Test LG Stylus 2 – Elegancki, inteligentny, funkcjonalny

186 0

Zaprezentowany na targach MWC 2016 Smartfon LG Stylus 2 jest bezpośrednim następcą LG G4 Stylusa. W nowym modelu zmieniono praktycznie wszystko, na nowo wykorzystano funkcje rysika, usprawniono aparat i całkowicie odmieniono wygląd.

LG-Stylus-2-B1

Nowy smartfon LG już przy pierwszym kontakcie robi ogromne wrażenie. Aż trudno uwierzyć, że jest to sprzęt klasy średniej. Piękny design sprawia, że smartfon wygląda bardzo elegancko i modnie. Wykonanie stoi na najwyższym poziomie. Cały front pokrywa tafla szkła odpornego na zarysowania. Korpus otacza metalizowana ramka, tylna klapka natomiast została wykonana z bardzo dobrej jakości szczotkowanego, teksturowanego plastiku przypominającego nieco metal. Smartfon, podobnie jak wiele urządzeń tego producenta, ma klawisze funkcyjne na tylnej części obudowy. Są tam dwa przyciski głośności i jeden do odblokowywania ekranu.

Ekran ma przekątną 5,7 cala i rozdzielczość 720p. Jest to matryca IPS LCD o bardzo dobrych kątach widzenia, przyzwoitym odwzorowaniu barw i mocnym podświetleniu. Mimo niewielkiej rozdzielczości komfort pracy jest bardzo dobry, a pojedyncze piksele są praktycznie niezauważalne. Na dolnej krawędzi ulokowano gniazdo słuchawek i port microUSB 2.0, rysik jest schowany w górnej, tylnej krawędzi obudowy. Warto również zwrócić uwagę na wyjątkowo cienkie ramki ekranu.

System

Pod obudową LG Stylusa 2 znajdziemy czterordzeniowy procesor Snapdragon 410 (Cortex-A53, 1,2 GHz), GPU Adrena 306 i 1,5 GB pamięci RAM. Parametry te pozwalają na niezwykle płynną pracę systemu. Niestety, smartfon nie nadaje się do uruchamiania najbardziej zaawansowanych gier. Pamięć wewnętrzna to 16 GB i można ją rozbudować za pomocą kart microSD do 256 GB.

Nakładka systemowa to LG UX5 znana już z LG G5. Została ona maksymalnie uproszczona, ale także zyskała zupełnie nowy wygląd. Wyłączono szufladkę z aplikacjami, dzięki temu wszystkie aplikacje są dostępne na pulpitach głównych. W ustawieniach znajdziemy również uproszczony tryb „eashome”, w którym wszystkie ikony i tekst są powiększone. Smartfon oczywiście wspiera zabezpieczenia takie jak Knock Code, który umożliwia odblokowywanie ekranu poprzez dotykanie wybranych obszarów w określonej kolejności. Dotknięcie i przytrzymanie przez kilka sekund pozwala uruchomić ukrytą funkcję.

stylus_1

Funkcje rysika

Wraz z pojawieniem się tego modelu został zmieniony rysik do obsługi niektórych funkcji ekranu dotykowego. Został wykonany z nanowłókna i jest cieńszy od poprzedniego aż o 1 mm. Dzięki temu zapewnia większą precyzję oraz czułość. W poprzednim modelu nie było praktycznie aplikacji dedykowanych dla tego akcesorium. W nowym modelu jest już specjalne menu, które pojawia się już po wyjęciu rysika z obudowy. Pływające ikony przypominają bardzo te z Galaxy Note’a 5.

Ważną funkcją jest Pen Keeper, który wyświetla specjalne ostrzeżenie, gdy rysik znajdzie się w dużej odległości od smartfonu. Dzięki temu piórko będzie trudno zgubić lub pozostawić w miejscu pracy.

W menu rysika znajduje się funkcja Capture+. Pozwala ona na wykonanym zrzucie ekranu tworzyć notatki. Kolejną aplikacją jest Pop Skaner, która współpracuje z wbudowanym aparatem i daje możliwość po wykonaniu zdjęcia na przeanalizowanie i wybranie z niego obiektu, nawet tego ulokowanego pod kątem i umożliwia jego wyprostowanie i wyśrodkowanie tak, aby w całości wypełniał cały wyświetlacz. Efekty działania tej aplikacji są naprawdę rewelacyjne.

Następną funkcją przeznaczoną dla rysika jest Quick Memo+. Jest to zaawansowany notatnik, który pozwala tworzyć wpisy z wykorzystaniem obrazów, zrzutów ekranu i tekstu.

Ostatnią nową aplikacją jest Pop Memo. Program pozwala tworzyć notatki na wirtualnej karteczce i dodawać napisy do obrazów wyświetlanych na ekranie. Ciekawostkami są też opcja Pen Pop, która pozwala od razu po wyjęciu rysika wpisywać tekst bez konieczności dodatkowego włączania ekranu, oraz tryb kaligraficzny, który przekształca pismo w napisy z dekoracyjną czcionką. Podobnie jak w pozostałych modelach LG, wygląd menu można zmieniać poprzez motywy. Konfigurowalny jest również dolny pasek z wirtualnymi przyciskami. Ogólne wrażenia z używania nowej nakładki systemowej od LG są na plus.

Łączność

Jak przystało na nowoczesny smartfon, LG Stylus 2 wspiera LTE kategorii 4 (pobieranie do 150 Mbps), NFC, systemy nawigacji GPS i Glonass. Jakość połączeń w tym modelu jest dobra. Pod tym względem wypada on nieco lepiej niż K10.

W smartfonie jest również tryb „nie przeszkadzać”, dzięki któremu możemy ograniczać i wyciszać powiadomienia i połączenia. Wbudowany drugi mikrofon do eliminowania szumów z otoczenia doskonale spełnia swoje zadanie. LG Stylus 2 pozwala również na bardzo komfortowe przeglądanie stron internetowych, mała rozdzielczość w tym w ogóle nie przeszkadza, a czcionki nie są postrzępione.

lgstylus2-2

Aparat

Smartfon został wyposażony w dwa aparaty. Główny, z 13-megapikselową matrycą i autofocusem, oraz przedni, o rozdzielczości 8 megapikseli. Pierwszy z nich pozwala na wykonywanie zdjęć w formacie 4 x 3 lub 16 x 9. Podczas fotografowania możemy włączyć tryb HDR i korzystać z poleceń głosowych, jest też tryb panoramy, zdjęć seryjnych i możliwość wykonywania zdjęcia, gdy aparat wykryje twarz. Jakość zdjęć wykonywanych w dobrym oświetleniu jest rewelacyjna, nocą aparat radzi sobie już znacznie gorzej.

Filmy można nagrywać w maksymalnej rozdzielczości Full HD 30 fps. Jakość wideo jest bardzo dobra, ale tylko w plenerze i przy dobrym sztucznym oświetleniu.

Z kolei aparat do selfie sprawdza się przyzwoicie. Zdjęcia, mimo dość wysokiej rozdzielczości, nie są tak dobrej jakości jak te z LG G5. Warto dodać, że fotki można wykonywać za pomocą gestów dłoni. Wystarczy umieścić otwartą dłoń przed obiektywem, a następnie ją zacisnąć.

Multimedia

LG Stylus 2 jako pierwszy smartfon w świecie został wyposażony w odbiornik cyfrowego radia DAB+ i odtwarzania treści DMB. Radio działa wyśmienicie. Niestety, odbiór na terenie naszego kraju jest bardzo ograniczony do kilku stacji nadawanych w niskim próbkowaniu i do kilku aglomeracji. Aby radio mogło działać, konieczne jest podłączenie słuchawek, które pełnią funkcję anteny. Zużycie baterii przy słuchaniu DAB+ jest tylko nieco większe niż podczas korzystania z tradycyjnego radia FM, które również znajduje się na pokładzie Stylusa 2. To analogowe działa równie dobrze jak DAB. Wyszukiwanie stacji nie sprawia problemów, a odbiór jest bardzo dobry. Odtwarzacz muzyki jest kopią tego, który możemy znaleźć w LG G5. Jakość dźwięku jak na klasę urządzenia jest naprawdę niezła.

Filmy możemy odtwarzać w maksymalnej rozdzielczości 1080p. Aplikacja jednak nie zawsze dobrze radzi sobie z popularnymi kodekami, m.in. DivX i XviD. Jeżeli zamierzacie oglądać na tym smartfonie filmy, będzie konieczne zainstalowanie zewnętrznej aplikacji firm trzecich.

Bateria

Smartfon wyposażono w bardzo pojemne ogniwo o pojemności 3 000 mAh. Zapewnia ono na bezproblemową pracę Stylusa 2 przez dwie doby. Czas działania na włączonym ekranie to ponad 6–7 godzin. Dużą zaletą tego modelu jest też możliwość wyjęcia akumulatora.

Piotr Wąsowicz

LG-Stylus2-DAB

WERDYKT

LG Stylus 2 to smartfon, który można polecić każdemu, kto potrzebuje urządzenia z dużym ekranem, pięknie wyglądającego i funkcjonalnego. To trochę taki odchudzony Note 5, ale prawie z wszystkimi funkcjami konkurencyjnego flagowca. Jako pierwszy w świecie ma wbudowane cyfrowe radio DAB+. Nieźle radzi sobie z odtwarzaniem muzyki i został wyposażony w pojemny akumulator. Minusami są procesor, który nie pozwoli uruchomić bardziej zaawansowanych gier, oraz rozdzielczość ekranu. Należy jednak pamiętać, że jest to sprzęt kosztujący w granicach 1 000 zł.

WADY

  • Mała rozdzielczość ekranu
  • Słaba jakość zdjęć nocnych

ZALETY

  • Świetne wykonanie
  • Dobrej jakości ekran
  • Bardzo dobry aparat i kamera
  • Cyfrowe radio DAB+
  • Funkcjonalny rysik z aplikacjami
  • Wytrzymała bateria
  • Bardzo dobrej jakości odtwarzacz muzyki

LG Stylus 2 w skrócie:

  • Procesor Snapdragon 410
  • Ekran IPS 5,7″ HD 720p
  • LTE 150 Mbps
  • Radio FM, radio DAB+
  • Aparat 13 Mpix
  • System Android 6.0

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *