK PB50 – niewielkie urządzenie, które naładuje smartfona, nawigację lub cokolwiek innego z łączem…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *