Samsung Galaxy A50– recenzja

31 0
Smartfon Galaxy A50, to pierwsze urządzenie z nowej serii Galaxy A. Galaxy A50 oferuje ulepszenia w zakresie kluczowych funkcji, w tym aparatu, ekranu i baterii. Smartfon zadebiutował na polskim rynku w marcu 2019 r. Urządzenie jest dostępne w czterech nowych, charakterystycznych opcjach kolorystycznych: czarnym, białym, niebieskim i koralowym, zainspirowanych rozproszonym światłem. A jak wypada w rzeczywistości? Zapraszam do recenzji.

Galaxy A50 oferuje potrójny aparat wyposażony w:

  • ultraszerokokątny obiektyw, który w połączeniu z funkcją „inteligentnego przełącznika” podpowiada, kiedy należy użyć trybu szerokokątnego
  • główny obiektyw o rozdzielczości 25 MP, który rejestruje realistyczne obrazy w dowolnym warunkach oświetleniowych. Co więcej, w połączeniu z obiektywem głębi ostrości aparat oferuje funkcję podglądu ostrości (Live Focus) na żywo, co pozwala wybrać dokładnie taki kadr, jakiego oczekuje użytkownik
  • Aparat wyposażony w sztuczną inteligencję, który pomaga uchwycić ujęcie w najlepszy sposób, dzięki funkcji optymalizacji scen (rozpoznaje i optymalizuje zdjęcia pod kątem 20 scen) oraz funkcji wykrywania wad (Flaw Detection).
  • Aparat Selfie Focus, który subtelnie rozmywa szczegóły tła podczas autoportretów.

 

 

Galaxy A50 to smartfon o wygodnym, smukłym kształcie i gładko zaokrąglonych krawędziach, wyposażony w nowy ekran Super AMOLED Inifinty-U o przekątnej 6.4 cala. Co ważne, by zapewnić jeszcze prostszą i bardziej intuicyjną interakcję z urządzeniem, firma Samsung wyposażyła model Galaxy A50 w funkcję odblokowywania za pomocą odcisku palca na ekranie, a także pojemną baterię o pojemności 4000 mAh, z funkcją szybkiego ładowania.

Galaxy A50 przybywa do nas w białym pudelku, a akcesoria – ładowarka, kabel USB oraz słuchawki – nie są po prostu luźno wrzucone do środka, lecz schludnie poukładane w przeznaczonych dla nich przegródkach. Ponad to w zestawie znajdziemy standardową papirologię oraz igłę do otwierania szufladki na 2 karty SIM i kartę pamięci.

 

 

Samsung Galaxy A50 na pierwszy rzut oka wygląda bardzo solidnie i nowocześnie. Do testów otrzymałam kolor biały, który przy pewnych kątach i oświetleniu przyjmuje tęczowe refleksy. Przyznam, że rzeczywiście wygląda to bardzo ładnie. Gdy weźmiemy jednak telefon do ręki, pod naszymi palcami poczujemy plecki z plastikowymi ramkami. Szkoda, gdyż taka konstrukcja jest bardzo narażona na porysowania, co dało się już zauważyć. Na obudowie pojawiły się już pierwsze delikatne ryski. Pomijając ten mały mankament, całość obudowy jest dobrze spasowana, a płynne zaokrąglenia sprawiają, że telefon jest nie tylko praktyczny, ale i wygodnie leży w dłoni. Jego wymiary to 158,5mm x 74,7mm x 7,7mm, a waga 166 g. Urządzenie jest dostępne w czterech eleganckich kolorach – czarnym, białym (wersja testowana), niebieskim i koralowym.

Wyróżnikiem smartfona jest 6,4-calowy wyświetlacz Super AMOLED klasy premium prawie bez ramek (85% screen-to-body, FHD 2340 x 1080 pikseli, 403 PPI) oraz z maleńkim wycięciem w postaci łezki na górze ekranu, w którym umieszczono przednią kamerę – 25 MP i głośnik. Ekran przykryty jest szkłem Gorilla Glass 3, a górna i boczne ramki są bardzo cienkie. Jedynie ramka dolna jest dosyć gruba. Będący znakiem rozpoznawczym urządzeń Samsung, wyświetlacz, zapewnia jasne, żywe i wysokiej jakości naturalnych kolorów obrazy, i to pod każdym kątem patrzenia.

 

 

Dodam jeszcze, że krawędzie czcionek są ostre, a gołym okiem nie dostrzeżemy na nim poszczególnych punktów świetlnych, a samo podświetlenie jest równomierne na całej powierzchni ekranu. Krótko mówiąc, z Galaxy A50 bardzo dobrze korzysta się również w ostrym słońcu. Ponad to dzięki funkcji Always on Display, wystarczy rzut oka, aby sprawdzić najważniejsze informacje, takie jak data, alerty pogodowe, godzina czy nadchodzące powiadomienia.

Jeżeli chodzi o jakość rozmów, to nie mamy żadnych zastrzeżeń. Ponadto telefon nieźle radzi sobie z utrzymywaniem połączeń w miejscach, gdzie występuje słaby zasięg sieci.

W Galaxy A50 producent przeniósł czytnik linii papilarnych pod ekran. Niestety działał on „jako tako”, żeby nie powiedzieć, ze prawie wcale nie działa. Dosyć często musiałam wielokrotnie przykładać palec do czytnika, a telefon go nie rozpoznawał. Przyznam, że było to bardzo irytujące i chyba lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie czytnika na boku w przycisku jak w S10e czy po prostu na pleckach. W związku z problemami z czytnikiem bardzo szybko przesiadłam się na odblokowywanie telefonu twarzą. Tutaj mechanizm działał już dużo lepiej. Dosyć szybko i bez większych problemów.

 

 

Na bocznych krawędziach znajdziemy również odpowiednio:

  • Na lewej krawędzi:
    • Szufladkę na kartę SIM (Dual SIM: Nano-SIM + Nano-SIM + karta) – otwiera się ją pomocą dołączonej szpilki, w ostateczności możemy zastąpić go np. spinaczem.
  • Na prawej krawędzi:
    • Przyciski głośności
    • Przycisk włącz/wyłącz
  • Na dolnej krawędzi umieszczono:
    • Gniazdo USB typu C
    • Gniazdo słuchawkowe – 3,5 mm
    • Głośnik

W A50 nie znajdziemy oddzielnego przycisku dla asystenta Bixby. Można go uruchomić przez przycisk zasilania. Niemniej raczej nie będziemy go używać, gdyż nadal nie jest obsługiwany język polski. Na ratunek przychodzi nam tutaj Asystent Google.

 

 

Plus za gniazdo słuchawkowe, którego nie znajdziemy już w droższych modelach oraz za możliwość rozszerzenia pamięci o dodatkową kartę. Warto tutaj nadmienić, że dodatkową kartę możemy używać równolegle z 2 kartami SIM – czyli mamy tutaj do czynienia z prawdziwym Dual SIM. Jeżeli jednak chodzi o głośnik, to jest już gorzej. Owszem z głośnika wydobywa się dosyć głośna muzyka, ale jednak od średniaka wymagałoby się nieco więcej. Niestety przy bardzo głośnym odtwarzaniu można usłyszeć czasami dziwne i irytujące trzaski.

Samsung Galaxy A50 został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Kirin 710 (CPU: 2.3GHz + 4 x1.7GHz) z układem graficznym ARM Mali-G72 MP3 i 4 GB pamięci RAM oraz 128 GB ROM. Użytkownik może też rozszerzyć pamięć do 512 GB poprzez dodanie karty microSD. Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie z nakładką One UI 1.1. W benchmarku AnTuTu telefon uzyskał ponad 143786 punktów. Liczby wskazują na to, że system w prezentowanym średniaku powinien działać płynnie i raczej bez zadyszek.

W rzeczywistości jest już odrobinę mniej kolorowo i aplikacje potrafią w losowym momencie zwolnić czy się przywiesić. Nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu, ale gdy chcemy pracować na większej ilości aplikacji, to czasami telefon łapie zadyszkę. Nie zauważyłam takich problemów przy innych testowanych średniakach konkurencji jak Xiaomi Mi9 SE, Huawei P30 Lite czy Oppo 17Neo. Krótko mówiąc warto tutaj jeszcze popracować nad optymalizacją działania systemu.

Jak jesteśmy już przy systemie, to warto zwrócić uwagę na kilka funkcjonalności i aplikacji:

  • Tryb nocny – pozwala zmienić kolorystykę interfejsu na czarną
  • Możliwość obsługi interfejsu za pomocą gestów
  • Sejf na pliki (oparty o rozwiązanie Knox)
  • Samsung Pass
  • Szyfrowanie karty pamięci
  • Always On Display
  • Ustawienie stylu i koloru zegara na ekranie blokady
  • FaceWidget – szybki dostęp do użytecznych informacji na ekranie blokady (muzyka, plan na dziś, następny alarm, pogoda, Bixby Routines)
  • Podwójny komunikator – pozwala na używanie 2 kont dla tej samej aplikacji
  • Dolby Atmos
  • Menadżer plików – pozwala na połączenie z chmurą Samsunga, dyskiem Google i OneDrive

 

 

Dla porządku dodamy, że smartfon wyposażono oczywiście w takie rozwiązania jak obsługa:

  • 4G/LTE
  • GPS, Glonass, Beidou, Galileo
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80
  • Wi-Fi Direct Tak
  • Bluetooth v5.0 (LE up to 2 Mbps)
  • ANT+
  • NFC

Podczas korzystania z Wi-Fi nie doświadczyłam problemów z szybkością jak i stabilnością połączenia. Działaniu Bluetooth także nie mogę nic zarzucić.

O czułości odbiornika GPS/AGPS. nie ma co się rozwodzić – jest OK i bez problemu pozwala na wygodne korzystnie z niego jako nawigacji samochodowej czy podczas pieszych wędrówek.

 

 

Samsung Galaxy A50 został wyposażony w baterię o pojemności 4000 mAh, a w opakowaniu znajdziemy szybką ładowarkę – 15W. Ładowanie baterii do pełna zajmuje niewiele ponad 2h. To dobry wynik jak na średniaka chociaż nie należy do najlepszych. Kiedy zabierałam telefon na bardzo intensywne wycieczki – włączony Internet, Media Społecznościowe, Intensywnie używany aparat, to telefon wystarczył mi do wieczora. Gdy będziemy mniej intensywnie używać telefon, to możemy liczyć na 2-3 dni pracy. To bardzo dobry wynik jak na Samsungi. We flagowej Serii S10 wypadało to nieco gorzej.

 

 

I wreszcie na koniec moja ulubiona część telefonów – aparat. W A50 na pleckach znajdziemy 3 aparaty w kolejności:

  • 5 Mpix – aparat służący do pomiaru głębi sceny (jasność aparatu: F/2.2)
  • 25 Mpix – główny aparat (jasność aparatu: F/1.7)
  • 8 Mpix – aparat szerokokątny (kąt 123 stopnie, jasność aparatu: F/2.2)

Aplikacja aparatu obsługuje kilka trybów: zdjęcie, wideo, zwolnione tempo, hyperlapse, live Focus, pro (ISO, balans bieli, korelacja, brak czasu otwarcia migawki i pomiaru światła), panorama, Bixby Vision, ikony emocji AR. Niestety aparat nie obsługuje optycznej stabilizacji obrazu. Ponad to aparat wyposażony został w sztuczną inteligencję, który pomaga uchwycić ujęcie w najlepszy sposób, dzięki funkcji optymalizacji scen (rozpoznaje i optymalizuje zdjęcia pod kątem 20 scen) oraz funkcji wykrywania wad (Flaw Detection).

 

Z przodu natomiast producent umieścił kamerę 25 Mpix (jasność aparatu: F/2.0), z której możemy otrzymać bardzo zadowalające selfie. Również tutaj nie znajdziemy optycznej stabilizacji obrazu.

Tyle z parametrów, a jak zdjęcia wypadają w rzeczywistości? Zdjęcia w ciągu dnia wyglądają nieźle jak na telefon klasy średniej. Może nie są super szczegółowe – szczególnie te w odcieniach czerwieni, ale za to kolory są dobrze odzwierciedlone i nieprzejaskrawione. Największe wrażenie robi jednak szeroki kąt (123 stopnie), który nadal jest rzadkością w telefonach klasy średniej. Do tej pory z szerokim kątem spotkałam się np. w testowanych modelach Huawei P30 lite oraz Xiaomi Mi 9 SE. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na to, że tryb szerokokątny nie posiada autofocusa, chociaż z drugiej strony nie odczułam mocno jego braku podczas wykonywania takich zdjęć.

Jeżeli miałabym się do czegoś przyczepić, to do zdjęć w nocy. Nie znajdziemy tutaj trybu nocnego, a same zdjęcia z trybu automatycznego wychodzą dosyć kiepsko. Szczególnie te wykonane szerokim kątem. Zresztą nie jest to żadnym zaskoczeniem skoro flagowce z serii S10 otrzymały tryb nocny dopiero niedawno.

łówny aparat nagrywa w rozdzielczości FHD (1920 x 1080), 30 klatek/sekundę. Galaxy A50 ma również możliwość nagrywania w 4K, ale w tym celu musimy zainstalować sobie dodatkowe aplikacje od innych firm.

TECHNOSenior

 

 

 


Specyfikacja

Procesor:

  • Taktowanie procesora 2.3GHz, 1.7GHz
  • Typ procesora Ośmiordzeniowy

Wyświetlacz:

  • Wielkość wyświetlacza 162.1 mm (6.4″ pełny prostokąt) / 157.6 mm (6.2″ zaokrąglone rogi)
  • Rozdzielczość wyświetlacza 2340 x 1080 (FHD+)
  • Technologia wyświetlacza sAMOLED
  • Głębia kolorów wyświetlacza 16M

Aparat:

  • Rozdzielczość aparatu (Multiple) 25.0 Mpix + 5.0 Mpix + 8.0 Mpix
  • Jasność aparatu (Multiple) F1.7 , F2.2 , F2.2
  • Auto Focus
  • Kamera tylna – Optyczna stabilizacja obrazu Nie
  • Rozdzielczość przedniego aparatu 25.0 Mpix
  • Jasność przedniego aparatu F2.0
  • Kamera przednia – Auto Focus Nie
  • Kamera przednia – Optyczna stabilizacja obrazu Nie
  • Lampa błyskowa aparatu Tak
  • Kamera przednia – Flash Nie
  • Rozdzielczość nagrywania wideo FHD (1920 x 1080), 30 klatek/sekundę

Pamięć:

  • Wielkość RAM (GB) 4
  • Wielkość ROM (GB) 128
  • Dostępna pamięć (GB)* 107.0
  • Zewnętrzna pamięć MicroSD (do 512GB)

Sieć:

  • Ilość gniazd SIM Dual SIM
  • Rozmiar Karty SIM Nano-SIM (4FF)
  • Typ gniazda SIM SIM 1 + SIM 2 + MicroSD
  • Sieci 2G GSM, 3G WCDMA, 4G LTE FDD, 4G LTE TDD
  • 2G GSM GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900
  • 3G UMTS B1(2100), B2(1900), B5(850), B8(900)
  • 4G FDD LTE B1(2100), B3(1800), B5(850), B7(2600), B8(900), B20(800)
  • 4G TDD LTE B38(2600), B40(2300), B41(2500)

Łączność:

  • ANT+ Tak
  • Interfejs USB USB typu C
  • Wersja USB USB 2.0
  • Technologia określania lokalizacji GPS, Glonass, Beidou, Galileo
  • Gniazdo słuchawkowe 3.5mm Stereo
  • MHL Nie
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80
  • Wi-Fi Direct Tak
  • Wersja Bluetooth Bluetooth v5.0 (LE up to 2 Mbps)
  • NFC Tak
  • Synchronizacja z PC Smart Switch (wersja PC)

System:

  • Android 9.0 Pie

Czujniki:

  • Akcelerometr,
  • Linii papilarnych,
  • Żyroskopowy,
  • Geomagnetyczny,
  • Halla,
  • Światła,
  • Zbliżeniowy

Parametry fizyczne:

  • Wymiary (WxSxG, mm) 158.5 x 74.7 x 7.7
  • Waga (g) 166

Bateria:

  • Czas pracy: transmisja (3G) (Godz.) do 12
  • Czas pracy: transmisja (LTE) (Godz.) do 14
  • Czas pracy: transmisja (Wi-Fi) (Godz.) do 15
  • Czas pracy: odtwarzanie video (Godz.) do 19
  • Pojemność baterii (mAh, Typowa) 4000
  • Bateria niewyjmowana
  • Czas pracy: słuchania muzyki (Godz.) do 92
  • Czas pracy: rozmowa (3G WCDMA) (Godz.) do 23

Audio i Wideo:

  • Format odtwarzania wideo MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM
  • Rozdzielczość odtwarzania wideo UHD 4K (3840 x 2160), 120 klatek/sekundę
  • Format odtwarzania audio MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA

Usługi i Aplikacje:

  • Wsparcie dla urządzeń Samsung Gear Galaxy Buds, Galaxy Fit, Galaxy Fit e, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active, Gear Circle (Manager Support), Gear Fit, Gear Fit2, Gear Fit2 Pro, Gear Sport, Gear1, Gear2, Gear2 Neo, Gear S, Gear S2, Gear S3, Gear IconX, Gear IconX (2018)
  • S-Voice Nie
  • Mobilna TV Nie
  • 10/10
    Wzornictwo - 10/10
  • 9/10
    Jakość wykonania - 9/10
  • 9/10
    Ekran - 9/10
  • 9/10
    Wydajność - 9/10
  • 9/10
    Oprogramowanie - 9/10
  • 8/10
    Aparat - 8/10
  • 9/10
    Akumulator - 9/10
  • 10/10
    Opłacalność - 10/10
9.1/10

Werdykt

Samsung Galaxy A50, to całkiem dobry średniak, aczkolwiek nie najlepszy. Tym bardziej, że na ryku pojawił się bardzo solidny konkurent jakim jest Xiaomi Mi 9 SE.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *