Test Parrot MINIKIT Neo 2 HD – Głośnomówiący sterowany głosem

268 0

 

 

Parrot_MinikitNeo2HD_Packshot_Left_Green.jpg.600x2000_q85

Wydawać by się mogło, że w czasach, gdy niemal każdy schodzący z taśmy produkcyjnej samochód jest wyposażony we wbudowany zestaw głośnomówiący do prowadzenia rozmów przez komórkę, takie urządzenia jak MINIKIT Neo 2 HD niczym nas raczej nie zainteresują. Nic bardziej mylnego!

 

Za rozmowę podczas jazdy z telefonem przy uchu możemy otrzymać słony mandat i punkty karne. W moim kilkuletnim samochodzie posiadam zainstalowany zestaw głośnomówiący, który nie najgorzej współpracuje z iPhone’em. Wczytuje książkę telefoniczną, pozwala wybrać kontakt i do niego zadzwonić oraz odebrać połączenie za pomocą klawiszy na kierownicy. Niestety, jego producent sześć lat temu, gdy auto schodziło z taśmy, nie uważał polskiego klienta za kogoś ważnego, nie mam więc możliwości sterowania głosem w naszym ojczystym języku. To pierwszy powód, dla którego warto mi było przesiąść się na MINIKIT-a Neo 2 HD.

 

Co w zestawie?

            Zestaw Parrot MINIKIT Neo 2 HD w interesująco zamykanym opakowaniu kryje instrukcję obsługi, przewód USB do ładowania oraz zasilacz ze złączem do zapalniczki samochodowej. Urządzenie ma kompaktowe rozmiary – 95 x 54 x 45, przy masie zaledwie 67 g. W całości zostało wykonane z tworzywa sztucznego. W ofercie jest dostępnych kilka wersji kolorystycznych, które różnią się od siebie kolorem uchwytu do zaczepienia na osłonie przeciwsłonecznej przy przedniej szybie.

            Wewnątrz Neo 2 HD znajdziemy trzywatowy głośnik, łączność Bluetooth w wersji 4.0 i akumulator, dzięki któremu poprowadzimy do 10 godzin rozmów. W trybie czuwania natomiast sprzęt jest gotowy do działania nawet przez… sześć miesięcy.

 

Uruchamiamy

            Urządzenie jest gotowe do pracy natychmiast po wyjęciu z opakowania. Wystarczy znajdujący się na lewej krawędzi suwak przełączyć ku górze i z menu telefonu wybrać nowo wykryte urządzenie Bluetooth. Jednak do pełnego wykorzystania zestawu Parrota jest potrzebna aplikacja do zarządzania – MINIKIT Neo 2. Program jest dostępny bezpłatnie w sklepach AppStore oraz Google Play.

 

Jak to działa w praktyce?

            Urządzenie bardzo solidnie trzyma się osłony przeciwsłonecznej. Odpowiedni nacisk sprzączki oraz jej trwałość zapewniają dobry uchwyt i brak możliwości samoczynnego wyczepienia się urządzenia np. podczas gwałtownego hamowania. Smukły kształt sprawia, że już po pierwszych kilku chwilach MINIKIT znika nam z pola widzenia i przestaje zwracać na siebie uwagę.

            Funkcjami urządzenia możemy sterować na dwa sposoby – za pomocą wspomnianej aplikacji oraz za pomocą manipulatora znajdującego się na urządzeniu i wypowiadanych przez lektora komend. Tu warto zaznaczyć, że MINIKIT Neo 2 otrzymał wsparcie dla języka polskiego, dzięki czemu wszystkie komendy i informacje są wypowiadane przyjemnym dla ucha kobiecym głosem w naszym ojczystym języku. Wystarczy kręcić pokrętłem.

Również podczas połączenia głosowego, np. na infolinię, pokrętło bardzo się przydaje, bo za jego pomocą możemy także tonowo wybierać poszczególne numery, tym samym wybierając odpowiedni dla naszego problemu temat rozmowy z konsultantem. Pokrętło służy ponadto do regulacji wbudowanego głośnika oraz wybierania numeru z książki telefonicznej.

 

Nawiązywanie połączenia

            Rozmowę możemy nawiązać na kilka sposobów. Najprostszym jest oczywiście wybranie numeru z pozycji telefonu, a następnie wskazanie źródła dźwięku, przez który chcemy prowadzić rozmowę.

            Kolejnym jest możliwość wybrania numeru telefonu z książki telefonicznej, ale za pomocą właśnie akcesorium firmy Parrot. Wystarczy raz wcisnąć pokrętło – usłyszymy komendę „książka telefoniczna”. Potwierdzamy ponownym wciśnięciem. Następnie, kręcąc pokrętłem, wybieramy pierwszą literę z alfabetu, na którą zaczyna się nazwa wpisanego kontaktu. Ostatnim krokiem jest odszukanie kontaktu. Lektorka po kolei czyta nam każdy wpis i, trzeba przyznać, radzi sobie z tym całkiem sprawnie.

            Kolejną metodą nawiązania połączenia jest jego głosowe wybranie. Jest to najszybsza, ale mimo wszystko obarczona największym współczynnikiem błędu metoda nawiązania połączenia głosowego. Wystarczy raz nacisnąć klawisz zielonej słuchawki. Lektor zapyta, do kogo zadzwonić, a urządzenie zacznie nasłuchiwać wypowiadanej komendy. Podczas testu, niestety, miałem tyle samo udanych, co nieudanych prób połączeń tą metodą. Powodzenie zależy od sposobu zapisania kontaktów. Jeżeli jest to imię i nazwisko lub jakiś krótki wyraz, to MINIKIT najczęściej poprawnie wybiera numer. Jeżeli jednak do nazwiska mamy dopisane jakieś znaki specjalne, skróty typu „kom” dla komórki itp., to niestety, albo zestaw wybiera zupełnie inny numer, albo informuje, że nie znalazł takiej osoby w książce. Kluczem do sukcesu jest tu więc porządek w naszych numerach.

            Ostatnią metodą jest najpierw uruchomienie funkcji magicznych słów dla nawiązywania połączeń, a następnie wypowiedzenie słowa „MINIKIT”. Na to słowo urządzenie zareaguje automatycznie i zupełnie bezobsługowo pytaniem – do kogo zadzwonić? Wystarczy już tylko wypowiedzieć nazwę naszego rozmówcy, by nawiązać połączenie. Co ważne, jeżeli MINIKIT nie będzie pewny, że to właśnie do tej osoby chcemy dzwonić, najpierw zapyta, czy o nią chodzi, i gdyby się okazało, że nie, to również głosowo możemy go o tym poinformować, by czasem nie dzwonić do osób, z którymi akurat nie chcemy prowadzić rozmowy.

Parrot mini kit neo małe

 

Funkcje dodatkowe

            Parrot nie byłby sobą, gdyby w swoim gadżecie nie zainstalował jakichś ciekawostek. I tak w przypadku MINIKIT Neo 2 HD mamy do czynienia z naprawdę wartościowymi funkcjami dodatkowymi. Pierwsza to zgubiony samochód. Jeżeli zdarza Wam się czasem zapomnieć, gdzie zostawiliście auto na parkingu, wystarczy, że uruchomicie aplikację od zestawu, a ten na mapie wyświetli ostatnią jego lokalizację. Aplikacja zawsze, gdy straci połączenie Bluetooth z zestawem, loguje naszą lokalizację za pomocą GPS. Dzięki temu wiemy, w którym miejscu stoi nasz samochód.

            Kolejną praktyczną funkcją jest przypominacz o płatnym parkowaniu. W większości centrów miast obowiązuje strefa płatnego parkowania. Należy kupić bilet postojowy na określony czas dla odpowiedniej strefy, a w razie gdy wykupiony czas nam nie wystarczy, dokupić kolejny bilet. Dzięki funkcji przypomnienia o płatnym parkingu program na kilka minut przed końcem jego ważności nam o tym przypomni.

            Dla kierowców, którzy jeżdżą w dalekie trasy i nie zawsze pamiętają o przerwach, wprowadzono alarm informujący o zbyt długiej jeździe bez postoju. Użytkownik może sam zdecydować, po jakim czasie ma się uruchamiać alarm.

 

Michał Gruszka

 

Parrot_MinikitNeo2HD

WERDYKT

Parrot MINIKIT Neo 2 HD wręcz zachwyca jakością dźwięku. Urządzenie ma  specjalnie opracowany algorytm HD Voice, dzięki któremu dźwięk rozmowy jest poddany odpowiedniej obróbce. Dzięki temu nie słychać niepożądanych dźwięków z otoczenia rozmówcy, także jego głos jest wzmocniony, przez co rozmowę prowadzi się komfortowo. Nie należy również zapominać o bardzo dobrym czasie pracy na jednym pełnym ładowaniu oraz funkcjach dodatkowych.

 

WADY

Wysoka cena

Brak możliwości aktualizowania oprogramowania z poziomu aplikacji na telefon

 

ZALETY

Doskonała jakość dźwięku podczas połączenia

Długi czas pracy na baterii

Solidny uchwyt

Smukłe kształty

Przydatne funkcje dodatkowe

W pełni polska wersja językowa

 

W SKRÓCIE

Parrot MINIKIT Neo 2 HD:

  • Bluetooth 4.0 HFP 1.6, A2DP, PBAP
  • Zdolność parowania: maksymalnie 10 telefonów
  • Funkcja rozpoznawania głosu – technologia Nuance
  • Syntetyzator mowy

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *