LG Wine Smart (H410) – Powrót do przeszłości

234 0

LG wykazało się nostalgią, wprowadzając do swojego portfolio smartfonów urządzenie o wzornictwie, które pamięta czasy klasycznych telefonów z klapką. Producent zadbał przy tym, aby Wine Smart oferował nowsze i lepsze podzespoły, a także działał pod kontrolą najpopularniejszego systemu operacyjnego – Androida.

LG-Wine-Smart-Range

Pod względem wykonania LG Wine Smart idealnie wpasowuję się w styl klasycznych urządzeń z klapką. Producent położył przy tym duży nacisk na solidne i ładne wykonanie. Pomimo zastosowania tworzywa sztucznego, które ma swoją fakturą imitować skórzane wykończenie, całość robi dobre wrażenie. Wszystkie elementy są trwałe i wytrzymałe, co również dotyczy klawiszy nawigacyjnych i numerycznych. Urządzenie po złożeniu jest stosunkowo małe i poręczne (11,5 cm długości), więc może się spodobać, zwłaszcza paniom. Mechanizm otwierania działa luźno i bez oporów, co pozwala łatwo otworzyć telefon jednym kciukiem.

Na zewnętrznej stronie, poza regulacją głośności i portami, znajdziemy tylko małą diodę powiadomień, która w razie przeoczenia ważnych zdarzeń, np. połączeń, SMS-ów czy wpisów z kalendarza, świeci bardzo jasnym i mocnym światłem. Natomiast z tyłu umieszczono główny aparat fotograficzny, zaś wokoło niego – kratki głośników. Niestety, tylko jedna kryje przetwornik, druga to atrapa.

Odchyl klapkę

Po otworzeniu naszym oczom ukaże się tradycyjna, telefoniczna klawiatura alfanumeryczna. Przyciski są rozmieszczone na sporej płaszczyźnie, co zapewnia dużą wygodę używania. Klawisze cechują się niskim skokiem, a dzięki małym zgrubieniom są bardzo dobrze wyczuwalne pod palcami. Ponadto producent umieścił pośrodku kółko kontrolne pełniące funkcję dżojstiku, dając tym samym pełną możliwość nawigacji po menu bez konieczności dotykania ekranu. Chociaż to dość oczywisty element w telefonach z odchylaną klapką, jego zastosowanie nie jest takie oczywiste w smartfonach z Androidem. Tutaj jednak dobrze się spisuje.

Poza klasyczną klawiaturą numeryczną i kółkiem nawigacyjnym znajdziemy tu pięć klawiszy pomocniczych, zieloną i czerwoną słuchawkę, a także umieszczone w samej górze, charakterystyczne klawisze funkcyjne Androida. Czytelnie oznaczone przyciski pomocnicze pełnią funkcję skrótów do poszczególnych opcji, jak: wiadomości, książka telefoniczna, aparat czy klawisz służący do edycji wpisywanych treści. Niestety, tylko do jednego z nich można przypisać wybraną przez użytkownika aplikację.

Ekran plus dodatki

Na górnej pokrywie znajduje się, jak przystało na klapkowiec, wyświetlacz. Niestety, nie stanowi on najmocniejszej strony urządzenia. Ekran ma niewielką przekątną (3,2 cala) i niską rozdzielczość (480 x 320). Matryca odznacza się słabymi kątami widzenia i wyblakłymi kolorami. Pomimo tych wad ekran jest bardzo jasny, co czyni go czytelnym w pełnym słońcu. Mimo że nie ma automatycznego czujnika oświetlenia, to został wyposażony w funkcję „jasność nocna”, która umożliwia dostosowanie poziomu luminacji w sugerowanych godzinach (00:00–06:00). Reakcja na dotyk jest na akceptowalnym poziomie, co jest istotne, gdyż od czasu do czasu będziemy zmuszeni dotknąć ekranu, pomimo że jest to mało komfortowe z racji budowy urządzenia. Podsumowując, w przypadku podstawowych czynności wyświetlacz powinien spełnić swoją funkcję.

lg_wine_smart

System

LG Wine Smart działa pod kontrolą Androida 5.1.1, czyli w miarę świeżej wersji (choć nie liczyłbym na uaktualnienie do nowszego Androida 6.0 Marshmallow). Ponadto smartfon został zaopatrzony w standardową nakładkę LG UX 3.0, która zapewnia wiele przydatnych i użytecznych funkcji, wraz z szerokimi możliwościami personalizacji. Oczywiście nie każdemu przypadnie ona do gustu, ale z racji otwartości Androida, bez problemu możemy ją zmienić na inną, którą znajdziemy w obszernych zasobach Google Play.

Wraz z nakładką otrzymujemy kilka aplikacji serwowanych przez LG, wśród nich znajdziemy te najpopularniejsze, jak LG Backup (do tworzenia kopii zapasowych swoich danych) czy QuickMemo+ (rozbudowany szkicownik i notatnik). Mamy także wsparcie serwisowe w postaci RemoteCall Service i Safe Care, dzięki którym szybko połączymy się z serwisem bądź wezwiemy pomoc, co sugeruje starsze pokolenie jako grupę odbiorców tego smartfonu.

Trzeba także pamiętać o pewnych ograniczeniach wynikających z konstrukcji tego urządzenia. Wiele aplikacji czy gier wymaga pozycji poziomej do poprawnego działania, co tutaj będzie dość trudne i mało komfortowe do osiągnięcia, natomiast interfejs, jak i sposób obsługi urządzenia wymuszają pozycję pionową. Tym samym duża część aplikacji staje się mało praktyczna. Dla osiągnięcia pewnego kompromisu LG zastosowało system powiadomień, który ostrzega przez uruchomieniem każdej aplikacji wymagającej obsługi dotykowej.

Wydajność

Specyfikacja smartfonu jest adekwatna do jego grupy odbiorczej. Urządzenie ma bardzo przeciętne podzespoły. Zastosowany w nim procesor Qualcomm Snapdragon 210 nie należy do czołówki i nie należy się po nim spodziewać wyjątkowych osiągów. Pamięć RAM o wielkości 1 GB także nie odbiega możliwościami od procesora, co klasyfikuje to urządzenie w kategorii low-end. Mimo to w codziennym użytkowaniu LG Wine Smart działa bez większych zastrzeżeń i w miarę płynnie, poza momentem tuż po uruchomieniu, gdy smartfon potrzebował kilku chwil, aby zacząć w pełni funkcjonować.

W najpopularniejszym programie testującym AnTuTu Benchmark 6.x smartfon uzyskał rezultat 18 922 pkt, czyli na poziomie urządzeń sprzed 3–4 lat.

Szybko daje się też we znaki bardzo mała pamięć wewnętrzna 4 GB, z czego wolnych pozostaje raptem niecałe 2 GB, co z góry przekreśla poważniejsze zastosowania. Sytuacji nie ratuje złącze wymiennych kart pamięci microSD, bo Android w zastosowanej tu wersji nie pozwala na przenoszenie w całości gier czy większych aplikacji.

Biorąc to wszystko uwagę, trudno oczekiwać po LG Wine Smart zastosowań multimedialnych. Jedyne, na co można liczyć, to bardzo proste gry i odtwarzanie krótkich filmików o niewielkiej rozdzielczości. Lepiej smartfon sprawdzi się do odtwarzania muzyki, bo bez problemów wspiera wiele popularnych formatów audio, m.in. FLAC. Poza tym urządzenie wyposażono w klasyczne radio FM, co w dzisiejszych czasach stanowi pożądaną rzadkość. Dlatego urządzenie świetnie się sprawdzi jako przenośny odtwarzacz muzyczny, oferując przyzwoitą jakość dźwięku przy wykorzystaniu słuchawek podłączonych do złącza 3,5 mm.

Screenshot_2016-04-17-16-40-26 Screenshot_2016-04-17-16-39-43

Aparat

Główny aparat fotograficzny o rozdzielczości 3 Mpix, niestety, nie ma się czym pochwalić i został potraktowany przez producenta jako dodatek marginalny. Wyraźnie daje się we znaki brak automatycznej regulacji ostrości, jak i nawet najprostszych ustawień, co skutkuje naprawdę bardzo słabą jakością zdjęć. Wszystko to sprawia, że aparat staje się zbędnym dodatkiem, używanym tylko w skrajnych wypadkach, i to z mizernymi skutkami. Podobnie jest z aparatem przednim, o śmiesznej – jak na dzisiejsze czasy – rozdzielczości VGA (640 x 480). Przy tych parametrach możemy zapomnieć o jakimkolwiek selfie.

Sytuacja wygląda identycznie w przypadku funkcji kamery. Jakość filmów o maksymalnej rozdzielczości 800 x 480 nie oferuje niczego lepszego niż główny aparat.

Komunikacja

Sytuacja wygląda lepiej, gdy spojrzymy na możliwości komunikacyjne smartfonu. Sprawnie działające Wi-Fi, Bluetooth w wersji 4.1 czy odbiornik GPS, który szybko wyznacza lokalizację, to zalety urządzenia. Na dokładkę LG Wine Smart oferuje szybką transmisję danych LTE kategorii 4 (150/50 Mbps). Na pochwałę zasługuje także naprawdę wysoka jakość rozmów, nawet w miejscach o słabym natężeniu sieci. Niestety, zabrakło obsługi dysków zewnętrznych.

Zasilanie

Bateria nie jest pokaźna, co wynika z niewielkich rozmiarów całego urządzenia. Mimo to ogniwo Li-Ion o pojemności 1 700 mAh jest w stanie zapewnić ciągłość pracy przez 70 godzin, przy zachowaniu pełnej synchronizacji, a także gdy jest wykonywana spora liczba połączeń telefonicznych. Na ten przyzwoity wynik mają duży wpływ niewielki wyświetlacz i energooszczędne podzespoły.

Ponadto mała pojemność baterii nie wymaga zbyt długiego czasu ładowania i w ok. 1,5 godziny jesteśmy w stanie ją w pełni zasilić.

Michał Zawada

LG-Wine-Smart-Navy

WERDYKT

LG Wine Smart pomimo swojej niedzisiejszej konstrukcji jest w stanie zapewnić komfortową pracę. Komponenty zastosowane w tym modelu nie pozostawiają wątpliwości, że jest to urządzenie dla odbiorców, którzy nie oczekują zbyt wiele od smartfonu, a chcą korzystać zarówno z fizycznej klawiatury numerycznej, jak i dobrodziejstw Androida.

ZALETY

  • Klasyczny budowa

  • Dobra jakość wykonania

  • Wyraźna dioda powiadomień

WADY

  • Bardzo słaba jakość zdjęć i filmów

  • Niska wydajność

  • Mała pamięć wewnętrzna

  • Przeciętny wyświetlacz

LG Wine Smart w skrócie:

  • Klasyczna konstrukcja z klapką

  • Android 5.1.1

  • Procesor 4 x 1,1 GHz

  • Wyświetlacz 3,2 cali TFT

  • 1 GB RAM

  • Aparat 3 Mpix

Michał Zawada

Pasjonat wszelkich mobilnych technologii, pamiętający czasy Siemensa S10 i Nokii 7650. Sentymentalista i realista w jednym patrzący z utęsknieniem na minioną erę rysików. Prawie 10 lat związany z branżą prasy drukowanej, a od 7 lat nierozłącznie z magazynem "Mobility".

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *