Kiedy i jaki telefon komórkowy kupić dziecku?

566 0

Aż 83% 10-latków w Polsce posiadało swój telefon komórkowy w roku 2014. Zbliżający się okres pierwszych komunii każe wrócić do pytania, kiedy powinniśmy kupić dziecku pierwszy smartfon. Jaki wybrać model? Czy ulec namowom i wybrać któryś z flagowców, czy może jednak wybrać prostszy model? Warto też przypomnieć proste metody, które pozwolą rodzicom kontrolować co dziecko robi w telefonie i zablokować dostęp do niepożądanych stron i aplikacji.

Warto pamiętać, że telefon wcale nie musi oznaczać tego, że młody człowiek całkowicie odda się graniu, komunikatorom i przeglądaniu internetu. Wbrew pozorom, odpowiednio dobrany sprzęt pozwoli rozbudzić kreatywność dziecka i wyciągnąć go z domu na dwór. Smartfon to także bezpieczeństwo – w każdej chwili możemy skontaktować się z naszą pociechą albo dokładnie określić jego lokalizację na mapie.

Kiedy kupić telefon dziecku? Czy komunia to dobry moment?

Psychologowie unikają podawania konkretnego wieku, w którym można dziecku podarować telefon – wynika to wprost z różnego ich tempa rozwoju. Podkreślają oni jednak, że od wieku metrykalnego znacznie ważniejsza jest zdolność młodego człowieka do przestrzegania zasad. Przyjmuje się jednak, że takim okresem jest wiek około 7-9 roku życia, szczególnie wtedy, kiedy dziecko samo spędza już czas na podwórku albo u kolegów, czy też samodzielnie wraca ze szkoły. Według badań Survey Sodahead, aż 83% 10-latków w Polsce posiadało swój telefon komórkowy w roku 2014. Odsetek ten jednak stale rośnie. Według opublikowanego pod koniec 2016 roku raportu SmartKids wynika, że praktycznie 100% dzieci powyżej 8 roku życia jest użytkownikami telefonów – własnych, bądź rodziców. Wynika z tego, że sprezentowanie telefonu na komunię jest dobrym momentem i będzie to raczej prezent trafiony.

Ważne jest jednak, aby rodzice określili bardzo jasne i czytelne dla młodego człowieka zasady jego używania. Ile czasu może on może spędzić na grach, ile na przeglądaniu Internetu, a ile na elektronicznych kontaktach z kolegami. Konieczne jest także wytłumaczenie zagrożeń płynących z Internetu. Dopiero po jasnym ustaleniu reguł można przekazać urządzenie do użytkowania.

Rodzice często pytają nas, jak kontrolować telefony swoich dzieci. Na rynku dostępnych jest sporo aplikacji – zarówno darmowych, jak i płatnych – które pozwalają określić niemal każdy aspekt działania smartfona. Bez naszej wiedzy i zgody nie uda się zainstalować żadnej nowej aplikacji ani gry, a specjalne algorytmy nie pozwolą dziecku odwiedzać stron, na których mogłyby spotkać nieodpowiednie dla nich treści. Możliwe jest nawet ustawienie konkretnych godzin i czasu, w których dostępne będą np. gry. – Adam Getka, product menager w ZTE Polska

Jaki model telefonu wybrać dla dziecka?

Stanowczo powinniśmy unikać drogich, flagowych modeli. To spory wydatek, a nieuwaga dzieci może się skończyć uszkodzeniem urządzenia albo jego zgubieniem, co narazi je na niepotrzebny stres. Wybierajmy urządzenia tańsze, bez rozbudowanych funkcji i gadżetów, które i tak w większości nie zostaną wykorzystane przez młodych użytkowników. Aspekt ceny ma także drugie, równie ważne znaczenie. Proste modele nie stanowią ciekawego łupu dla złodziei, a zatem znacząco redukujemy ryzyko kradzieży albo rozboju. Nie powinniśmy jednak przesadzać. Kupno najprostszego urządzenia, pozbawionego dotykowego ekranu i systemu Android, również mija się z celem. Taki telefon nie pozwoli nam np. sprawdzać lokalizacji, w której przebywa nasza pociecha. Dodatkowo, nie powinniśmy sprawiać, że dziecko poczuje się gorzej w gronie swoich rówieśników, którzy w większości posiadają jednak smartfony.

Wykorzystaj telefon do rozbudzenia kreatywności dziecka

Telefon, choć kojarzy się nam z urządzeniem do gier, rozrywki i kontaktu, to może być jednak świetnym narzędziem rozwijającym kreatywność dzieci. Współczesne telefony, nawet w najprostszych wersjach, mają z reguły aparat fotograficzny. Dodatkowe aplikacje potrafią zachęcać do uprawiania sportu i rywalizacji z kolegami na aktywność fizyczną.

Odpowiednio dobrany telefon, w połączeniu z nakierowaniem przez rodziców, potrafią wyzwolić w młodych użytkownikach nowe pasje i zainteresowania. W ZTE przygotowaliśmy model A520, który jako jeden z nielicznych w tej klasie urządzeń posiada zaawansowany 13 Mpx aparat fotograficzny z rozbudowanym trybem manualnym. To wprost wymarzone narzędzie do stawiania pierwszych kroków w amatorskiej fotografii i odkrywania świata z zupełnie innej perspektywy – Adam Getka z ZTE Polska.

Umiejętnie zaszczepiona pasja, może przełożyć się choćby na to, że smartfon nie stanie się zmorą rodzica, a kreatywnym narzędziem do odkrywania świata. Ustanowienie reguł korzystania ze sprzętu, dobór atrakcyjnych aplikacji, czy choćby wprowadzenie dziecka w magiczny świat fotografii, to sposób na bezpieczne, efektywne, a jednocześnie atrakcyjne dla dziecka korzystanie z pierwszego telefonu komórkowego. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci i umiejętna kontrola rodzicielska. Dzięki niej, telefon stanie się przyjaznym urządzeniem, a nasze pociechy pozostaną bezpieczne.

źródło: informacja prasowa

Related Post

Prawo jazdy w telefonie

Posted by - 3 lipca 2020 0
Od 1 lipca policja oraz inne służby uprawnione do kontroli ruchu drogowego zyskały nowe ułatwienia. Wpływają one również na komfort…

Tak prezentuje się LG G6

Posted by - 24 stycznia 2017 0
Sporo informacji napływa dzisiaj o LG G6, informowaliśmy was już, że smartfon nie będzie posiadał procesora Qualcomm Snapdragon 835 a…

Nintendo zapowiada New 2DS XL!

Posted by - 28 kwietnia 2017 0
Nintendo jest ostatnio w znakomitej formie. Udane wejście na rynek smartfonów, świetna premiera Switch i wysoko oceniania Zelda. Przez możliwości…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *