SanDisk Connect Wireless Stick: kieszonkowy serwer multimediów

135 0
sandisk1

Przenośna pamięć flash SanDisk Connect Wireless Stick weszła do sprzedaży w 2015 roku, gdy na rynek trafiły warianty o pojemności od 16 do 128 GB. Na tegorocznych targach CES producent zaprezentował wersję o większej pojemności – aż 200 GB – która również trafiła już do sklepów. Jest to bardzo praktyczne rozszerzenie pamięci smartfonu lub tabletu, które pełni funkcję prostego serwera multimediów.

SanDisk Connect Wireless Stick wygląda jak duży pendrive i przyciąga wzrok designerskim wykończeniem. Górną część gadżetu zdobią sześciokątne przetłoczenia, które w ciekawy sposób załamują światło, przy czym wersja 200 GB jako jedyna z serii ma obudowę w kolorze białym, zdecydowanie ładniejszą niż standardowa, czarna. Wtyk USB jest chroniony przez plastikowy kapturek z metalowym wkładem, a na jednym z boków znajduje się niewielki włącznik, który aktywuje funkcję dostępu bezprzewodowego. Jest ona sygnalizowana różową diodą.

Całość jest dość duża, ale nie na tyle, by utrudnić dostęp do sąsiednich portów innym urządzeniom.

Pamięć USB to tylko jedna funkcja Wireless Sticka, ale nie najważniejsza. Korzystając z interfejsu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n 2,4 GHz, do gadżetu można podłączyć nawet trzy urządzenia mobilne: smartfony, tablety czy laptopy.

Jako pendrive Wireless Stick nie należy do demonów szybkości – jest wyposażony w standardowe USB 2.0. Szkoda, że producent nie zdecydował się na szybszy interfejs USB 3.0, ponieważ w niektórych przypadkach zapis większych plików może nieco się dłużyć. Do dyspozycji użytkownika jest 183 GB wolnej przestrzeni.

By podłączyć do Wireless Sticka urządzenia mobilne, należy posłużyć się aplikacją – są dostępne dla Androida i iOS. Po uruchomieniu program sam wykryje dysk. Ważne jednak, by Wireless Stick nie był umieszczony w porcie USB komputera, ponieważ wtedy działa tylko jako pendrive.

sandisk2

SanDisk Connect Wireless Stick oferuje dwa tryby pracy bezprzewodowej. Bezpośrednie podłączenie do punktu dostępowego Wi-Fi, który jest tworzony przez dysk, to rozwiązanie prostsze w konfiguracji i szybsze. Niestety, w ten sposób pozbawiamy się dostępu do Internetu. Alternatywą jest dodanie własnej sieci Wi-Fi do aplikacji SanDisk, wtedy zyskujemy dostęp do Internetu i do plików w Wireless Sticku równocześnie, jednak trzeba się w tym przypadku liczyć z ograniczeniem prędkości.

Korzystając z menedżera plików w aplikacji, możemy korzystać z zapisanych na dysku multimediów – odtwarzać muzykę, przeglądać zdjęcia czy oglądać filmy. Jest także możliwa praca z dokumentami Office, ale tylko w trybie do odczytu. Zastosowań jest zresztą więcej – Wireless Stick sprawdzi się także do tworzenia automatycznych kopii zdjęć ze smartfonu, pozwala ponadto na streaming multimediów przez Chromecast i Amazon Fire TV. Wszystko odbywa się płynnie, nie ma też problemu, by z Wireless Sticka korzystały nawet trzy urządzenia równolegle, niezależnie od siebie. Jeden użytkownik może np. oglądać film, drugi słuchać muzyki, a trzeci przeglądać zdjęcia.

Aplikacja mobilna podaje zajętość dysku i pamięci smartfonu, a także stopień naładowania baterii Wireless Sticka. Gadżet po naładowaniu jest w stanie pracować przez około cztery godziny. W tym czasie można obejrzeć nawet dwa filmy, ale łatwo też zapomnieć, że Wireless Stick szybko upomni się o zasilenie energią. Rozwiązaniem będzie podłączenie Wireless Sticka do ładowarki od smarftonu (najlepiej o niskim natężeniu, np. 1A).

By się połączyć z Wireless Stickiem z laptopa, należy podłączyć komputer do sieci Wi-Fi, którą tworzy SanDisk Connect Wireless Stick, a następnie wejść na dysk przez przeglądarkę internetową, wpisując adres www.sandisk.com/myconnect.

Łukasz Zieliński

WERDYKT
SanDisk Connect Wireless Stick to bardzo pomysłowe rozszerzenie pamięci dla smartfonów i tabletów. Urządzenie sprawdzi się zwłaszcza jako kieszonkowy serwer plików multimedialnych, z których można skorzystać w każdym miejscu w trzech urządzeniach naraz. Wygodę obsługi zapewnia aplikacja mobilna, a wszystko działa tak sprawnie, że nie widać różnicy między streamingiem z Wireless Sticka, a odtwarzaniem plików z pamięci smartfonu.

WADA
• Tylko USB 2.0

ZALETY
• Duża pojemność
• Możliwość bezprzewodowego podłączenia trzech urządzeń
• Wygodna obsługa za pomocą aplikacji
• Funkcja automatycznego backupu zdjęć

SanDisk Connect Wireless Stick:
• Pojemność 200 GB (183 GB)
• USB 2.0
• Wi-Fi 802.11n 2,4 GHz
• Aplikacja dla Androida i iOS
• Wymiary – 20,83 x 78,21 x 12,19 mm
• Ciężar – 21,76 g

Mobility

Jako marka istniejemy na rynku od 2001 roku. Swoją obecność podkreślamy przede wszystkim wydawaniem magazynu „Mobility”, który zaledwie po kilku latach został uznany na rynku jako największy i najbardziej popularny miesięcznik o smartfonach i najnowszych technologiach mobilnych.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *