Test Acer Iconia 7 A1-713HD – Tablet z telefonicznym duchem

221 0

Acer Iconia Tab 7 A1-713HD (01)

 

 

Czasem widzi się ludzi wyciągających do rozmowy niewielki tablet zamiast smartfonu. Jednym z urządzeń, które – mimo aż 7 cali na ekranie – może być relatywnie wygodne jako telefon, jest solidnie wykonany Acer Iconia 7 A1-713HD.

 

 

Biel, szarość, metal i plastik. To połączenia materiałów i barw w opisywanym tablecie. Front urządzenia w jasnym kolorze poza ekranem 7” i logiem firmy ma w górnej części aparat 0,3 Mpix, głośnik do rozmów, diodę powiadomień i czujniki (oświetlenia, zbliżeniowy). Na dolnej krawędzi umieszczono port microUSB 2.0, z opcją wpinania urządzeń, i mikrofon.

Prawy bok od góry to włącznik, otwór resetu i przyciski regulacji głośności. Krawędź w samej górze oferuje gniazdo mini jack i wgłębienie do otwierania zaślepki (pod nią umieszczono gniazda na karty microSD i SIM).

Plecki są w większej części wykonane z aluminium. Tylko na krańcach użyto plastiku (dolny pasek zaopatrzono w długi otwór głośnika), ale całość wygląda jednolicie za sprawą idealnego dobrania koloru. Dopiero po dotyku wyczuwamy metal i plastik. Minusem jest zdecydowanie wystająca główna kamera. Spasowanie elementów nie jest złe, bo nic się za mocno nie ugina, chociaż obudowa delikatnie trzeszczy. Mimo tej niedogodności urządzenie wygląda na solidnie wykonane wzorem innych sprzętów ze stajni Acera.

 Acer Iconia Tab 7 A1-713HD (02)

Ekran i głośnik

Jak na 7 cali rozdzielczość HD (1 280 x 720) nie jest złym wynikiem. W końcu tablet trzymamy nieco dalej od oczu niż telefon. Responsywność, kąty widzenia i kolory to jednoznacznie miła opowieść. Żywy i ostry obraz może mieć drobne problemy tylko w nocy lub przy mocnym słońcu. Podświetlenie jest dość wysokie, nawet na najniższym poziomie, i może razić oczy w ciemności (warto zaopatrzyć się w jakąś bezpłatną aplikację do zmniejszania jasności). Jego najwyższa wartość do najświetniejszych też nie należy, ale umożliwia w pełni pracę na słońcu, chociaż z mniejszą niż idealna czytelnością. Zawsze możemy użyć pomiarów czujnika światła i automatycznej regulacji jasności, ale i tak zakres jej ustawiania jest niewielki, tak jak i ręczny.

Głośnik jest przeciętny. Multimedia są słyszalne lepiej niż w produktach mniej znanych producentów, ale nic ponad to. Najwyższe ustawienia głośności owocują gorszymi parametrami głosu w wysokich rejestrach. Za to tablet zaopatrzono w system poprawy dźwięku w słuchawkach, który troszkę polepsza brzmienie pchełek i muszli.

 Acer Iconia Tab 7 A1-713HD (03)

Fotografia

Przednia kamerka 0,3 Mpix sprawdzi się do prowadzenia rozmów wideo. Tył to już inna para kaloszy: 5 Mpix z autofocusem i naprawdę przyzwoitą jakością jak na tablet. Do szczęścia brakuje tylko lampy błyskowej i mielibyśmy substytut typowego aparatu telefonu. Aplikacja kamerki jest ciekawa w sferze tabletów, ale nie aż tak rozbudowana jak to, co oferują telefony Acera. Sporo scen, efektów, filtrów, HDR, panorama i inne bajery. Sprzęt pozwala na kręcenie filmików tylko w 720p, ale te nie prezentują się źle i tylko nastawieni na Full HD mogą marudzić, bo jakość obrazu nie kuleje.

 Acer Iconia Tab 7 A1-713HD (04)

Technikalia

SoC firmy MediaTek to czterordzeniowy procesor MT8382 taktowany zegarem 1,3 GHz i stworzony w architekturze Coretex-A7. Wspiera go grafika Mali-400 MP2 i 1 GB RAM. Praca na takim zestawieniu jest zadowalająca. System prawie zawsze pracuje płynnie. Tylko czasem zdarzają się niewielkie przycięcia, które nie wpływają na wygodę pracy. Typowe zastosowania działają w porządku, ale przy wymagających grach zaczynają się schody. Te bardziej zasobożerne typu Asphalt 8 czy Modern Combat 5 mogą klatkować i nie chodzi tu o ustawienia wysokie. 8 GB wewnętrznej pamięci może być rozszerzone o dodatkowe 32 GB kartą microSD, na którą można zapisać część danych aplikacji. Bateria 3 400 mAh pozawala na 6 godzin nieprzesadnie wysilającej podzespoły ciągłej pracy lub cały dzień na jednym ładowaniu w roli telefonu.

 Acer Iconia Tab 7 A1-713HD (07)

System i aplikacje

Zastosowany Android to wersja 4.4.2 w kosmetycznym stopniu zmieniona przez Acera. Nie dostajemy tak bogatej nakładki jak w przypadku telefonów tej marki, ale dodano nieco aplikacji. Na start dostajemy pakiet synchronizacji treści z komputerem (abDocs, abFiles, abMusic, abPhoto, abVideo, Portal Acer), aplikację pogodową z widżetami AccuWeather, dość zaawansowany menedżer plików i aplikacji ASTRO File Manager, Audible, Booking.com, notatnik Evernote, sklep prostych gier Games i Top HD Games, antywirus McAfee Security, pakiet biurowy OfficeSuite Pro, TuneIn Radio czy Zinio. Dodatkowo producent zaimplementował Tryb szybki, który ogranicza funkcjonalności ekranu głównego i dostęp do ustawień bądź aplikacji. Wszystko musi być przez nas najpierw odblokowane i dodane do ekranów w profilach dla dzieci i osób starszych. Zmiany i wyjście z trybów jest chronione hasłem. Za to obsługa jest wtedy prostsza, a ikony duże i bardziej czytelne.

 Acer Iconia Tab 7 A1-713HD (08)

Tablet czy telefon?

W Iconii Tab 7 A1-713HD wstawiono moduł Bluetooth 4.0, jednozakresowe Wi-Fi b/g/n i świetnie sprawujący się GPS z A-GPS. Wi-Fi, niestety, często traci zasięg przy przeszkodach tworzonych z kilku ścian. Jedna nawet z większą odległością nie sprawia problemu. Poza wspomnianymi możliwościami w sferze łączności należy wymienić najważniejszą: wbudowany modem 3G z funkcją telefonu. Zasięg GSM jest bez zarzutów, tak jak praca modemu.

A jak Acer sprawdza się w roli telefonu? Pomijając fakt, że trzeba go obsługiwać dwiema rękami (jak byśmy się nie uparli, to ciągle aż 7 cali), to wygodnie. Mikrofon świetnie zbiera mowę, a dobrze pracujący głośnik do rozmów jest umieszczony dokładnie w naturalnym miejscu ułożenia ucha przy rozmowie. W jej czasie ekran jest wygaszany przez czujnik zbliżeniowy, tak jak w telefonie, co często jest pomijane przy tabletach z funkcją telefonu. Dialer rozmów nie odbiega bardzo od standardowego, ale w przypadku połączeń przychodzących można ustawić tryb pływający z niewielkim okienkiem. Odbieramy wtedy połączenie na aktualnie otwartej aplikacji czy pulpicie w małym okienku, które swobodnie pływa i nie ma wpływu na to, co się dzieje na tablecie. Szkoda, że jego funkcjonalność jest mocno ograniczona względem smartfonów Acera i możemy tylko zakończyć połączenie, zawiesić, wyciszyć czy przełączyć się do trybu pełnego (bez możliwości cofnięcia).

 Acer Iconia Tab 7 A1-713HD (14)

Dla kogo?

Acer Iconia 7 A1-713HD to sprzęt sprawujący się zarówno jako typowy tablet, jak i przerośnięty telefon. Ma porządny ekran i dobrze pracuje. Jeśli szukacie tabletu z modemem lub dużego substytutu smartfonu, to dobrze trafiliście. No, chyba że spora wydajność i łączność LTE są wymagane, bo to jedyne większe braki Acera. Inne rzeczy można przeboleć, bo to solidny sprzęt znanej firmy. Cóż, obecnie to i tak opinia czysto teoretyczna.

 

Jan Domański

 

WADY

  • Przeciętna wydajność
  • Nieco zbyt niskie <opustka> ekranu

 

ZALETY

  • Modem 3G i funkcja telefonu
  • Nadspodziewanie wygodny jako telefon
  • Ładny obraz na ekranie
  • Przyzwoity jak na tablet aparat
  • Tryb szybki dla młodszych i starszych

 

WERDYKT

Mimo swoich 7 cali, dzięki przemyślanej ergonomii, Acer Iconia A1-713HD sprawdza się dość dobrze w roli telefonu. Jako typowy tablet będzie sprawował się równie pomyślnie. Dobry ekran, przyzwoity w standardach tabletów aparat i jak na swoje parametry płynna praca to plusy urządzenia. To solidnie wykonany produkt wart uwagi w swojej klasie.

Acer Iconia Tab 7 A1-713HD (06)

Acer Iconia Tab 7 A1-713HD
System operacyjny Android 4.4.2
Procesor MediaTek MT8382 4x 1,3 GHz Cortex-A7, GPU Mali-400 MP2
Pamięć 1 GB RAM, 8 GB ROM
Karta pamięci microSD do 32 GB
Ekran 7″, IPS, 1280 x 800 px
Transfer danych HSDPA, HSPA
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
USB microUSB 2.0 z OTG
Wyjście TV nie
Lokalizacja GPS, A-GPS
Aparat fotograficzny 5 Mpix z autofocusem (tył), 0,3 Mpx (przód)
Nagrywanie wideo 720p
Odtwarzacz muzyki MP3, AAC, WAV, eAAC+
Odtwarzacz wideo MP4, AVI
Inne funkcja telefonu
Akumulator 3400 mAh
Czas pracy 6 h
Wymiary 119 x 192 x 8,0 mm
Waga 301 g

Mobility

Jako marka istniejemy na rynku od 2001 roku. Swoją obecność podkreślamy przede wszystkim wydawaniem magazynu „Mobility”, który zaledwie po kilku latach został uznany na rynku jako największy i najbardziej popularny miesięcznik o smartfonach i najnowszych technologiach mobilnych.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *