Test LG K10 – Średniak o wyglądzie flagowca

220 0

LG od kilku miesięcy nie przestaje nas zaskakiwać. Począwszy od modułowego smartfonu przez podwójny aparat do selfie, a skończywszy na obiektywie o kącie 135°. Tym razem do naszej redakcji trafił bardziej klasyczny, średniopółkowy model LG K10. Smartfon znajduje się w klasie cenowej do 1 000 zł. Sprawdźmy, co ciekawego oferuje i jak się sprawdza podczas codziennego użytkowania.

LG-K10

LG K10 należy do smartfonów, które mimo stosunkowo niskiej ceny robią świetne wrażenie. Od frontu mamy zakrzywione na krawędziach szkło Gorilla 3. generacji połączone z zaokrągloną błyszczącą ramką, nawiązujące nieco do kształtu obudowy Galaxy S7 edge. Pozostałe elementy są wykonane z solidnej jakości plastiku i dobrze spasowane. Tylna klapka została ozdobiona plecionym wzorem i dzięki temu nie tylko bardzo dobrze wygląda, ale jest odporna na odciski palców, zarysowania oraz umożliwia pewny chwyt.

Na przednim panelu, jak i na ściankach nie ma absolutnie żadnych przycisków fizycznych, wszystkie powędrowały na tył. Wśród nich znajdują się przycisk blokady oraz dwa klawisze głośności. Co ciekawe, jest to już tzw. stary styl LG, bowiem w najnowszym flagowcu zrezygnowano już z tego rozwiązania.

U podstawy obudowy mamy standardowy zestaw złącz microUSB 2.0, wyjście minijack oraz mikrofon. Na krawędzi szczytowej znajduje się dodatkowy mikrofon wygłuszający szumy z otoczenia. Nie zabrakło też sensorów światła i zbliżeniowego.

Ekran

Smartfon ma 5,3-calowy ekran o rozdzielczości 720p. Zastosowano tu matrycę wykonaną w technologii IPS. Charakteryzuje się ona dobrymi kątami widzenia, bardzo dobrą czernią i naturalnym odwzorowaniem barw. Podświetlenie i kontrast są na bardzo dobrym poziomie.

Screenshot_2016-04-25-14-04-27 Screenshot_2016-04-25-14-05-49

System

Smartfon jest napędzany przez czterordzeniowy procesor Snapdragon 410 (4x Cortex A-53 1,2 GHz) z grafiką Adreno 306 i wspomagany przez 1,5 GB pamięci RAM. W AnTuTu Benchmark urządzenie wykręca wynik ok. 28 tys. punktów. Pamięć wewnętrzna to natomiast 16 GB (ok. 10 GB dostępne dla użytkownika) i można ją rozszerzyć za pomocą kart microSD. Smartfon nie obsługuje jednak kart microSD xc, czyli o pojemności większej niż 32 gigabajty.

Całością zarządza system Android w wersji 5.1. Nakładka LG należy do najbardziej zaawansowanych i konfigurowalnych na rynku. W pamięci smartfonu nie znajdziemy zbyt wielu niepotrzebnych aplikacji, tzw. bloatware’u, są natomiast stałe programy LG, m.in.: QuickMemo+, LG Backup, RemoteCall Service, SmartWord oraz Capture+, który znajduje się na wysuwalnym pasku zadań. Niestety, w systemie zdarzają się drobne spowolnienia, np. przy renderowaniu stron internetowych czy otwieraniu Facebooka, nie mówiąc już o zaawansowanych grach.

Plusem jest funkcja odblokowania ekranu za pomocą podwójnego stuknięcia. Są też możliwe zmiana kombinacji przycisków oraz dodawanie nowych, a także opcja odblokowania smartfonu po wystukaniu odpowiedniej kombinacji „puknięć” w ekran.

Komunikacja

W kwestii komunikacji LG można zarzucić tylko jedno, a mianowicie zaledwie dobrą jakość rozmów. Jeśli ktoś często dzwoni z głośnego otoczenia, będzie zmuszony korzystać z zestawu słuchawkowego, w przeciwnym razie może mieć poważny problem ze zrozumieniem rozmówcy. Normalnie nie da się tego odczuć, głośnik ma odpowiednią dynamikę, ale czasami zniekształca dźwięk. Dodatkowy wyciszający szumy mikrofon jest, ale trudno dostrzec jego działanie.

Smartfon wspiera oczywiście LTE kategorii 4, Wi-Fi dual, dobrze działające systemy nawigacji GPS i GLONASS.

lgk10-2

Aparat

K10 wyposażono w jeden z najlepszych aparatów w tej klasie cenowej. Mamy tu matrycę o rozdzielczości 13 Mpix w formacie 4 x 3 i z obiektywem o jasności f/2.2. Ponadto warto wspomnieć o bardzo skutecznej doświetlającej diodzie, autofocus nie działa jednak tak szybko, jakbyśmy tego chcieli.

Interfejs aparatu LG jest przejrzysty i intuicyjny. Zawiera tylko podstawowe ustawienia obrazu. Jakość zdjęć wykonanych w dobrym oświetleniu robi wrażenie. Można się jedynie przyczepić do sporadycznych wypaleń tła. Na plus można zaliczyć sporą rozpiętość tonalną, naturalne odwzorowanie barw i kontrast.

Zdjęcia nocne nie są może tak efektowne, ale na pewno jest to jeden z najlepszych w tej klasie smartfonów radzących sobie przyzwoicie w słabym oświetleniu.

Nagrywanie filmów może się odbywać w rozdzielczości Full HD 330 klatek na sekundę. Jakość obrazu jest bardzo dobra. Dźwięk również jest na dobrym poziomie.

Przedni aparat do selfie ma rozdzielczości 5 Mpix i obiektyw o jasności f/2.4, wykonuje on całkiem przyzwoite zdjęcia, które nadają się z powodzeniem do umieszczenia np. na Facebooku. W tym wypadku ekran pełni funkcję lampy błyskowej. Mamy też obsługę gestów i możliwość nagrywania filmów w 1080p, ich jakość, niestety, jest słaba.

Multimedia

Smartfon K10 ma wbudowane radio FM z RDS, w którym słuchawki dołączone do zestawu tradycyjnie pełnią funkcję anteny. Jakość odbioru jest bardzo dobra. Odtwarzacz muzyki natomiast to aplikacja tradycyjna dla LG. Prosta i szybka. Jakość dźwięku jest bardzo dobra mimo braku equalizera, mam jednak wrażenie, że np. średniopółkowy Samsung A3 gra tu o wiele głośniej.

Słuchawki dodane do zestawu w zasadzie można od razu wyrzucić do kosza. Zdecydowanie psują one ogólny odbiór tego, co oferuje LG K10.

Jeżeli chodzi o odtwarzanie filmów, to smartfon radzi sobie bez problemu z rozdzielczością FULL HD oraz wszystkimi popularnymi formatami, poza MKV i dźwiękiem AC3.

Bateria

Smartfon wyposażono w baterię o pojemności 2 300 mAh i ładowarkę o napięciu 0,85 ampera. Czas pracy na jednym ładowaniu wynosi 1–2 dni, w zależności od tego, w jaki sposób korzystamy z funkcji smarfonu. Czas działania przy włączonym ekranie to ok. 5–6 godzin. Ładowanie trwa, niestety, za długo, bo ponad 2,5 godziny na standardowej ładowarce. Bateria w tym modelu jest wymienna dla użytkownika i za to ogromny plus dla producenta.

Piotr Wąsowicz

lgk10-1

WERDYKT

LG K10 bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. To jeden z tych smarfonów, które warto polecić mniej zaawansowanym użytkownikom, jeżeli zależy im na designie, dobrym aparacie, wysokiej jakości wykonania oraz wydajności baterii. Minusem smartfonu jest stosunkowo słaby procesor, który skutkuje drobnymi spowolnieniami w zaawansowanych aplikacjach, jak Facebook, przeglądarka internetowa etc. Cena (ok. 800 zł) zdecydowanie zachęca jednak do zakupu.

WADY

  • Drobne przycięcia przy wymagających aplikacjach
  • Mała rozdzielczość ekranu

ZALETY

  • Bardzo dobra jakość wykonania
  • Świetny design
  • Bardzo dobrej jakości aparat i kamera
  • Dobry odtwarzacz muzyki
  • Atrakcyjna cena
  • Wydajna i wymienna bateria

LG K10 w skrócie:

  • Czterordzeniowy procesor Snapdragon 410
  • Ekran IPS 5,3″
  • LTE kat. 4
  • Aparat 13 Mpix
  • System Android 5.1 Lollipop

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *