Komisja Europejska chce szybkiego wdrożenia 5G w krajach UE

141 0

Komisja Europejska w połowie września przedstawiła plan reformy przepisów dotyczących telekomunikacji, która ma ułatwić inwestycje w tym sektorze oraz zapewnić powszechny dostęp do internetu, w tym szybkie upowszechnienie technologii 5G.

komisjaeu

Niektórzy operatorzy i producenci sprzętu już od kilku lata pracują nad kolejną generacją technologii bezprzewodowej transmisji zwanej popularnie 5G. Na przykład niedawno, bo w sierpniu br. fińska Sonera we współpracy z Nokią organizowała testy urządzeń 5G-ready z wykorzystaniem komercyjnie dostępnej stacji bazowej Nokia AirScale oraz rozwiązania z zakresu sieci szkieletowej. Jak informują Nokia i operator, wykorzystując częstotliwość 4,5 GHz, osiągnięto prędkość przesyłu danych wynoszącą ponad 4,5 Gb/s.

Przewiduje się, że komercyjnie w 2020 r. uruchomione zostaną pierwsze sieci 5G. W pierwszej kolejności w Korei Południowej i Japonii, później Ameryce Północnej i Europie. Można się spodziewać, że 5G się zacznie się w miejscach o znacznym natężeniu ruchu telekomunikacyjnego, np. w centrach dużych miast. Dzisiaj mówi się nawet o prędkościach na poziomie 1 Gb/s, maksymalne przekraczające 10 Gb/s, chociaż zwykle w praktyce jest znacznie wolniej, niż w testach.

Komisja Europejska chce jednak przyspieszyć wdrożenie tej technologii na obszarze Unii Europejskiej. Dlatego jednym z celów strategiczncyh, które zdaniem KE należy osiągnąć do 2025 r. jest, aby wszystkie obszary miejskie, a także główne drogi i koleje mialy niezakłócony zasięg sieci komórkowej piątej generacji (5G). Jako cel pośredni do realizacji w terminie do 2020 r. zasięg 5G powinien być dostępny komercyjnie przynajmniej w jednym z głównych miast europejskich w każdym państwie członkowskim. Pomóc w tym ma m.in. zaproponowany przez KE nowy europejski kodeks łączności.

Komisja przedstawiła plan działania, który przewiduje wspólny unijny kalendarz skoordynowanego komercyjnego uruchomienia w 2020 r. technologii 5G. Przewiduje on również współpracę między państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami reprezentującymi sektor łączności w celu identyfikacji i alokacji pasm widma dla technologii 5G, zorganizowania od 2018 r. ogólnoeuropejskich badań 5G, promowania wspólnych globalnych standardów 5G i zachęcania do przyjęcia krajowych planów wdrożenia tej technologii we wszystkich państwach członkowskich UE.

KE oraz inwestorzy z sektora telekomunikacji rozważają również dostarczanie kapitału ryzyka nowym firmom, które opracowują rozwiązania z zakresu technologii 5G do zastosowania w innowacyjnych aplikacjach i usługach w różnych sektorach przemysłu. Pomoc ta miałaby mieć formę specjalnego instrumentu finansowania kapitałem ryzyka, dzięki któremu nowe firmy mogłyby wprowadzić na rynek nowe usługi, na przykład w dziedzinie zautomatyzowanej jazdy, dostarczania towarów przez drony czy współpracy w rzeczywistości internetowej.

A z przedstawionego kilka miesięcy temu raportu „Mobilna rewolucja przemysłowa: prognozy wpływu i szans sieci 5G na biznes” przygotowanego przez Forbes Insights we współpracy z firmą Huawei wynika, że globalne firmy coraz bardziej odczuwają rosnące znaczenie mobilnej i bezprzewodowej sieci w rozwoju ich biznesu.

– Firmy myślące o przyszłości już przewidują wpływ technologii 5G na swoją działalność – powiedział Bruce Rogers, dyrektor generalny w Forbes Insights Media. – Już teraz rozplanowują one długoterminowe działania uwzględniając innowacje, które w przyszłości zaowocują lepszymi wynikami – dodał.

– 5G stworzy zupełnie nowy świat dla konsumentów, wielu sektorów przemysłu, jak również operatorów – powiedział Qiuheng, prezes Marketingu Sieci Bezprzewodowej w Huawei. – To będzie w pełni zintegrowany świat fizyczny ze światem cyfrowym. Zapewni on nieskończenie wiele nowych możliwości biznesowych dla wielu sektorów przemysłu – podsumował.

67 proc. menedżerów twierdzi, że potrzebuje sieć mobilną, która zapewni bardzo wysoką przepustowość. Prawie tyle samo ankietowanych (64 proc.) wymaga, aby sieć była w stanie zapewnić dużą liczbę połączeń lub zagwarantować jak najmniejsze opóźnienia (59 proc.). Mają nadzieję, że 5G sprosta tym oczekiwaniom.

Marek Jaślan

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *