Test Modecom FreePC – HTPC w energooszczędnej wersji mikro

209 0

ModecomFreePC-Foto(07)

By zwykły telewizor stał się bardziej „smart”, zazwyczaj jest potrzebna wtyczka USB Smart TV, z systemem Android, lub zdecydowanie większy od niej i droższy komputer typu HTPC na Windowsie. A gdyby tak połączyć zalety obu rozwiązań?

Widać z takiego założenia wyszła firma Intel, która zaprezentowała swój miniaturowy stick PC łączący wymiary i energooszczędność minikomputerów androidowych z zaletami sprzętów na pełnoprawnym systemie Microsoft Windows. Nie trzeba było długo czekać, aż inni producenci zaoferują podobne rozwiązania pod swoją marką. Pierwszym oficjalnie dostępnym na polskim rynku jest Modecom FreePC.

ModecomFreePC-Foto(05)

Urocze maleństwo

            Mimo swoich małych rozmiarów (99,6 x 37,6 x 9,6 mm) i piórkowej wagi Modecom FreePC ma funkcjonalny pakiet złączy i interfejsów. Są to dwa porty USB 2.0 (jeden w wersji micro, ale dostajemy przejściówkę), wtyk ładowania microUSB, czytnik kart microSD (oficjalnie do 64 GB, ale u nas poprawnie pracował nawet z 128 GB), HDMI, Bluetooth 4.0 i jednozakresowa karta sieciowa Wi-Fi b/g/n. Na obudowie znajdują się też malutkie otwory wentylacyjne po bokach i niebieska dioda informująca o pracy urządzenia. W zestawie, poza przejściówką USB, użytkownik dostaje też ładowarkę microUSB 2A (jak do smartfonów) i kilkunastocentymetrowy przedłużacz HDMI.

ModecomFreePC-Foto(06)

Montaż i interfejsy

Modecoma FreePC powinno się wpiąć bezpośrednio w złącze HDMI telewizora, monitora lub rzutnika. Jeśli porty są ułożone zbyt ciasno, to przyda się załączony przedłużacz. Z tej racji, że mamy do czynienia z komputerem, porty USB są w pełni użyteczne. Działają na nich różnorakie kontrolery (m.in.: myszki, klawiatury i gamepady) czy urządzenia magazynujące (dyski twarde, pendrive’y, czytniki), a nawet modemy, drukarki itp. Napięcie jest na tyle duże, że FreePC obsłuży na raz bezzasilaczowe zewnętrze dyski HDD pobierające prąd tylko z USB, myszkę, klawiaturę i gamepada. I to (co jest chyba oczywiste z racji ilości sprzętu) przez rozgałęzienie pasywnym hubem USB.

            Z łącznością Bluetooth nie było żadnych problemów. Za to antena Wi-Fi nie plasuje się w czołówce urządzeń. Wystarczy do mocnego surfowania po sieci czy streamingu mediów Full HD z sieci lokalnej bez większych opóźnień, ale sprzęt nie może stać za zbyt wieloma ścianami od routera. Ma to znaczenie szczególnie podczas streamowania gier w Steam.

ModecomFreePC-Foto(08)

Wnętrzności i wydajność

Zastosowany procesor to czterordzeniowy Intel Atom Bay Trail-CR Z3735 o taktowaniu 1,33 GHz (do 1,83 GHz) z wbudowaną grafiką Intel HD Graphics (bazowo 311 MHz, do 646 MHz). Dodano do tego RAM w postaci 2 GB DDR3L-RS i dysk eMMC 16 GB (Kingston S10016). Całość napędza 32-bitowy Windows 8.1 Bing.

            Bądźmy szczerzy. Demon prędkości to nie jest. Potwierdzają to zresztą testy syntetyczne. Jednak do prostych zadań wydajność w zupełności wystarczy. Są możliwe komfortowe przeglądanie stron WWW, praca biurowa, nawet oglądanie filmów Full HD z dużym bitratem lub prosta obróbka zdjęć. Da się również przy dobrym Wi-Fi bez przeszkód streamować gry ze Steam z innej maszyny w sieci lokalnej. W takim razie, zamiast kupować wydajny mały salonowy PC do grania lub konsolę, można użyć FreePC jako odbiornika do grania i za niewielkie pieniądze rozsiąść się wygodnie z padem przed TV, a nie tylko używać go jako odtwarzacza multimediów. Pewne problemy pojawiają się dopiero przy długiej pracy Modecoma FreePC, bo wentylacja to iście miniaturowe dwa otwory po bokach – mimo podobnych rozmiarów i specyfikacji Intel Stick PC ma znacznie lepsze chłodzenie. Nadmiernie podgrzany procesor obniża taktowanie rdzeni i cięższe zadania zaczynają się przycinać (na szczęście te lekkie ciągle są płynnie wykonywane).

 

Wyniki benchmarków:

3DMark Ice Storm/Cloud Gate/Sky Diver: 13 044/1 116/440

PCMark 8 Home Accelerated/Word Accelerated: 1 011/986

CrystalDiskMark eMMC Seq Read/Write: 120,4 Mbps/23,28 MBps

CrystalDiskMark Kingston microSD XC I UHS 3 64 GB Seq Read/Write: 23,07 Mbps/10,70 MBps

 

ModecomFreePC-Foto(09)

Mała pamięć

            Największą bolączką urządzenia jest niewielki dysk. Na 16 GB muszą się zmieścić: system, aktualizacje, programy, partycja recovery i pliki użytkownika. Dla Androida to dobra pojemność, ale z Windowsem jest gorzej. Na mieszczącej 9,29 GB partycji C zaraz po wyjęciu z pudełka zostaje 5,06 GB, a po instalacji aktualizacji Windowsa zmniejsza się to do 2,49 GB. Jeśli zamierzacie instalować coś więcej niż odtwarzacz multimedialny oraz przeglądarka WWW i chcecie mieć też trochę swoich plików, to nieodzowna będzie karta microSD wetknięta na stałe jako dodatkowy dysk. Można na niej normalnie instalować programy, ale przez niezbyt szybki czytnik, będą wczytywały się zauważalnie wolniej niż z eMMC. Szkoda, że nie zastosowano 32 GB, które i tak nie podniosłyby w sposób istotny ceny produktu.

ModecomFreePC-Foto(02)

 

Energooszczędność na medal

            Tradycyjny, nawet niewielki i oszczędny jak na swoją klasę komputer HTPC pobiera podobną ilość prądu, co laptop, a normalny desktop w mniej zaawansowanych pracach wysysa ok. 160 W. Ile może pobierać nasz bohater? Bardzo mało, bo w zależności od obciążenia od ok. 3 W w stanie spoczynku przy samym wyświetlaniu pulpitu, do skrajnych, ale tylko chwilowych 10,5 W. Średnio na liczniku jest mniej więcej 6–8 W. To kilkadziesiąt razy mniej prądu i znacznie mniejsze rachunki za energię elektryczną w porównaniu do desktopa – raj dla oszczędnych.

 

Jan Domański

 

W SKRÓCIE

Modecom FreePC:

  • Czterordzeniowy Intel Atom Z3735F 1,33 MHz
  • 2 GB RAM, GPU Intel HD Graphics
  • eMMC 16 GB
  • Windows 8.1 Home 32bit
  • Bluetooth 4.0 i WiFi b/g/n
  • Sugerowana cena 599 zł

 

WADY

Dysk o małej pojemności

Podczas dłuższej pracy problematyczne odprowadzanie ciepła

Za mała wydajność do poważniejszych zadań

 

ZALETY

Świetna energooszczędność

Funkcjonalność PC we wtyczce USB smart TV

Pełna obsługa urządzeń USB

Wystarczający do codziennej pracy i multimediów

Miniaturowe rozmiary

Lepszy od odpowiedników na Androidzie

 

ModecomFreePC-Foto(01)

WERDYKT

Jeśli szukacie salonowego komputera typu HTPC albo zastanawiacie się nad kupnem przystawki smart TV na Androidzie, to pomyślcie, czy nie lepiej postawić na miniaturowy komputer na Windowsie. Modecom FreePC to naprawdę niewielka i bardzo energooszczędna jednostka, która w roli multimedialnego komputera typu HTPC i do gier Steam przez sieć lokalną sprawdzi się bardzo dobrze. Szkoda tylko, że zastosowano mały dysk 16 GB.

Mobility

Jako marka istniejemy na rynku od 2001 roku. Swoją obecność podkreślamy przede wszystkim wydawaniem magazynu „Mobility”, który zaledwie po kilku latach został uznany na rynku jako największy i najbardziej popularny miesięcznik o smartfonach i najnowszych technologiach mobilnych.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *