Test LG Minibeam PH550G – Kino zawsze z Tobą

1431 0

Projektory stają się coraz bardziej mobilne, co zachęca do tego, by zabierać je na wakacje czy weekendowe wypady za miasto. Postępująca miniaturyzacja nie oznacza jednak utraty jakości obrazu ani ograniczonej funkcjonalności – wprost przeciwnie, małe przenośne projektorki najnowszej generacji oferują nawet więcej niż niejeden projektor stacjonarny. Przykładem jest niezwykle ciekawy LG Minibeam PH550G.

PH550

W maju firma LG wprowadziła na polski rynek nową serię przenośnych projektorów z serii Minibeam. Testowany przez nas model PH550G jest jednym z najmniejszych z tej linii i w pełni zasługuje na miano urządzenia mobilnego.

LG PH550G ma wymiary 174 x 109 mm, wysokość projektora razem z nóżkami wynosi 48 mm, a waga 650 g. Nie da się więc określić go mianem „urządzenia kieszonkowego”, ale bez problemu zmieści się nawet w niewielkiej podróżnej torbie czy plecaku.

Oba boki projektora w całości wypełniają kratki kryjące wentylatory oraz dwa głośniki stereo o łącznej mocy 2W. Na przednim panelu znajduje się obiektyw, na górnej ściance zaś – włącznik pełniący również funkcję pięciokierunkowego manipulatora oraz drążek regulacji ostrości. To bardzo wygodne i przemyślane rozwiązanie, które pozwala łatwiej niż za pomocą pierścienia ustawić obraz. Drążek jest bardzo precyzyjny i wystarczy chwila, by złapać ostrość.

Na dolnej ściance znajdują się niewielkie nóżki do ustawienia projektora na płaskiej powierzchni oraz złącze do zamontowania standardowego statywu fotograficznego, które przyda się w kinie pod chmurką, gdy trudno w stabilny sposób umieścić projektor.

Poza manipulatorem i drążkiem ostrości użytkownik może także skorzystać z niewielkiego pilota, na którym znajdują się zestaw przycisków odtwarzania, regulacja głośności, można za jego pomocą wybierać także źródła obrazu i zmieniać ustawienia – mamy więc pełną kontrolę bez konieczności zbliżania się do projektora.

PH550_3-resized

Połączenia

Z tyłu znajduje się pełen zestaw portów: HDMI, USB, AV IN, RGB IN oraz wyjście słuchawkowe. Pozwala to na podłączenie wielu różnych urządzeń z komputerami PC, laptopami, smartfonami i tabletami włącznie, jednak trzeba we własnym zakresie dokupić odpowiednie przejściówki lub kable. W zestawie znajduje się tylko kabelek RCA do połączeń analogowych. Projektor współpracuje z urządzeniami wyposażonymi w złącza MHL (5 i 11 pin), SlimPort, Apple Lightning, Apple 30 pin, w każdym przypadku potrzebny będzie inny zestaw przejściówek. Podczas testów z powodzeniem używałem LG PH550G z tabletem w połączeniu za pomocą kabla miniHDMI.

Wbudowany port USB pozwala na odtwarzanie filmów bezpośrednio z pendrive’ów i zewnętrznych dysków HD lub SSD. Wewnętrzny player świetnie sobie radzi z popularnymi formatami wideo, obsługuje nawet napisy, więc by zorganizować wieczór filmowy, nie trzeba nawet komputera.

Na tym jednak nie koniec – projektor zapewnia możliwość współpracy z urządzeniami bezprzewodowymi. Dzięki Screen Share można podłączyć urządzenia zgodne ze standardami Miracast i WiDi. W większości poradzą sobie z tym tablety i laptop z Windows 8 czy 10, producent gwarantuje także wsparcie dla smartfonów LG z Androidem od wersji 4.0. W przypadku innych producentów wszystko zależy od konkretnego urządzenia, bo niestety, jest to duża loteria. Projektor doskonale współpracował z Samsungiem Galaxy S5 (Android 4.4.2) dzięki funkcji Screen Mirroring. Jednak z tabletem Galaxy Note Pro (Android 5.0.2) już łączyć się nie chciał. Z kolei smartfon Huawei Mate 8 (Android 6.0) łączył się za pomocą własnej funkcji Multi-ekran, ale opóźnienia były tak duże, że problematyczne było nawet oglądanie zdjęć. Wygląda więc na to, że pewność mogą mieć tylko użytkownicy smartfonów LG.

Projektor wyposażono także w Bluetooth – jego zastosowanie ogranicza się jedynie do wyjścia audio. Wbudowane w LG PH550G głośniki mają wystarczającą moc, by zapewnić komfort oglądania filmu jednej lub dwóm osobom. Brak im jednak basowej głębi, więc podczas odtwarzania teledysków lub też po prostu w większym gronie widzów, gdy będzie potrzebna większa moc, warto podłączyć zewnętrzny głośnik, łącząc się bezprzewodowo. Mogą to być również słuchawki, przydatne, gdy chcemy z projektora korzystać, nie przeszkadzając innym domownikom. Nie można za to połączyć projektora ze smartfonem przez Bluetooth.

PH550_1-resized

Obraz

Projektor wyświetla obraz o rozdzielczości HD 720p w proporcjach 16:9. Maksymalna odległość od ekranu wynosi 3 m, co pozwala uzyskać obraz o przekątnej do 100 cali. Jasność 550 ANSI lumenów nie jest, co prawda, najlepszym wynikiem, ale w połączeniu z kontrastem 100 000:1 w optymalnych warunkach projektor pozwoli na stworzenie prawdziwego minikina. Trzeba jednak brać pod uwagę dwie rzeczy: zanim zapadnie noc, projektor się niezbyt sprawdzi, bo nie będzie zbyt wiele widać. Ponadto po rozciągnięciu przekątnej na 100 cali obraz sporo traci, nawet w całkowitej ciemności. Szczegółowość wyraźnie spada, trudno jednak oczekiwać więcej po projektorze HD. Dlatego też, by cieszyć się ostrością i kolorami „jak żyleta”, warto zachować odległość 2 m od ekranu – wtedy jest naprawdę dobrze, a przekątna i tak będzie większa niż typowe telewizory. Decydując się na większą przekątną, wciąż oczywiście uzyskuje się satysfakcjonujący obraz, chociaż barwy tracą już swą głębię i może być problem z odczytaniem napisów. Mimo wszystko można bez obaw obejrzeć film na działce, wyświetlając obraz na ścianie domku z rozpostartym zaimprowizowanym ekranem, i wszyscy będą zadowoleni. Jak na tak niewielki, przenośny wyświetlacz jest bardzo dobrze.

Ciekawą funkcją jest korekcja trapezu – projektor nie musi być idealnie prosto, by wyświetlany obraz był równy. Co więcej, funkcja ta działa automatycznie, chociaż można ją też nastawić ręcznie. Jeżeli więc urządzenie stoi niżej (np. na niewielkim stoliku), a ekran jest zawieszony wyżej, nie trzeba się obawiać, że obraz będzie zniekształcony.

Ciekawym dodatkiem jest tryb 3D – PH550G pozwala na wyświetlanie trójwymiarowych dobrych filmów czy zdjęć. Są jednak potrzebne do tego specjalne okulary, których nie ma w zestawie.

Bateria

Projektor jest zasilany dołączonym do zestawu zasilaczem, jednak gdy zabraknie gniazdka z prądem, można się posiłkować wbudowaną baterią. Co prawda czas pracy urządzenia nie jest zbyt długi – około 2–2,5 godzin, jednak można w ten sposób zorganizować w plenerze projekcję jednego długiego filmu lub do trzech odcinków serialu. Zważywszy na niewielkie wymiary projektora, trudno mieć zastrzeżenia. Szkoda jednak, że ponowne naładowanie baterii zajmuje ok. 3 godzin, trudno więc liczyć, że uda się kontynuować wieczór filmowy po szybkim doładowaniu w trakcie przerwy między projekcjami. Planując dłuższy seans, należy jednak poszukać gniazdka z prądem.

Mieszko Zagańczyk

PH550-5_KeyVisual2

WERDYKT
Mały, ale pełen mocy. LG Minibeam PH550G zaskakuje tym, jak dobrej jakości obraz można uzyskać z tak niewielkiego urządzenia. Dzięki niemu zorganizowanie wieczornego kina w plenerze nie będzie wielkim wyzwaniem. Duży komfort zapewnia możliwość łączenia się przewodowego i bezprzewodowego na kilka sposobów, atutem jest także wbudowana bateria i głośniki. Do pełni szczęścia brakuje jednak rozdzielczości Full HD, większej jasności i lepszej kompatybilności w połączeniach Miracast.

WADY

  • Stosunkowo niewielka jasność
  • Rozdzielczość tylko HD
  • Problemy z łącznością bezprzewodową

ZALETY

  • Niewielkie wymiary i waga
  • Dobrej jakości obraz
  • Wiele możliwości podłączenia urządzeń
  • Wbudowana bateria
  • Wbudowane głośniki

LG Minibeam PH550G w skrócie:

  • Projektor DLP LED
  • Rozdzielczość – 720p 16:9
  • Jasność – 550 lumenów
  • Kontrast – 100 000:1
  • Łączność HDMI, USB, WiDi, Miracast, Bluetooth audio
  • Czas pracy na baterii – 2,5 h
  • Waga – 650 g

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *