Test Archos 50e Helium 4G – Francuski low-end

169 0

Na rynku smartfonów budżetowych dzieje się więcej niż na najwyższej półce z flagowcami, a producenci z aspiracjami upatrują swoich szans w tych najtańszych modelach, które mają szansę na masową sprzedaż. Do walki o klienta włączył się również kolejny francuski producent smartfonów. Jest to Archos ze swoim 50e Helium. Czy znajdziemy w nim coś, czego nie mają inne budżetowe smartfony?

Archos-50EHE-07

50e Helium to najnowszy model z linii Archos 50, którą reprezentowały wcześniej m.in. znane na naszym rynku modele 50c i 50d. Mimo podobnego oznaczenia między tymi konstrukcjami a nowym 50e jest sporo różnic.

Wykonanie

Nowy Helium to smartfon o bardzo przyjemnym dla oka wyglądzie. Dobre wrażenie robi opływowa, dobrze leżąca w dłoni obudowa o matowych pleckach. Urządzenie w całości zostało wykonane z plastiku. Kiedy słyszymy, że smartfon ma plastikową obudowę, budzi to niezbyt dobre skojarzenia. W przypadku produktu Archosa jakość tworzywa nie jest imponująca, jednak pamiętajmy, że jest to smartfon budżetowy. Biorąc na to poprawkę, francuska firma nie musi się wstydzić wykonania. Wszystkie elementy obudowy są z sobą idealnie spasowane, tylna klapka po zdjęciu w bardzo prosty sposób wpasuje się do głównej części smartfonu, przy czym nie trzeszczy.

Lewa krawędź została całkowicie pozbawiona przycisków fizycznych. Z prawej znajdziemy przyciski zasilnia oraz regulacji głośności. W górnej części smartfonu ulokowano port microUSB oraz jack 3,5 mm. Z przodu zauważymy cienką, niebieską ramkę, a pośrodku – srebrną, matową, której zadaniem jest dodanie urządzeniu elegancji.

W tylnej części obudowy znajdują się kamerka główna oraz lampa doświetlająca, a w samym dole – głośniczek. Jego brzmienie pozostawia wiele do życzenia. Co prawda gra głośno, ale przy maksymalnej głośności dźwięk ulega dużym zakłóceniom. Po zdjęciu klapki zyskujemy dostęp do wymiennej baterii, głośniczka, slotów kart SIM oraz microSD.

Na wyświetlaczu w górnej części znajdziemy kamerkę przednią do selfie, głośniczek oraz czujnik światła. Poniżej przyciski nawigacyjne, które nie są podświetlane, jednak są widoczne. Pod niebieską ramką ulokowano mikrofon.

Wydajność

Archos 50e Helium to smartfon wyposażony w czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 210 z rdzeniami po 1,1 GHz wspomagany przez układ graficzny Adreno 304, 1 GB RAM. Na zapis danych jest 8 GB pamięci wewnętrznej. Niewiele, ale tu z pomocą przychodzi rozwiązanie Archos Fusion Storage, które pozwala na połączenie pamięci w telefonie z pamięcią karty microSD i wygodne gospodarowanie przestrzenią.

Rozrywka na urządzeniu z taką konfiguracją nie pozwoli nam na uruchomienie gier z mocnymi wymaganiami, jednak starsze tytuły działają całkiem nieźle. Trzeba, tak jak w przypadku każdego taniego urządzenia, liczyć się z tym, że gry i aplikacje mogą włączać się dłużej, wolniej i mogą występować opóźnienia.

Archos-12

Wyświetlacz

Pięciopunktowy ekran został wykonany w technologi IPS. Dysponuje paletą 16 mln kolorów oraz rozdzielczością 1 280 x 720, co przekłada się na 294 ppi na cal – jest to jedna z zalet prezentowanego urządzenia. Archos nie zdecydował się na zastosowanie powłoki typu Gorilla Glass i nie ujawnił, jakie szkło kryje wyświetlacz.

Kolory matrycy są stonowane, może nawet za bardzo. Kontrast jest niewielki, zawodzi też przeciętna jasność ekranu. Minimalny poziom jasności, z jakiego można korzystać za dnia, to ok. 40%, w przeciwnym wypadku obraz będzie zbyt przyciemniony. Wszystko jednak zależy od warunków, w jakich przebywamy. W środku nocy można zejść poniżej tego poziomu. Na szczęście kąty widzenia są bardzo dobre w każdych warunkach.

System

Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Android 5.1 Lollipop z małą nakładką optymalizującą sprzęt. Producent na szczęście nie próbuje nas uszczęśliwiać na siłę i nie zainstalował niezbyt potrzebnych, śmieciowych aplikacji. W razie potrzeby dodatkowe programy możemy zainstalować podczas pierwszego uruchomienia urządzenia.

Co może niektórych zmartwić, w systemie zabrakło obsługi gestów. Szkoda, bo już tańsze konstrukcje ją mają, sprawia to, że nawigacja smartfonem jest łatwiejsza – mamy szybszy dostęp do aplikacji.

Komunikacja i łączność

Urządzenie wyposażono w moduł LTE kat. 4, dzięki czemu, jeśli jesteśmy w zasięgu sieci LTE, możemy pobierać i wysyłać pliki z prędkością 150 Mbps/50 Mbps.

Nie zabrakło również modułu Wi-Fi w standardzie b/n/g z Wi-Fi Direct. Sygnał sieci bezprzewodowej jest silny, zarówno w pomieszczeniu z dala od routera, jak i w bliskiej odległości – podczas testów nie było mowy o zrywaniu połączenia czy spadku jakości, Bluetooth w wersji 4.0 pozwoli nam na sparowanie akcesoriów.

Do ustalenia lokalizacji mamy GPS z AGPS. Ustalenie pozycji w pomieszczeniu, podczas zimnego startu trwało ok. 3 min. Pod otwartym niebem jest już znacznie lepiej, zajmuje to od kilkunastu sekund do minuty. Komunikacja z komputerem odbywa się za pomocą USB 2.0. Z uwagi na cenę smartfonu zabrakło tu NFC.

archos_50ehelium

Aparat główny

Aparat główny o rozdzielczości 8 Mpix, z lampą doświetlającą, w pomieszczeniu sprawuje się średnio, w słabo oświetlonych warunkach zdjęcia są kiepskiej jakości. Na zewnątrz, w dobrych warunkach sytuacja naturalnie ulega poprawie, z jednym zastrzeżeniem – podgląd obrazu potrafi się zaciąć niezależnie od warunków, w jakich robimy zdjęcia.

Archos ma bardzo rozbudowane menu, mamy możliwość wyboru rozmiaru zdjęcia, zapisania lokalizacji, jakości obrazu, antypasmowania czy też ekspozycji i balansu bieli. W menu wybierzemy również tryb scenerii, jak: sport, blask świecy, zachód słońca, kwiaty, noc czy tryb panoramy. Aparat oferuje nam wybór rodzaju zdjęcia, jakie chcemy wykonać, np. akwamaryna, sepia, negatyw i kilka innych. Podobne opcje znajdziemy po przełączeniu się na nagrywanie filmu, jednak tu menu będzie mniej rozbudowane.

Materiały wykonywane za pomocą kamerki głównej nie są złej jakości, powiedziałbym, że są akceptowalne. Filmy za pomocą kamerki głównej nagramy w rozdzielczości do 720p. Oczywiście nie jest idealnie, brakuje ostrości, podczas używania zoomu obraz bardzo wiele traci na jakości, staje się mało czytelny i rozmazany. Filmy wykonywane kamerką tylną potrafią się przycinać, mikrofon bardzo dobrze łapie dźwięki otoczenia.

W przypadku kamerki do selfie sytuacja jest relatywnie inna z uwagi na rozdzielczość matrycy, tu mamy 5Mpix i zabrakło lampy doświetlającej. Filmy również się zacinają, brakuje ostrości i, aby wykonać film, potrzebna jest precyzja, identycznie jest w przypadku zdjęć, aparat wolno łapie ostrość i materiały potrafią być rozmyte, z małą szczegółowością.

Niemniej jednak podczas testów materiały zaskoczyły pozytywnie, zarówno w warunkach domowych jak i na zewnątrz. Zważywszy na cenę urządzenia, wspomniane niedogodności są czymś normalnym. Podobnie jak aparatem głównym, filmy nagramy w rozdzielczości do 720p. Zdjęcia zapiszemy w formacie JPG a filmy MP4.

Bateria

Smartfon wyposażony jest w akumulator o pojemności 2 100 mAh. Testy baterii za pomocą aplikacji benchmarkowej pozwoliły na 265 minut przeglądania stron WWW (4 godziny 25 minut), 310 min odtwarzania wideo (5 godzin 10 minut) i 264 min gry (4 godziny 24 minuty). Test był robiony przy 100% jasności ekranu, w trybie automatycznym wyniki były nawet dwa razy lepsze. W sumie jednak czas pracy nie jest najlepszy, może się zdarzyć, że przed końcem dnia trzeba będzie podłączyć urządzenie do ładowarki.

Łukasz Gała

archos11

WERDYKT

Archos to dobrze wykonane urządzenie dla mniej wymagających klientów, którzy nie chcą wydać na smartfon więcej niż 400 zł. Jego atutem jest dobrej rozdzielczości ekran, łączność LTE oraz Dual SIM i… niska cena. Za podobną kwotę trudno znaleźć sprawnie działający smartfon 4G. Archos jest bardzo dobrze wykonany, elementy są świetnie spasowane. Wady to przeciętna wydajność i słaba bateria, również zdjęcia i filmy pozostawiają wiele do życzenia.

WADY

  • Przeciętne kamerki
  • Bateria o małej pojemności
  • Nie do końca spolszczone menu i system
  • Niska jasność ekranu

ZALETY

  • Dobre wykonanie
  • LTE
  • Dual SIM
  • Korzystna cena
  • W skrócie

Archos 50e Helium 4G w skrócie:

  • Czterordzeniowy procesor 1,2 GHz
  • Ekran IPS 5 cali
  • LTE
  • Aparat 8 Mpix + przedni 5 Mpix
  • Android 5.1

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *