Samsung Galaxy S6 edge+ po prostu smartfon doskonały!

173 0

Samsung zaserwował nam powiększoną wersję swojego udanego modelu S6 edge, o charakterystycznych zakrzywionych krawędziach ekranu. Dzięki temu otrzymujemy produkt niemal idealny. Galaxy S6 edge z plusem oferuje praktycznie wszystko na najwyższym poziomie, niestety, łącznie z ceną, która stanowczo studzi zapał.

Galaxy-S6-edge+_right_Siver-Titanium

Samsung na przełomie lat diametralnie zmienił swoją flagową linię „S”, zaczynając od miernego plastiku, a kończąc na szkle i aluminium. S6 edge+ jest tego idealnym przykładem. Umiejętne wykorzystanie lepszych materiałów zaowocowało w tym przypadku unikatowym stylem i wysoką klasą produktu. Finezyjności dodają zakrzywione krawędzie ekranu, co przy dużym wyświetlaczu znacznie potęguje doskonały efekt. W rezultacie otrzymujemy zwartą i solidną konstrukcję unibody, cechującą się idealnym połączeniem wzmocnionego szkła Gorilla Glass 4 (zarówno z tyłu, jak i z przodu urządzenia) z aluminiową ramką.

W codziennym użytkowaniu metalowa ramka jest najbardziej narażona na zarysowania i przetarcia, podobnie jak znacznie wystający obiektyw aparatu. Ponadto szklana powierzchnia uwielbia łapać wszelkie zabrudzenia, m.in. mało estetyczne odciski palców, przez co będzie nam bardzo trudno utrzymać urządzenie w czystości.

Pod względem konstrukcji S6 edge+ jest smartfonem niemal idealnym i bezdyskusyjnie należy do elity produktów premium, wszystko to za sprawą użytych materiałów i perfekcyjnych wykończeń. Ponadto dzięki opływowym bokom ekranu uzyskujemy większą pewność uchwytu, a także lepszą nawigację kciukiem.

Z istotnych elementów na obudowie znajdziemy czytnik biometryczny, ukryty w przycisku funkcyjnym Home, jak i pulsometr, umieszczony z tyłu, tuż obok obiektywu, a także diodę powiadomień.

Jedną z największych zalet S6 edge+ jest spory wyświetlacz (5,7 cala) wykonany w technologii Super AMOLED, oferujący dużą rozdzielczość 2K (2 560 x 1 440). Przy takich parametrach raczej trudno doszukać się skaz czy zniekształceń obrazu, dotyczy to także kątów widzenia. Generowany obraz urzeka nasyceniem barw i wysokim kontrastem. Podobnie rzecz się ma z jasnością, która zapewnia czytelność w słońcu i nie razi przy słabym oświetleniu. Żeby nie popadać w zachwyt, ekran AMOLED ma tendencję do przekłamywania kolorów, a biel potrafi nabierać różowej poświaty. Choć nie zmienia to faktu, że nadal będzie to jeden z najlepszych wyświetlaczy, jakie znajdziemy obecnie na rynku.

Zakrzywienie ekranu w żaden sposób nie utrudnia pracy ani nie zmniejsza powierzchni roboczej wyświetlacza, poza niewielką zmianą perspektywy, do której jesteśmy w stanie dość szybko przywyknąć. Ekran krawędziowy ma też kilka istotnych zastosowań. Dzięki małej, natywnej ikonie umieszczonej na obrzeżach uzyskamy rozwijane menu w formie listy z szybkim dostępem do pięciu zdefiniowanych numerów, a także skrótów do najczęściej używanych aplikacji. Do tego przy wygaszonym wyświetlaczu, potarcie krawędzi wywoła zegar nocny i umożliwi weryfikację wszelkich powiadomień bez potrzeby wybudzania całego ekranu. Praktycznie wszystkie funkcje związane z ekranem krawędziowym można spersonalizować poprzez menu w ustawieniach, gdzie możemy dokonać wszelkich zmian. Jak widać, zastosowanie krzywizn to nie tylko oryginalny wygląd, ale przede wszystkim praktyczne rozwiązanie oferujące szerszą funkcjonalność.

galaxy-s6-edge-plus_design_edge-ux_oncircle

System

S6 edge+ został zaopatrzony w Androida 5.1 (Lolipop) i, jak na flagowy produkt przystało, może liczyć na rychłą aktualizację do Androida 6.0. W obu przypadkach system jest wzbogacony o charakterystyczny interfejs TouchWiz. Plusów i minusów takiego rozwiązania nie trzeba przedstawiać, były one opisywane wielokrotnie, a autorskie oprogramowanie Samsunga przewija się od wielu lat w każdym mobilnym urządzeniu tego producenta. Oczywiście przez ten czas zdążyło ewoluować, uzyskując coraz więcej praktycznych rozwiązań. Choć trzon i sam wygląd pozostały niezmienne, nadal mamy do czynienia z pokaźną nakładką dogłębnie modyfikującą Androida. TouchWiz ma taką samą rzeszę zwolenników, co i przeciwników (przy czym ta druga grupa była przeważnie liczniejsza), choć w obecnej formie stał się bardziej funkcjonalny. Istotną zmianą jest dodanie większej liczby opcji personalizacji, w tym tematów graficznych, a także kilka drobnych modyfikacji mających ułatwić zarządzanie całością.

TouchWiz w wersji 4.0 ma bogate zaplecze systemowe, zarówno pod względem preinstalowanych programów, jak i mocnego wsparcia producenta. Stąd w menu znajdziemy wiele aplikacji sygnowanych marką Galaxy, łącznie ze sklepem Galaxy Apps na czele (stanowiącym alternatywę dla Google Play) i wchodzących w skład integralnej części wszystkich produktów Samsunga. Większa część z nich jest dobrze znana z poprzednich modeli i nie ma sensu się nad nimi rozpisywać. Na szczególną uwagę zasługuje S Health, z mocnym wsparciem dla wbudowanego pulsometru i Smart Menedżer, który stanowi ciekawe połączenie aplikacji monitorującej stan naszego urządzenia z optymalizacją pracy całego systemu. Widać także współpracę z Microsoftem, bo w menu znajdziemy praktycznie cały katalog zawierający pełen pakiet Office, jak i inne preinstalowane programy tego producenta.

Samsung zastosował także pewne ułatwienie dla osób mogących mieć problemy z pełną obsługą urządzenia jedną ręką. Wystarczy trzykrotnie przycisnąć środkowy klawisz Home, aby znacznie zmniejszyć powierzchnie roboczą wyświetlacza do rozmiaru pozwalającego na swobodne operowanie kciukiem.

S6Edge-1-255acb37007b1d81

Wydajność

Specyfikacja S6 edge+ potrafi zrobić wrażanie nie tylko na papierze. Ośmiordzeniowa jednostka centralna Exynos 7420 w połączeniu z 4 GB pamięci RAM, a także wydajnym układem GPU Mali-T760MP8 daje spory zapas mocy i zapewnia przyzwoitą pracę całości. Responsywność na dotyk i szybkość reakcji pokazują, jak wysoko można podnieść poprzeczkę, aby zmaksymalizować komfort w codziennym użytkowaniu. Praktycznie wszystkie wymagające gry działały płynnie, wraz z obszernymi materiałami wideo 2K i 4K bez utraty cennych klatek. Parametry techniczne smartfonu jednoznacznie świadczą o tym, że urządzenie jeszcze długo nie zejdzie z czołówki tych najbardziej wydajnych, tym samym zaspokajając na długo potrzeby osób goniących wciąż za najszybszymi nowościami mobilnymi. Testy syntetyczne także nie pozostawiały złudzeń, pokazując, że mamy do czynienia z produktem oferującym rozrywkę na najwyższym poziomie.

  • AnTuTu Benchmark v.5.x – 70 578 pkt / v 6.x – 85 272 pkt

  • Vellamo Mobile Benchmark Metal: 2 490 pkt, Multicore: 3 073 pkt, Browser: 5 357 pkt

  • 3DMark Benchmark Sling Shot: 1 265 pkt, Ice Storm Unlimited: 24 923 pkt

Jednym elementem mogącym zaburzyć perfekcyjną całość będzie stosunkowo mała wbudowana pamięć wewnętrzna (32 GB, co oznacza ok. 25 GB dostępnych dla użytkowania), bez możliwości jakiejkolwiek rozbudowy.

Muzyka

Kolejny mały minus S6 edge+ stanowi pojedynczy monofoniczny głośnik, który swoimi rozmiarami skutecznie ogranicza szersze zastosowanie. Jednak poziomem głośności smartfon w sposób istotny wychodzi poza wszelkie normy. Urządzenie może się poszczycić wysokiej klasy przetwornikiem DAC Wolfson WM1840, co powinno skutecznie uszczęśliwić wszelkich melomanów, oferując tym samym wysokiej klasy dźwięk ze sporymi możliwościami jego korekcji (obszerne ustawienia w menu), i to niekoniecznie przy zastosowaniu markowych słuchawek Bluetooth.

galaxy-s6-edge-plus_design_edge-ux-accessibility_left

Aparat

Dużym atutem S6 edge+ jest jego fotograficzna strona. Aparat 16 Mpix pomimo swojej niepozornej matrycy Sony IMX240 potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć, oferując jakość zdjęć na poziomie przyzwoitych cyfrówek kompaktowych. Dobrze się spisuje bez względu na warunki oświetleniowe, stanowiąc tym samym idealny wzorzec do naśladowania dla konkurencji. Zdjęcia cechuje duża szczegółowość, jak i pokaźna liczba detali przy naturalnym odwzorowaniu barw. Autofocus, wraz z systemem redukcji szumów, działa bardzo sprawnie, podobnie jak balans bieli. Ponadto przyzwoite efekty możemy osiągnąć już przy pełnym automacie, bez zagłębiania się w ustawienia. Dodajmy jeszcze spore możliwości tematyczne, jak i manualne, wsparcie dla formatu RAW czy skuteczną stabilizację obrazu, a okaże się, że będzie to idealny sprzęt dla zapalonych fotografów (niekoniecznie amatorów). Jakość filmów także wpasowuje się w wysoki standard, umożliwiając uzyskanie rozdzielczości Ultra HD (3 840 x 2 160) przy zachowaniu satysfakcjonujących rezultatów. Aparat przedni nie jest już tak spektakularny jak tylny (5 Mpix), ale posiada wszelkie predyspozycje do udanych autoportretów.

Komunikacja

Tutaj nie będzie żadnych rozczarowań, producent zadbał o szerokie możliwości komunikacji. Otrzymujemy szybkie LTE (kat. 6), Wi-Fi w standardzie a/b/g/n/ac (2,4G i 5 GHz), Bluetooth 4.2 i NFC, czuły odbiornik GPS, a także przyzwoitą jakość rozmów. Jeśli tego będzie mało, mamy obsługę dysków zewnętrznych wraz ze znacznym portfolio dedykowanych oryginalnych akcesoriów Samsunga. Wśród nich znajdziemy firmowe etui z doczepianą klawiaturą QWERTY, zakładaną bezpośrednio na urządzenie. Zmniejszymy tym samym ekran, ale uzyskamy dobrze wyprofilowane klawisze. Niestety, nie są one podświetlane i nie oferują wsparcia dla polskich znaków diakrytycznych. Mimo to stanowią ciekawy dodatek na tle powtarzających się akcesoriów.

Bateria

Niewymienna bateria ma pojemność 3 000 mAh, co przekłada się na ok. 47 godzin ciągłej pracy przy standardowym użytkowaniu i bez aktywnego trybu oszczędności. Jest to przyzwoity wynik, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę spory wyświetlacz i szerokie spektrum komunikacji. W sytuacjach awaryjnych możemy się posiłkować podwójnym trybem oszczędności, który opiera się na zmniejszonej wydajności i ograniczonej synchronizacji, bądź całkowitym pozbawieniem kolorów (aktywna skala szarości) i maksymalnym uproszczeniem interfejsu do podstawowych funkcji. Dzięki temu podbijemy wynik o kolejne 30 godzin. Warto zaznaczyć, że urządzenie wspiera szybkie ładowanie, zarówno klasyczne, jak i bezprzewodowe (indukcyjne), a odpowiednią ładowarkę (przewodową) otrzymujemy w komplecie. Dzięki temu ładowanie skraca się do 45 min (od 0% do 100% baterii).

Program LAB501 Battery Life był nad wyraz optymistyczny w poniższych wynikach, choć pokazał spory potencjał drzemiący w zastosowanym ogniwie (podświetlenie automatyczne, połączenie Wi-Fi)

  • Zapętlone przeglądanie Internetu – 17 godzin

  • Zapętlone odtwarzanie filmu HD – 13 godzin

  • Zapętlona symulacja gry 3D – 4,5 godziny

Michał Zawada

Galaxy-S6-edge+_front_Siver-Titanium

WERDYKT

Samsung po raz kolejny udowadnia, że z każdym kolejnym modelem może zrobić coś jeszcze ładniej i lepiej, umiejętnie niwelując większość wad swych konstrukcji i uwydatniając zalety. Dzięki temu otrzymujemy produkt z pogranicza perfekcji, o świetnym wyglądzie i doskonałych parametrach technicznych. S6 edge+ będzie idealnym spełnieniem marzeń każdego technologicznego geeka. Jedynym mankamentem jest zbyt wysoka cena – powyżej 3 tys. zł.

ZALETY

  • Wydajne podzespoły

  • Urzekający wyświetlacz

  • Bardzo dobra jakość wykonania

  • Świetna jakość zdjęć i filmów

WADY

  • Tylko 32 GB pamięci bez możliwości rozbudowy

  • Zbyt wysoka cena

Samsung Galaxy S6 edge+ w skrócie:

  • Android 5.1 z TouchWiz UI

  • Procesor 4 x 1,50 GHz + 4 x 2,10 GHz

  • Wyświetlacz 5,7 cala podwójnie zakrzywiony Super AMOLED QHD

  • 4 GB RAM

  • Aparat 16 Mpix

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *