Test Prestigio MultiPhone 5550 DUO – Smartfon kuty na dwie karty

185 0

RS7712_original_jpg_noalpha

Prestigio MultiPhone 5550 DUO to najnowszy smartfon polskiej marki, który łączy w sobie duży wyświetlacz, możliwość obsługi dwóch kart SIM, aparat fotograficzny o dobrych parametrach i dość przystępną cenę.

Prestigio już od pewnego czasu walczy o klientów urządzeniami, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i naprawdę niezłymi parametrami. Jednym z najnowszych produktów firmy jest smartfon MultiPhone 5550 DUO.

 

Lustereczko powiedz przecie…

Prestigio MultiPhone 5550 DUO to niemały smartfon. Jest wyposażony w ekran IPS mający przekątną 5,5” i rozdzielczość 720 x 1 280 punktów (gęstość 267 ppi). Cały przedni panel pokryto szkłem Corning Gorilla Glass 3, dzięki czemu ekran będzie trudno porysować. Ramki wokół wyświetlacza mają po bokach ok. 4 mm, a na dole i w górze odpowiednio 2 i 1,5 cm. Tylna część zachodząca na boki jest wykonana z satynowanego tworzywa w kolorze brązowym, ale można też wybrać model czarny lub niebieski. Obudowa jest smukła, ma niespełna 9,2 mm, jeśli nie liczyć modułu aparatu cyfrowego, który wystaje nieco poza obudowę. Pod nim umieszczono diodę lampy błyskowej, a jeszcze niżej – wytłoczone i pokryte chromopodobną farbą logo producenta.

            W lewym dolnym rogu tylnej części obudowy znajduje się otwór głośnika. Na prawej bocznej krawędzi umieszczono włącznik zasilania i kołyskowy przycisk do regulacji głośności. Na górnej krawędzi znajdziemy złącze minijack do podłączenia słuchawek, a na dole microUSB do ładowania i połączenia z komputerem.

Obudowa jest bardzo sztywna, nawet jak na tak dużą konstrukcję. Smartfon trudno wygiąć, a przy próbach skręcania nic nie trzeszczy i nie odstaje.

RS8392_original_jpg_noalpha

Centrum przetwarzania danych

            Wnętrze kryje procesor MediaTek MT6582 z czterema rdzeniami pracującymi z maksymalnym taktowaniem 1,3 GHz, a za akcelerację grafiki odpowiada układ ARM Mali-400 MP2 pracujący z częstotliwością 500 MHz. 1 GB pamięci operacyjnej oraz 8 GB pamięci na dane dopełniają całości. Akumulator ma pojemność 3 000 mAh 11,1 Wh.

            Wbudowany główny aparat cyfrowy to moduł firmy SONY IMX 179 o rozdzielczości matrycy 13 Mpix, który jest bardzo popularny na rynku i można go spotkać także w konstrukcjach światowych firm. Przedni aparat ma matrycę 2 Mpix.

            We wnętrzu można umieścić dwie karty SIM, z czego SIM1 to karta miniSIM, a SIM2 musi być wielkości microSIM. Jest też miejsce na kartę pamięci microSD, której pojemność może wynosić 64 GB.

Screenshot_2015-05-19-23-14-09

Dary losu

            Całość działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 4.4.2 (po automatycznej aktualizacji).

            Po włączeniu i skonfigurowaniu smartfonu oczom użytkownika ukaże się ekran główny z efektownym widżetem zegara Prestigio. Mamy też od razu możliwość skorzystania z kilku preinstalowanych aplikacji.

            Prestigio MultiShare pozwala na przesyłanie plików bez konieczności korzystania z sieci GSM lub przewodów. Tworzy z dowolnym komputerem z tej samej sieci połączenie i udostępnia dane z pełną szybkością. Można robić backup, przeglądać multimedia lub je odtwarzać bez najmniejszego problemu.

            Prestigio Plasa to sklep z produktami firmy. Można je szybko kupić, dowiedzieć się o zniżkach, zamówić dostawę do domu.

            Dzięki Prestigio MultiCloud otrzymujemy 200 GB na dane w chmurze internetowej, i to całkiem za darmo, ale tylko przez rok. Jeśli później będziecie chcieli przedłużyć abonament, to trzeba będzie zapłacić.

            Prestigio MultiStore to sklep z popularnymi i ciekawymi, bezpłatnymi aplikacjami.

Z kolei Prestigio eReader to czytnik elektronicznych książek i sklep z nimi w jednym. Do wyboru jest wiele bezpłatnych książek w wielu językach. Po polsku jest ich ponad 2 700. Nie ma tu może najnowszych pozycji, ale klasyki jest aż nadto.

            Mamy także możliwość skorzystania z McAfee Mobile Security, który nie tylko zabezpieczy smartfon przed wirusami, ale także przed kradzieżą i podmianą kart SIM – zablokuje telefon kodem, a po jego złym wpisaniu automatycznie uruchomi cichy tryb fotografowania selfie i wyśle pozycję telefonu wraz z fotką operatora na podany wcześniej adres właściciela.

            Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wybierać z tysięcy bezpłatnych i płatnych aplikacji ze Sklepu Google.

RS8390_original_jpg_noalpha

Możliwości i użytkowanie

Smartfon działa dość płynnie, choć 1 GB pamięci RAM można szybko zapełnić, a Android 4.4.2 nie pozwala na tak efektywne zarządzanie nią, jak ma to miejsce w najnowszych wersjach z piątką z przodu. Jeśli pootwieramy zbyt wiele pamięciożernych aplikacji, całość może bardzo spowolnić, a niektóre programy po prostu się zawieszą lub zamkną.

            Bardzo dobrze natomiast działa obsługa dwóch kart SIM. Jeśli każda z nich pozwala na wykonywanie i przyjmowanie rozmów, a także na wysyłanie SMS-ów i korzystanie z Internetu, to można ustawić w menu odpowiednie priorytety. Każdej z nich można przypisać możliwość korzystania z konkretnych protokołów, czyli przykładowo, jeśli dzwonimy, to wybieramy SIM1, a np. Internet będzie skojarzony z SIM2. Karty można także aktywować lub wyłączać z poziomu systemu. Jest to wygodne, bo może się zdarzyć, że firmowa karta nie pozwala na korzystanie z Internetu lub ma bardzo ograniczoną ilość danych do przesyłu, za to prywatna karta pozwala na znacznie więcej. Ponadto w aplikacjach do wykonywania połączeń głosowych lub wysyłania SMS-ów za każdym razem możemy zdecydować, z której karty SIM mamy korzystać, chyba że ustawimy na sztywno danego operatora. Przez cały czas testów korzystałem z tych rozwiązań i bardzo mi się to podobało.

            Wbudowane radio działa bardzo dobrze, podobnie jak odtwarzacz muzyki, jedynym szkopułem jest to, że w pudełku ze smartfonem nie znalazłem słuchawek. Producent wolał chyba nie dokładać najtańszych dousznych pchełek, bo wielu użytkowników narzeka, że tego typu słuchawki są kiepskiej jakości, a i dźwięk, jaki się z nich wydobywa, pozostawia sporo do życzenia, i wolą kupić sobie inne, które zadowolą ich gust muzyczny.

            W testach syntetycznych Prestigio MultiPhone 5550 DUO sprawował się całkiem nieźle, choć jak podawały programy benchmarkujące, można go porównać do Samsunga Galaxy S3 lub LG Nexusa 4, czyli konstrukcji niezbyt nowych.

            Sprzęt dobrze sprawował się w grach, dało się całkiem nieźle pościgać samochodem w najnowszej odsłonie Asphalt, Mortal Kombat, Avengers. Poza nielicznymi momentami, gdy sprzęt potrzebował sekundy na „zastanowienie”, grało się nawet dość przyjemnie.

            Duży ekran IPS, o dobrych kątach widzenia, sprawdził się zarówno w grach, przeglądaniu Internetu czy generowaniu wiadomości na portalach społecznościowych. Nie należy on do zbyt jasnych, dlatego w pełnym słońcu nie widać zbyt dobrze tego, co jest wyświetlane na ekranie. Brakowało mi na nim powłoki oleofobowej, bo już krótka styczność jego powierzchni z palcami powodowała powstawanie trudno ścieralnych odcisków, co w słońcu przeszkadzało jeszcze bardziej.

 

 

Wyniki benchmarków

  • AnTuTu 5.7.1           – 18 217
  • 3DMark IceStorm – 3 136
  • PCMark – 2 079
  • GFX OpenGL T-Rex – 385,8 FPS
  • GFX OpenGL ALU – 386,7 FPS
  • Geekbench 3           Single-Core – 350
  • Geekbench 3           Multi-Core – 1 179

 

 

 

Kamera jak w klasie premium

            Niezwykle pozytywnie zaskoczył mnie aparat fotograficzny. Wykonałem za jego pomocą sporą liczbę zdjęć i przyznam, że fotografie scen dobrze oświetlonych światłem dziennym, jak i sztucznym wychodziły bardzo dobrze. W zacienionych i ciemnych pomagała lampa, ale efektami były jakby spłaszczone sceny, bez głębi, a i dioda sprawiała, że całość była zaniebieszczona. Świetnie sprawdził się tryb HDR, który wykorzystywałem choćby w kościołach, gdzie nie można było korzystać z lampy, która w tym przypadku i tak by niewiele pomogła. Zdjęcia nie miały przesadzonej i nieco bajkowej poświaty, tylko były dość naturalne.

            Z filmami jest nieco gorzej, bo mimo że rozdzielczość i inne parametry są w porządku, to problemem jest brak optycznej stabilizacji obrazu. Nagrywanie filmów, gdy operator się porusza, sprawia, że obraz bywa nieostry. Zamiast stabilizacji optycznej producent zastosował na szczęście stabilizację elektroniczną – EIS – która dobrze radzi sobie z kompensacją drgań. Bez EIS da się nagrywać filmy tylko ze statywu lub gdy smartfon jest oparty o drzewo, framugę lub murek.

            Aparat przedni o rozdzielczości 2 Mpix nie zaskakuje. Robi w miarę przyzwoite zdjęcia i sprawdza się przy rozmowach wideo, ale fajerwerków po nim się nie spodziewajcie.

Screenshot_2015-05-20-21-31-06

 

Bateria

Akumulator mimo dużej pojemności (3 000 mAh) wystarcza na maksymalnie jeden dzień intensywnego użytkowania, ale przy ograniczeniu korzystania z Internetu i gdy nie wykorzystuje się pełni mocy procesora, można swobodnie korzystać z telefonu, nawet przez 2–3 dni. Duży ekran i dwa moduły do obsługi kart SIM robią swoje, czyli wysysają energię ze smartfonu. Przyznam, że ideałem byłaby możliwość wymiany obudowy na mniej smukłą, ale mieszczącą większy akumulator, choćby 4 500–5 000 mAh. Może firma pomyśli o takim rozwiązaniu.

 

Smartfon dla zapracowanych

Prestigio MultiPhone 5550 DUO świetnie sprawdzi się jako smartfon dla osób, które korzystają z więcej niż jednej karty SIM lub jedną mają do wykonywania połączeń, a drugą do Internetu. Aparat fotograficzny pozwoli na robienie świetnych zdjęć. Duży ekran pozwoli na wygodną obsługę i czytanie oraz obrabianie tekstów. Przyznam, że tym modelem Prestigio dość pozytywnie mnie zaskoczyło. Brakuje mi w nim jedynie obsługi LTE, choćby dla jednej karty SIM, czego może doczekamy się w kolejnym flagowcu tej marki, a także przeszkadza brak powierzchni oleofobowej odpornej na zabrudzenia. Tę ostatnią można obejść, kupując specjalne folie, choć do tego modelu jeszcze nie widziałem, pewnie trzeba dokupić większą i dociąć do wymiarów przedniego panelu.

 

Maciej Lewczuk

 

WERDYKT

Smartfon Prestigio MultiPhone 5550 DUO można polecić wszystkim, którzy szukają mocnego urządzenia do wielu zastosowań. Obsługa dwóch kart SIM pozwoli zrezygnować z dwóch telefonów na rzecz jednego, który radzi sobie z ich obsługą bardzo dobrze. Wisienką na torcie jest aparat główny, który w połączeniu z dużym ekranem i w miarę szybkim procesorem pozwala na granie, pracę i korzystanie z większości aplikacji.

Screenshot_2015-05-21-06-43-14

 

WADY

Brak powłoki odpornej na odciski palców

Brak obsługi LTE

Problemy z widocznością obrazu przy pełnym słońcu

 

ZALETY

Obsługa dwóch kart SIM

Dobry aparat główny

Dobra jakość wykonania

Duży ekran z niezłymi kolorami

Prestigio MultiPhone 5550 DUO
System operacyjny Android 4.4.3
Procesor MediaTek MT6582 1,3 GHz, 4 rdzenie, GPU ARM Mali-400 MP2 500 MHz
Pamięć 1 GB RAM, wewnętrzna 8 GB
Karta pamięci microSD do 64 GB
Ekran 5,5 cala IPS, 720 x 1280 pikseli, 267 ppi, Corning Gorilla Glass 3
Zakresy GSM 850/900/1800/1900, UMTS: 900/2100
Transfer danych HSDPA 21,10 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s
Wi-Fi v802.11 b/g/n / hotspot
Bluetooth 4.0
NFC brak
USB 2.0
Lokalizacja GPS, A-GPS
Radio FM tak
Wyjście wideo brak
Przeglądarka Chrome
Aparat fotograficzny 13 Mpix, AF, dioda doświetlająca
Nagrywanie wideo 1920 x 1080 punktów, 3gp
Odtwarzacz muzyki MP3, AAC, AAC+, eAAC+, AMR, WAV
Odtwarzacz wideo MPEG4, H.263, H.264
Inne Dual SIM
Akumulator Litowo-jonowy 3000 mAh, 11,1 Wh
Czas czuwania 1044,8 h
Czas rozmowy 34,2 h
Wymiary 156 x 78,1 x 9,2 mm
Waga 155 g
Cena Od 565 zł

Maciej Lewczuk

Dziennikarz od blisko dwóch dekad związany z mediami papierowymi i elektronicznymi, zawsze trzyma rękę na pulsie w kontekście najnowszych wydarzeń, technologii i sprzętu.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *