Mobilność zmniejszy wykluczenie finansowe

15 0
Telefony komórkowe mogą pomóc we włączeniu dodatkowych 600 mln osób na całym świecie w system profesjonalnych usług finansowych. To jednak dopiero pierwszy krok do eliminacji wykluczenia finansowego

Według raportu Mastercard pt. „Rozplątać sieć” (Unravelling the web of inclusion) technologie mobilne mogą pomóc w znacznym zmniejszeniu wykluczenia finansowego. 60% globalnej populacji nieobjętej usługami bankowymi przypada na 15 krajów, w których ponad 600 milionów osób ma telefon komórkowy, ale wciąż nie ma konta w banku.

W 15 analizowanych krajach rozwijających się Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej żyje 60% wszystkich „nieubankowionych” osób na świecie. Łącznie w tych krajach 607 milionów ludzi nie posiada konta w banku, będąc jednocześnie użytkownikami telefonów komórkowych. Na szczycie tej listy znajdują się Chiny (204 mln), a dalej Pakistan (69 mln), Bangladesz (50 mln), Indonezja (49 mln) i Wietnam (43 mln).

Walka z wykluczeniem nie polega na zachęcaniu do całkiem nowych zachowań lub budowaniu nowych rynków. Jej celem nie jest też samo zapewnienie dostępu do usług finansowych głównego nurtu. Chodzi w niej o to, aby profesjonalni dostawcy oferowali usługi atrakcyjniejsze niż sektor nieformalny.

Innym ważnym problemem jest duża luka w dostępie do usług finansowych kobiet i mężczyzn. Luka ta mogłaby jeszcze powiększyć się, gdyby technologie mobilne i cyfrowe stały się głównym kanałem świadczenia usług finansowych. Na przykład w krajach rozwijających się różnica między liczbą posiadaczy rachunków bankowych obu płci wynosi osiem punktów procentowych (67% mężczyzn w porównaniu z 59% kobiet). W wielu krajach, jak np. Maroko i Peru, osiąga ona wielkość dwucyfrową, a w Pakistanie i Bangladeszu nawet 30 pkt. proc. Kobiety rzadziej realizują lub przyjmują płatności cyfrowe, częściej korzystają z nieformalnych produktów finansowych, a w sytuacjach awaryjnych mają mniejszy dostęp do dodatkowych funduszy.

Related Post

Wyniki Asbisu w styczniu

Posted by - 25 lutego 2019 0
Rada Dyrektorów Asbisu podjęła decyzję o publikacji informacji o miesięcznych szacunkowych skonsolidowanych przychodach. Obecnie przedstawiła wyniki za styczeń. W pierwszym…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *