Przegląd czytników e-booków – Najciekawsze czytniki e-booków

135 0

Onyx inkBook Lifestyle

Czytniki e-booków od kilku lat zdobywają nasz rynek. Ludzie przekonują się do elektronicznej wersji książki, bo dużo łatwiej ją kupić przez Internet, a po zakupie od razu można rozpocząć czytanie. Ponadto wersje elektroniczne można często nabyć w promocyjnych cenach, a w jednym czytniku, który waży niewiele więcej od smartfonu, mieszczą się setki, a nawet tysiące lektur.

Czytanie przeżywa swój renesans, nawet jeśli księgarze i nauczyciele twierdzą, że sprzedaż książek maleje. Niestety, drukowane pozycje dla wielu nie są wygodne, bo ważą sporo, a po przeczytaniu zajmują sporo miejsca i kurzą się na regałach. Zabranie kilku książek na wycieczkę czy na urlop znacznie uszczupla miejsce w bagażu, gdzie zwykle też zabieramy przewodniki lub słowniki. Jeśli jednak pomyślimy, że w jednym, małym, poręcznym i wygodnym w użyciu urządzeniu możemy pomieścić setki książek, przewodniki, słowniki i rozmówki, a ponadto będzie ono działało przez co najmniej dwa tygodnie bez ładowania, to może okazać się, że kupno czytnika e-booków za kilkaset złotych ma sens. Co więcej, może się też okazać, że na jego zakup nie trzeba będzie wydawać takich pieniędzy, a i na zakupie książek zaoszczędzimy. Tak, to jest możliwe!

            W najnowszych wersjach czytników e-booków można znaleźć sporo nowości i przydatnych gadżetów, które znacznie ułatwiają korzystanie z nich w różnych warunkach, a także uatrakcyjniają ich cenę. Postaramy się przybliżyć najciekawsze i najnowsze rozwiązania.

 

Ekrany w czytnikach e-booków

            W czytniku jednym z najważniejszych elementów jest ekran, bo to na nim będą wyświetlane wszelkie treści. Najczęściej spotykane są ekrany typu E Ink wykonane w technologiach: Pearl, Carta, Vizplex, Mobius, Triton czy SiPix, ale też spotyka się czytniki z ekranami LCD, będące tak naprawdę tanimi, niezbyt wydajnymi tabletami. Tych ostatnich lepiej się wystrzegać, bo nie dość, że nie dają obrazu, który da się czytać przez dłuższy czas bez męczenia oczu (podświetlenie jest takie jak w normalnych tabletach czy smartfonach i męczy wzrok), to ich akumulator wytrzyma maksymalnie 2–5 godzin ciągłej pracy, a jak na czytnik e-booków to zdecydowanie za krótko.

            Kolejnym pod względem jakości jest ekran typu SiPix, choć obecnie nie jest zbyt często spotykany – miały go urządzenia Medion, w tym także z ekranem 9”. Vizplex to kolejna generacja e-papieru, która stała się jedną z popularniejszych na rynku od 2010 roku, w którym została zaprezentowana. Pearl, Mobius i Triton to kolejne modyfikacje i usprawnione wersje ekranów E Ink typu Vizplex. Pearl dość łatwo mógł ulec uszkodzeniu, dlatego zmodyfikowano projekt, który zyskał kodową nazwę Mobius. Triton to kolorowa odmiana e-papieru, którą zaprezentowano pod koniec 2010 roku – stosowały je firmy: Pocketbook, Ectato i JetBook. W 2013 roku światło dzienne ujrzały urządzenia z ekranem E Ink ochrzczonym jako Carta. Wyższa rozdzielczość, lepszy kontrast i szybkość odświeżania dały początek urządzeniom, m.in.: Kindle Paperwhite i Voyage, Kobo eReader Aura H2O i Glo HD, PocketBook TouchLux 3 i Onyx inkBook.

Ekrany czytników zwykle mają przekątną wynoszącą 6”, ale na rynku możemy spotkać urządzenia z 5” ekranami, ale także 6,8”, a także 8”, a nawet 10”. Niestety, te większe często wykorzystują starsze technologie, przez co dają mniej ostry obraz, a także wolniej reagują na zmianę strony, a urządzenia je zawierające są droższe. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, ale o tym napiszemy w dalszej części, przedstawiając najciekawsze nowe czytniki dostępne na polskim rynku.

 

Podświetlenie i odblaski

W najnowszych czytnikach e-booków stosowane jest też podświetlenie. Wspomniałem wcześniej, że podświetlane ekrany w tabletach, które mają być czytnikami, męczą wzrok, ale zastosowane w czytnikach z prawdziwego zdarzenia sprawiają, że poprawia się widoczność obrazu podczas używania urządzeń w dużym słońcu, a ponadto można bez problemu czytać w nocy bez konieczności używania lampki nocnej. Co ważne, podświetlenie jest tak skonstruowane, że nie świeci wprost w oczy czytelnika, ale jest rozproszone tak, by odbijało się podobnie jak normalne światło od kart zwykłej książki. Ważne jest to, by podświetlenie dawało się wyłączyć i regulować płynnie. Nie zawsze jest ono potrzebne, a zwykle zużywa nieco energii, przez co skraca czas czytania pomiędzy ładowaniami.

            Ekrany w czytnikach są zwykle matowe i dość dobrze redukują wszelkie odbicia światła padającego z zewnątrz – nie można się w nich przeglądać tak jak w zwykłych tabletach.

            W wypadku ekranów dotykowych warto zwrócić uwagę na powłokę zapobiegającą pozostawaniu tłustych śladów po dotknięciach palców. W niektórych urządzeniach ekran brudzi się niemal tak samo szybko, jak ma to miejsce w przypadku użytkowania smartfonów czy tabletów.

 

Rozdzielczość ekranów

            Rozdzielczość ekranów w czytnikach e-booków ma według mnie mniejsze znaczenie. Oczywiście im wyższa rozdzielczość, tym literki są mniej postrzępione na brzegach, przez co niektórzy mogą odczuwać większy komfort, ale jeśli czytają szybko i nie przyglądają się dokładnie każdemu zawijasowi, to w większej części przypadków nie zauważy się różnicy – trzeba się bardzo dokładnie przyjrzeć lub powiększyć obraz za pomocą lupy, by zobaczyć faktyczną różnicę. Pamiętajmy też, że im więcej punktów na ekranie, tym jest on droższy, a i procesor urządzenia musi przeliczyć więcej danych, aby wyświetlić obraz, a to przekłada się na większe zużycie energii – tak jak ma to miejsce w przypadku tabletów czy smartfonów.

 

Funkcje

            Czytniki różnią się też między sobą nie tylko wyglądem czy rodzajem wyświetlacza, ale także funkcjami. Wiele z nich ma ekrany dotykowe, ale spora część także lub tylko przyciski pozwalające na nawigację po czytanej lekturze lub menu urządzenia. Ich rozmieszczenie, ergonomia mają niebagatelne znaczenie przy użytkowaniu.

            Obudowy są tak przygotowane, by zmieściły wszelkie podzespoły, ale niektóre wyróżniają się tym, że producent przewidział ich trzymanie w dłoni i przygotował obudowę tak, by było to jak najwygodniejsze dla użytkownika.

            Wiele urządzeń ma wbudowaną łączność bezprzewodową Wi-Fi, dzięki czemu bez problemu skorzystamy z dostępu do sieci, zarówno do aktualizacji oprogramowania wewnętrznego (firmware), ale także do przeglądania księgarni skorelowanych z urządzeniem, kanałów RSS, stron internetowych, a także w niektórych przypadkach dysków chmurowych, gdzie możemy przechowywać książki, zdjęcia, muzykę etc. Niektóre wersje urządzeń są wyposażone w karty GSM, dzięki czemu możemy mieć dostęp do Internetu z każdego miejsca na Ziemi, gdzie tylko istnieje sieć przekaźników telefonii komórkowej.

            Odtwarzacze muzyki pozwalają na podpięcie słuchawek i odgrodzenia się od szumu ulicy, samochodu czy samolotu lub odsłuchanie książek w formie audiobooków.

Wbudowane gry pozwolą oderwać się nieco od lektury i rozerwać w nieco inny sposób. Najczęściej są to pozycje, które nie wymagają szybkiego odświeżania ekranu, którego E Ink nie jest w stanie osiągnąć na takim poziomie jak choćby w tanich tabletach. Są to gry typu pasjans, szachy, sudoku, krzyżówki etc.

            Słowniki pozwolą nie tylko odszukać nieznany wyraz podczas czytania książek w obcych językach, ale także przydają się, gdy podróżujemy i musimy szybko przetłumaczyć jakieś wyrażenie.

            Możliwość instalacji aplikacji zewnętrznych to domena bardzo niewielu urządzeń. Dzięki dodatkowym programom zyskujemy dostęp do wielu funkcji, których nie mają przeciętne, ale nawet te popularne czytniki e-booków. Często są to popularne i znane programy znacznie rozszerzające możliwości czytnika.

            Przeglądarki obrazków nie zawsze są wygodne w użytkowaniu. Pozwalają na przeglądanie zdjęć, ale wyświetlają je w kilkunastu odcieniach szarości, a powiększanie często bywa problematyczne i nie jest zbyt szybkie.

            Dla osób, które czytają bardzo dużo i lubią mieć przy sobie całą swoją bibliotekę, ważnym elementem, który nie jest spotykany we wszystkich czytnikach, jest slot na karty microSD, którymi możemy rozszerzyć pamięć urządzenia. Pamiętajmy jednak, że zwykle użytkownik ma zwykle do dyspozycji od 1 do 8 GB pamięci na dane. Przeciętna książka bez większej liczby grafik, zdjęć czy rysunków nie zabiera więcej niż 1–5 MB pamięci, a w przypadku plików TXT jest to maksymalnie kilkaset KB. Oznacza to, że w pamięci czytnika możemy bez problemu zmieścić kilkaset do kilku tysięcy pozycji. Jeśli jednak wgramy tam dużą liczbę zdjęć w wysokiej rozdzielczości, a książki są plikami PDF, to liczba pozycji może zmniejszyć się co najmniej o rząd wielkości.

 

Maciej Lewczuk

 

Najpopularniejsze czytniki e-booków w Polsce

 

Amazon Kindle Paperwhite 2 2

Amazon Kindle Paperwhite 2

  • Ekran: 6”, E Ink Carta, 16 odcieni szarości, 1 024 x 758 punktów, matowy
  • Procesor: 1 GHz
  • Podświetlenie: tak (ciepłe)
  • Pamięć: 4 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b, g, n; 3G (opcja)
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: tak/nie
  • Obsługiwane formaty: AZW3, AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP po konwersji
  • Menu w języku polskim: brak
  • Dodatkowe opcje: wbudowany słownik, możliwość aktualizacji poprzez Wi-Fi, przeglądarka zdjęć, przeglądarka internetowa, możliwość wybudzania i wyłączania magnesem umieszczonym w etui
  • Wymiary: 16,9 x 11,7 x 0,9 cm
  • Waga: 206 g
  • Cena: od ok. 490 zł (wersja Wi-Fi bez reklam) i od 619 zł (wersja 3G z reklamami).

Kindle to jeden z najpopularniejszych w świecie czytników e-booków. Dzięki firmie Amazon, która bez problemu wysyła urządzenia do wielu krajów, a także dobrej jakości wykonania, szybkości działania i sprawnemu serwisowi, czytnik Kindle bardzo przyczynił się do popularyzacji czytania książek w formie elektronicznej. W wersji Paperwhite 2 na życzenie klientów zmieniono podświetlenie na bardziej ciepłe, które przypomina „kremowy” kolor kartek w książkach, bo poprzednia wersja miała zimną barwę. Urządzenie zyskało także szybszy procesor (poprzedni model miał 800 MHz). Jedynym przyciskiem jest włącznik zasilania, a całość operacji przeprowadza się dzięki dotykowemu ekranowi, który pokryto dość dobrą powłoką zapobiegającą pozostawaniu na niej odcisków palców. Obsługuje ograniczoną liczbę formatów e-booków. Występuje w wersji z reklamami i bez reklam. W tej pierwszej na ekranie głównym i po wygaszeniu urządzenia są wyświetlane rekomendacje książek, ale czytnik przez to jest tańszy.

Amazon Kindle Paperwhite 3 1

Amazon Kindle Paperwhite 3

  • Ekran: 6”, E Ink Carta, 16 odcieni szarości, 1 440 x 1 080 punktów, matowy
  • Procesor: 1 GHz
  • Podświetlenie: tak (ciepłe)
  • Pamięć: 2/4 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b, g, n; 3G (opcja)
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: tak/nie
  • Obsługiwane formaty: AZW3, AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP po konwersji
  • Menu w języku polskim: brak
  • Dodatkowe opcje: wbudowany słownik, możliwość aktualizacji poprzez Wi-Fi, przeglądarka zdjęć, przeglądarka internetowa, możliwość wybudzania i wyłączania magnesem umieszczonym w etui
  • Wymiary: 16,9 x 11,7 x 0,91 cm
  • Waga: 205 g (Wi-Fi), 217 g (Wi-Fi + 3G)
  • Cena: od ok. 500 zł (wersja 2 GB z Wi-Fi bez reklam) i od 550 zł (wersja 4 GB z Wi-Fi z reklamami).

W wersji Paperwhite 3 zmieniono ekran na nowszy o wyższej rozdzielczości przy takiej samej przekątnej, a podświetlenie ma odcień ciepły, choć nie taki jak w Paperwhite 2, a także podwojono ilość pamięci operacyjnej z 256 na 512 MB. Jedynym przyciskiem jest włącznik zasilania, a całość operacji przeprowadza się dzięki dotykowemu ekranowi, który pokryto dość dobrą powłoką zapobiegającą pozostawaniu na niej odcisków palców. Obsługuje ograniczoną liczbę formatów e-booków. Występuje w wersji z reklamami i bez. W tej pierwszej na ekranie głównym i po wygaszeniu urządzenia są wyświetlane rekomendacje książek, ale czytnik przez to jest tańszy. Możliwość wybudzania i wyłączania magnesem wbudowanym w klapkę etui.

Kindle Voyage 1

Amazon Kindle Voyage

  • Ekran: 6”, E Ink Carta, 16 odcieni szarości, 1 440 x 1 080 punktów, matowy
  • Procesor: 1 GHz
  • Podświetlenie: tak (ciepłe) z czujnikiem oświetlenia
  • Pamięć: 4 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b, g, n; 3G (opcja)
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: tak/przyciski dotykowe po bokach ekranu
  • Obsługiwane formaty: AZW3, AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP po konwersji
  • Menu w języku polskim: brak
  • Dodatkowe opcje: wbudowany słownik, możliwość aktualizacji poprzez Wi-Fi, przeglądarka zdjęć, przeglądarka internetowa, wybudzanie i wyłączanie magnesem umieszczonym w etui, przyciski dotykowe po bokach ekranu
  • Wymiary: 16,2 x 11,5 x 0,76 cm
  • Waga: 180 g (Wi-Fi), 188 g (Wi-Fi+3G)
  • Cena: od ok. 960 zł (wersja Wi-Fi bez reklam)

Ekran podobny jak ten zastosowany w wersji Paperwhite 3, ale podświetlenie ma ciepły odcień, jak w Paperwhite 2. Ekran nie jest zagłębiony w obudowie, ale pokryto go, wraz z obudową, taflą matowego i chropowatego szkła. Z prawej i z lewej strony ekranu znajdują się dotykowe przyciski: szerszy, do przewijania stron w przód, a kropka – w tył. Ponadto w obudowie znalazł się czujnik oświetlenia, który reguluje je w zależności od ilości padającego nań światła. Niezwykle cienką obudowę wykonano z magnezu i wbudowano w nią czujnik pozwalający na wybudzanie i usypianie urządzenia magnesem wbudowanym w etui. Obsługuje ograniczoną liczbę formatów e-booków.

Kiano Booky Light 2

Kiano Booky Light

  • Ekran: 6”, E Ink, 16 odcieni szarości, 800 x 600 punktów, matowy
  • Procesor: 420 MHz
  • Podświetlenie: tak
  • Pamięć: 4 GB, microSD do 32 GB
  • Łączność bezprzewodowa: brak
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: nie/tak
  • Obsługiwane formaty: PDF, EPUB, FB2, TXT, HTML, PDB, RTF, LRC, MOBI, DJVU, CHM, UMD, CDOC, JPG, BMP, GIF, TIF, PNG, BMP
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: wbudowany port słuchawkowy i głośnik
  • Wymiary: 16,9 x 11,7 x 0,9 cm
  • Waga: 155 g
  • Cena: od ok. 289 zł

Podświetlany ekran 6” o rozdzielczości 800 x 600 odstaje nieco jakością od bardziej znanych rywali. Urządzenie nadrabia liczbą obsługiwanych formatów i ceną. Mankamentami w niektórych przypadkach mogą być wolniejszy procesor i mniejsza ilość pamięci operacyjnej, przez co czytanie może być nieco mniej komfortowe – szybkość obróbki danych, „odwracanie stron”, prezentacja grafiki z plików PDF. Przyciski zapewniają możliwość nawigacji po menu i zmianę stron czytanej książki elektronicznej. Mniej pojemny akumulator pozwoli na krótszą pracę niż konkurencyjne produkty, ale mimo to powinno wystarczyć czasu, by na jednym ładowaniu przeczytać standardową książkę. Mniejsze możliwości od konkurencji to dla niektórych wada, a dla innych zaleta, bo pozwala to na znaczne obniżenie ceny.

Kiano Booky One 3

Kiano Booky One

  • Ekran: 6”, E Ink Pearl, 16 odcieni szarości, 800 x 600 punktów, matowy
  • Procesor: 600 MHz
  • Podświetlenie: tak
  • Pamięć: 4 GB, microSD do 32 GB
  • Łączność bezprzewodowa: brak
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: nie/tak
  • Obsługiwane formaty: PDF, EPUB, TXT, JPG, JPEG, BMP, GIF
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: brak
  • Wymiary: brak danych
  • Waga: brak danych
  • Cena: od ok. 199 zł

Podświetlany ekran 6” o rozdzielczości 800 x 600 odstaje nieco jakością od bardziej znanych rywali. Urządzenie obsługuje tylko podstawowe formaty, ale ma bardzo niską cenę. Mankamentem w niektórych przypadkach może być wolny procesor i mała ilość pamięci operacyjnej, przez co czytanie może być nieco mniej komfortowe – szybkość obróbki danych, „odwracanie stron”, prezentacja grafiki z plików PDF. Przyciski zapewniają możliwość nawigacji po menu i zmianę stron czytanej książki elektronicznej.

KOBO-glo-hd

Kobo Glo HD

  • Ekran: 6”, E Ink Carta, 16 odcieni szarości, 1448 x 1072 punktów, matowy
  • Procesor: 1 GHz
  • Podświetlenie: tak
  • Pamięć: 4 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b, g, n
  • Obsługa dotykiem / przyciskami: tak / nie
  • Obsługiwane formaty: EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, TXT, HTML, XHTML, RTF, CBZ, CBR, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF
  • Menu w języku polskim: nie
  • Dodatkowe opcje: przeglądarka internetowa, synchronizacja z serwisem Pocket, Reading Life, dostęp do sklepu
  • Wymiary: 15,7 × 11,5 × 0,92 cm
  • Waga: 180 g
  • Cena: od około 570 zł

 

Podświetlany ekran E Ink Carta o przekątnej 6” i rozdzielczości 1448×1072 zapewnia doskonałą jakość wyświetlanego obrazu. Obsługa wielu popularnych formatów książek elektronicznych i przystępna cena w porównaniu choćby z Kindle Voyage to spore zalety urządzenia. Długi czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Nawigacja tylko za pomocą dotykowego ekranu. Możliwość wyboru jednej z 11 czcionek oraz ustalenie 48 rozmiarów to także daje spore pole do popisu. Brak czytnika kart microSD może być dla niektórych mankamentem.

Lark FreeBook 6.1 1

Lark FreeBook 6.1

  • Ekran: 6”, E Ink, 16 odcieni szarości, 800 x 600 punktów, matowy
  • Procesor: 480 MHz
  • Podświetlenie: brak
  • Pamięć: 4 GB, microSD do 32 GB
  • Łączność bezprzewodowa: brak
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: nie/tak
  • Obsługiwane formaty: EPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, RTF, HTML, DOC, FB2, DjVu, ZIP, JPG, GIF, PNG
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: dostęp do ponad 2 000 wolnych lektur
  • Wymiary: 16,4 x 11 x 0,9 cm
  • Waga: 164 g
  • Cena: od ok. 189 zł

           Ekran 6” o rozdzielczości 800 x 600 odstaje nieco jakością od bardziej znanych rywali. Czytnik obsługuje popularne formaty plików i ma bardzo niską cenę. Mankamentami w niektórych przypadkach mogą być wolny procesor i mała ilość pamięci operacyjnej, przez co czytanie może być nieco mniej komfortowe – szybkość obróbki danych, „odwracanie stron”, prezentacja grafiki z plików PDF. Przyciski zapewniają możliwość nawigacji po menu i zmianę stron czytanej książki elektronicznej. Jest lekki.

Onyx inkBook 1

Onyx BOOX C67 Classic

  • Ekran: 6”, E Ink Pearl, 16 odcieni szarości, 1 024 x 758 punktów, matowy
  • Procesor: 1 GHz
  • Podświetlenie: brak
  • Pamięć: 4 GB, microSD do 32 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b, g, n
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: nie/tak
  • Obsługiwane formaty: EPUB, PDF, TXT, FB2, HTML, CHM, RTF, MOBI, JPEG, BMP, GIF, PNG
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: biblioteka, Midiapolis Drive, Midiapolis News Reader
  • Wymiary: 17,0 × 11,7 × 0,87 cm
  • Waga: 210 g
  • Cena: od ok. 269 zł

Ekran 6”o rozdzielczości 1 024 x 758, szybki procesor i obsługa wielu popularnych formatów książek elektronicznych to zalety urządzenia. Przyciski zapewniają możliwość nawigacji po menu i zmianę stron czytanej książki elektronicznej. Możliwość korzystania z kart microSD pozwala znacznie rozszerzyć pamięć urządzenia i przenosić na nie lektury. Długo pracuje na jednym ładowaniu akumulatora.

Onyx inkBook Lifestyle

Onyx inkBook

  • Ekran: 6”, E Ink Carta, 16 odcieni szarości, 1 024 x 758 punktów, matowy
  • Procesor: dwurdzeniowy 1 GHz
  • Podświetlenie: tak
  • Pamięć: 8 GB, microSD do 32 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b, g, n
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: tak/tak
  • Obsługiwane formaty: EPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF, CHM
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: system operacyjny Android 4.2.2 (pozwala wczytywać ograniczoną liczbę aplikacji), biblioteka, Midiapolis Drive, Midiapolis News Reader, obsługa Legimi
  • Wymiary: 15,9 x 11,7 x 0,7 cm
  • Waga: 200 g
  • Cena: od ok. 539 zł

Podświetlany ekran 6”o rozdzielczości 1 024 x 758, bardzo szybki procesor i obsługa wielu popularnych formatów książek elektronicznych to zalety urządzenia. Kolejną ciekawostką jest system operacyjny Android 4.2.2, który pozwala na wczytywanie dodatkowych aplikacji dostępnych w czymś na kształt sklepu Google (ograniczona ilość pozycji – większa część aplikacji do obsługi księgarni i bibliotek z książkami). Ma wbudowane po bokach ekranu przyciski służące do przewijania stron w przód i w tył, a także do powrotu do poprzedniego menu oraz odświeżenia ekranu. Najciekawszą jednak opcją jest możliwość korzystania z wypożyczalni książek Legimi. Płacąc abonament, mamy możliwość przeczytania zadanej liczby stron, a przy wyborze najwyższego abonamentu czytnik ten możemy dostać za złotówkę. Czytnik RSS działa dużo lepiej niż na innych czytnikach e-booków. Dostęp do bezpłatnych lektur na Midiapolis Drive – powyżej 3 000 pozycji. Możliwość korzystania z kart microSD pozwala znacznie rozszerzyć pamięć urządzenia i przenosić na nie lektury, grafiki. Na jednym ładowaniu pracuje krócej niż urządzenia z serii Kindle.

Onyx M96 Universe 4

Onyx M96 Universe

  • Ekran: 9,7”, E Ink Pearl, 16 odcieni szarości, 1 200 x 825 punktów, matowy
  • Procesor: 1 GHz
  • Podświetlenie: nie
  • Pamięć: 4 GB, microSD do 32 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b, g, n; Bluetooth 4.0
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: tak (rysik)/tak
  • Obsługiwane formaty: EPUB i PDF (reflow) z zabezpieczeniami Adobe DRM (ADEPT), MOBI, TXT, RTF, HTML, CHM, DOC, DOCX (Word) FB2, PDB, DjVu, ZIP, XLS, XLSX (Excel), PPT, PPTX, MP3, WAV, JPG, GIF, PNG, TIFF, BMP
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: wyjście słuchawkowe, system operacyjny Android 4.0.4, przeglądarka internetowa, kalkulator, kalendarz, poczta, galeria, sklep Google Play, odtwarzacz muzyki, Onyx Boox store (sklep), OReader, QuickDic, FBReader, OnyxReader, Onyx Neo Reader, Cool Reader, syntezator mowy IVONA z głosami: polskim, angielskim i niemieckim
  • Wymiary: 24,29 x 17,84 x 1,23 cm
  • Waga: 509 g
  • Cena: od ok. 1 399 zł

Niemal 10-calowy ekran o rozdzielczości 1 200 x 825, szybki procesor, system Android 4.0.4, a także możliwość korzystania z Google Play i obsługa wielu popularnych formatów książek elektronicznych to niewątpliwe plusy. Wysoka rozdzielczość i przekątna ekranu pozwala wygodniej czytać pliki PDF, gazety. Kolejna ciekawostka – wbudowany syntezator mowy IVONA – pozwala na odczytywanie książek poprzez podłączone do urządzenia słuchawki – przydaje się, gdy nie chcemy uruchamiać światła, poczytać z zamkniętymi oczyma lub jeśli ktoś ma problemy ze wzrokiem, a nie może odnaleźć wersji audiobook, która go interesuje. Można do niego podłączyć klawiaturę poprzez interfejs Bluetooth 4.0, dzięki czemu obsługa przeglądarki czy czytnika RSS staje się bajecznie prosta. Tekst można dopasować do indywidualnych preferencji dzięki kilkudziesięciu różnym czcionkom. Dostęp do bezpłatnych słowników QuickDic. Dotykowy ekran obsługiwany rysikiem to także bardzo ciekawa alternatywa do sterowania za pomocą przycisków.

Pocketbook 840 InkPad

 

Pocketbook 840 InkPad

  • Ekran: 8”, E Ink Pearl, 16 odcieni szarości, 1 600 x 1 200 punktów, matowy
  • Procesor: 1 GHz
  • Podświetlenie: tak
  • Pamięć: 4 GB, microSD do 32 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b, g, n
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: tak/tak
  • Obsługiwane formaty: DF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, MOBI, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, JPEG, BMP, PNG, TIFF, MP3
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: wyjście słuchawkowe, ReadRate, DropBox, Send-to-PocketBook, BookStore, przeglądarka Internetu, odtwarzacz audio, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć, słowniki
  • Wymiary: 19,55 x 16,28 x 0,73 cm
  • Waga: 350 g
  • Cena: od ok. 779 zł

Podświetlany ekran 8”o rozdzielczości 1 600 x 1 200 i obsługa wielu popularnych formatów książek elektronicznych to zalety urządzenia. Producent wydzielił z prawej strony obudowy nieco większe pole i wyłożył je gumopodobnym tworzywem, aby umożliwić lepszy chwyt. Ponadto umieścił tam przyciski do przewijania stron w przód i w tył. Siłę podświetlenia można regulować, przesuwając palcem po specjalnym polu ponad ekranem. System zamiany tekstu na mowę i obsługa plików MP3 pozwala odsłuchiwać treść książek oraz audiobooków bez konieczności patrzenia na ekran. Czytnik obsługuje większą część popularnych formatów, dzięki czemu niezbyt często trzeba korzystać z konwersji formatów e-booków. Gdy użytkownik znudzi się czytaniem, to może pograć w sudoku, szachy, czy też ułożyć pasjansa.

Pocketbook Basic 2 2

Pocketbook Basic 2

  • Ekran: 6”, E Ink Pearl, 16 odcieni szarości, 800 x 600 punktów, matowy
  • Procesor: 1 GHz
  • Podświetlenie: tak
  • Pamięć: 4 GB, microSD do 32 GB
  • Łączność bezprzewodowa: brak
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: nie/tak
  • Obsługiwane formaty: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI), JPEG, BMP, PNG, TIFF
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, sudoku, węże, Scribble, przeglądarka zdjęć, słowniki Lingvo
  • Wymiary: 17,44 х 11,46 х 0,83 cm
  • Waga: 188 g
  • Cena: od ok. 274 zł

Ekran 6”o rozdzielczości 800 x 600 w tym tanim czytniku jest uzupełniony obsługą wielu popularnych formatów książek elektronicznych. Szybki procesor i podstawowe funkcje rozszerzone dodatkowymi aplikacjami pozwalają na szerokie pole zastosowania urządzenia.

Pocketbook Mini 515 2

Pocketbook Mini 515

  • Ekran: 5”, E Ink Vizplex, 16 odcieni szarości, 800 x 600 punktów, matowy
  • Procesor: 1 GHz
  • Podświetlenie: tak
  • Pamięć 4 GB
  • Łączność bezprzewodowa: brak
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: nie/tak
  • Obsługiwane formaty: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI), JPEG, BMP, PNG, TIFF
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: kalkulator, kalendarz, szachy, słowniki, zdjęcia, gry
  • Wymiary: 14,233 x 10,002 x 0,72 cm
  • Waga: 131 g
  • Cena: od ok. 199 zł

Ekran 5” o rozdzielczości 800 x 600 w tym tanim czytniku jest uzupełniony obsługą wielu popularnych formatów książek elektronicznych. Szybki procesor i podstawowe funkcje, rozszerzone dodatkowymi aplikacjami, pozwalają na szerokie pole zastosowania urządzenia. Bardzo niewielkie rozmiary i waga sprawiają, że zmieści się nawet do damskiej, małej torebki.

Pocketbook Touch Lux 3 1

Pocketbook Touch Lux 3

  • Ekran: 6”, E Ink Carta, 16 odcieni szarości, 1 024 x 758 punktów, matowy
  • Procesor: 1 GHz
  • Podświetlenie: tak
  • Pamięć: 4 GB, microSD do 32 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi (802.11 b/g/n)
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: tak/tak
  • Obsługiwane formaty: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI), JPEG, BMP, PNG, TIFF
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: Dropbox, Send-to-PocketBook, PocketBook Sync, ReadRate, PocketNews, Scribble, przeglądarka, PocketBook Gallery, Notes, Book Store, kalkulator, kalendarz, słowniki, gry
  • Wymiary: 11,46 х 17,44 х 0,83 cm
  • Waga: 208 g
  • Cena: od ok. 478 zł

Podświetlany ekran 6” o rozdzielczości 1 024 x 758 Carta to gwarancja dobrej jakości obrazu i szybkości odświeżania (jak na E Ink). Szybki procesor i wiele obsługiwanych formatów, a także obsługa dotykiem i przyciskami to zalety urządzenia. Możliwość rozszerzania pamięci za pomocą kart microSD pozwala na posiadanie w małym, poręcznym czytniku całej biblioteki książek elektronicznych. Regulowane podświetlenie pozwoli na czytanie w nocy bez konieczności stosowania lampki nocnej.

Prestigio MultiReader 3664 4

Prestigio MultiReader 3664

  • Ekran: 6”, E Ink, 16 odcieni szarości, 800 x 600 punktów, matowy
  • Procesor: 480 MHz
  • Podświetlenie: brak
  • Pamięć: 4 GB, microSD do 32 GB
  • Łączność bezprzewodowa: brak
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: nie/tak
  • Obsługiwane formaty: PDF, FB2, HTML, PDB, EPUB, DOC, UTF-8 TXT, Unicode, MOBI, RTF
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: czytnik kart pamięci, żyroskop
  • Wymiary: 17,4 x 12,06 x 0,8 cm
  • Waga: 162 g
  • Cena: od ok. 269 zł

Ekran 6” o rozdzielczości 800 x 600 uzupełniony obsługą wielu popularnych formatów i przystępną ceną to zalety tego czytnika e-booków. Możliwość rozszerzania pamięci za pomocą kart microSD pozwala na posiadanie w małym, poręcznym czytniku całej biblioteki książek elektronicznych. W urządzeniu znajdziemy już na początku 250 książek w różnych językach, dzięki czemu od razu po rozpakowaniu można przystąpić do czytania.

Prestigio MultiReader Supreme 5664 1

Prestigio MultiReader Supreme 5664

  • Ekran: 6”, E Ink Pearl, 16 odcieni szarości, 1 024 x 758 punktów, matowy
  • Procesor: 600 MHz
  • Podświetlenie: tak (5 poziomów)
  • Pamięć: 4 GB, microSD do 16 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi (802.11 b/g/n)
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: tak/tak
  • Obsługiwane formaty: EPUB, TXT, PDB, PDF, FB2, RTF, MOBI, CHM, HTML, DJV, DJVU, BMP, GIF, JPEG, PNG
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: złącze audio (do słuchawek), żyroskop, etui w zestawie
  • Wymiary: 18 x 12,3 x 1,1 cm
  • Waga: 226 g
  • Cena: od ok. 599 zł

Podświetlany ekran 6” o rozdzielczości 1 024 x 758 pozwala uzyskać dobrej jakości obraz. Podświetlenie gwarantuje możliwość czytania bez użycia lampki nocnej, a w dzień poprawia kontrast. Możliwość rozszerzania pamięci za pomocą kart microSD pozwala na posiadanie w małym, poręcznym czytniku całej biblioteki książek elektronicznych. Czytnik obsługuje wiele popularnych formatów e-booków. Urządzenie można obsługiwać, dotykając ekranu, a także za pomocą wbudowanych przycisków. Na urządzeniu jest fabrycznie zainstalowana kolekcja ponad 250 książek w różnych językach, a ponadto każdy użytkownik ma dostęp do ponad 750 000 książek w 25 językach poprzez sklep Prestigioplaza.com.

inkbook_classic

inkBook Classic

  • Ekran: 6”, E Ink Carta, 16 odcieni szarości, 1024 x 758 punktów, matowy
  • Procesor: 1 GHz
  • Podświetlenie: nie
  • Pamięć: 4 GB, microSD do 16 GB
  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b, g, n
  • Obsługa dotykiem / przyciskami: nie / tak
  • Obsługiwane formaty: EPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF, CHM
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: Midiapolis Drive (Dysk), News Reader
  • Wymiary: 16,3 x 11,5 x 0,7 cm
  • Waga: 175 g
  • Cena: od około 299 zł

      Opis: 6” ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1024 x 758, obsługa wielu popularnych formatów książek elektronicznych i przystępna cena to zalety urządzenia. Zapewnia dostęp do darmowych lektur na Midiapolis Drive – powyżej 3000 pozycji. Możliwość korzystania z kart microSD pozwala znacznie rozszerzyć pamięć urządzenia i przenosić na nie lektury i grafiki. Długi czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Nawigacja przyciskami przystosowanymi dla prawo i leworęcznych użytkowników.

Trekstor 3.0 KOLOR (LCD) 2

Trekstor 3.0 KOLOR (LCD)

  • Ekran: 7”, LCD TFT, kolorowy, 800 x 480 punktów, matowy
  • Procesor: brak danych
  • Podświetlenie: tak
  • Pamięć: 2 GB, microSD do 32 GB
  • Łączność bezprzewodowa: brak
  • Obsługa dotykiem/przyciskami: nie/tak
  • Obsługiwane formaty: ePUB, FB2, PDF, TXTObsługa Adobe DRM, MP3 (CBR/VBR, 32–320 kBit/s), OGG (64–350 kBit/s), WAV (8-48 kHz), WMA (32–320 kBit/s), GIF, JPEG, BMP
  • Menu w języku polskim: tak
  • Dodatkowe opcje: złącze audio (do słuchawek), kolorowy ekran
  • Wymiary: 12,65 x 17,5 x 1,3 cm
  • Waga: 279 g
  • Cena: od ok. 99 zł

Ekran 7” LCD o rozdzielczości 800 x 480 punktów nie jest idealnym rozwiązaniem do czytania e-booków, ale tego typu tablet gwarantuje niską cenę i kolorowy obraz. Możliwość rozszerzania pamięci za pomocą kart microSD pozwala na posiadanie w małym, poręcznym czytniku całej biblioteki książek elektronicznych. Czytnik obsługuje popularne formaty e-booków. Brak dotykowego ekranu i krótki czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora to mankamenty produktu. Dłuższe czytanie w ciemności powoduje szybkie zmęczenie wzroku. Niska cena nie rekompensuje niedogodności. Plusem jest obsługa popularnych formatów audio, co pozwala na słuchanie muzyki lub audiobooków. Dostępny głównie na popularnych serwisach aukcyjnych.

 

 

 

 

Related Post

Druk bez końca

Posted by - 27 czerwca 2019 0
HP wprowadziło do sprzedaży HP Neverstop Laser. To drukarka zaprojektowana z myślą o właścicielach małych firm. Ponadto producent nową wersję…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *