Blaupunkt SL02 – testujemy niedrogi smartfon kultowej marki

854 4
Firma Blaupunkt do tej pory kojarzyła mi się ze sprzętem audio do samochodu albo bardzo starym telewizorem, który mieliśmy w domu, gdy byłem dzieckiem. Smartfony tej marki to zupełna nowość nie tylko na polskim rynku, ale w ogóle. Do testów otrzymałem najnowszy produkt niemieckiego producenta – Blaupunkt SL02.

Ten pięciocalowy smartfon to budżetowa konstrukcja, która udowadnia, że w tej cenie można stworzyć przyzwoity telefon, którego specyfikacja jeszcze kilka lat temu uznana byłaby za całkiem dobrą. Dziś to oczywiście low-end, bardziej standard i minimum to wygodnego konsumowania zasobów sieci. Jednak przy tej cenie, myślę, że i tak każdy oczekiwałby znacznie mniej.

Co w zestawie sprzedażowym?

Zestaw sprzedażowy to jedna z zalet tego modelu. Producent nie zapewnił nam wyłącznie podstawowego wyposażenia, jakim jest zasilacz i instrukcja, ale dołożył do opakowania znacznie więcej. Więcej niż chyba jakikolwiek inny producent smartfonów. Nie dość, że dostaliśmy zestaw słuchawkowy, co oczywiście zdarza się i u konkurencji, to dodatkowo w niewielkich rozmiarów opakowaniu znaleźć można praktyczne przezroczyste etui na telefon, a nawet dodatkowy protektor na ekran, który wystarczy nakleić, by zabezpieczyć go przed rysami czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Pierwsze wrażenie

Blaupunkt SL02, który trafił w moje ręce, to wariant w modnym złoto-szampańskim kolorze. W sprzedaży oferowany jest także czarny. Jednak nie jest on na razie dostępny na naszym rynku. Ten złoty to oczywiście telefon z kobiecym pierwiastkiem. Jako facet na co dzień takiego urządzenia nie chciałbym używać. Trudno jednak odmówić temu smartfonowi, że wygląda nieźle.

To bardzo zgrabnie wykonany telefon o minimalistycznej formie i przyjemnych w dotyku chłodnych aluminiowych plecach z eleganckimi polerowanymi wstawkami nadającymi mu charakteru i piękna. W rogu umieszczono pojedynczą kamerę wideo z LED.

Przedni panel również wykonano w kolorze obudowy, co nadaje urządzeniu formę monolitycznej bryły, zapewniającej poczucie solidności. W górnej części frontowego panelu zdecydowano o zainstalowaniu kamery, a także lampy błyskowej LED i czujnika zbliżeniowego. Jest także oryginalny, okrągły kanał dla głośnika rozmów.

Blaupunkt SL02 to urządzenie gotowe do obsługi dwóch kart SIM. Niestety jest to slot hybrydowy, więc wybranie drugiej karty SIM wiąże się z rezygnacją z czytnika kart microSD. Użytkownik ma wybór – albo dodatkowa karta SIM i praca w trybie Dual, albo jedna karta SIM i jeden nośnik pamięci. Nie stanowi to jednak wielkiego problemu, gdyż smartfon wyposażony został w 8 gigabajtów pamięci wbudowanej, co powinno wystarczyć do podstawowych zastosowań. Karta microSD jest więc rozwiązaniem doraźnym na wypadek, gdyby owe 8 nam nie wystarczało.

Specyfikacja

Sercem smartfonu jest czterordzeniowy procesor. Każdy z rdzeni taktowany jest zegarem 1,3 Mpix. Producent nie ujawnia, jakiego dokładnie układu użyto do napędzenia tego telefonu. Można jednak bardzo łatwo znaleźć, iż jest to poczciwy, dobrze znany z innych urządzeń MediaTek MT6580 z układem graficznym Mali-400. Wsparciem dla procesora jest tu 1 gigabajt pamięci RAM. Samo urządzenie pracuje pod kontrolą Androida w 7 odsłonie, co sprawia, że to wciąż w miarę aktualne urządzenie, które zapewni działanie wszystkich popularnych aplikacji przez długi czas.

Jeżeli chodzi o funkcje łączności, to jedyne, co mi osobiście przeszkadzało, jest brak LTE. Na otarcie łez otrzymaliśmy tu 3G, którego do codziennego przeglądania sieci czy nawet oglądania wideo na 5-calowym ekranie w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli w zupełności wystarczy. Natomiast w domu możemy skorzystać z Wi-Fi pracującym w pasmach b/g/n na częstotliwości 2,4 GHz.

Ekran wykonany został w technologii IPS LCD. Jego przekątna wynosi 5 cali przy proporcjach 16 : 9. Oferuje rozdzielczość HD, tak więc szybka matematyka pokazuje, że zagęszczenie pikseli, z jakim mamy tu do czynienia, to w pełni zadowalające 294 ppi. Kąty widzenia może nie są mocną stroną tego panelu, jednak nie są to wartości utrudniające użytkowanie telefonu. Niespodziewane jak na dzisiejsze czasy jest zastosowani tu ekranu LCD odseparowanego od warstwy dotykowej. Zapewne w przypadku uszkodzenia szybki naprawa telefonu będzie tania.

Aparat i kamera

Blaupunkt SL02 wyposażony został w dwa aparaty – tylni i przedni. Każdy z nich jest wspierany fleszem LED. Zapewni to nie tylko odpowiednio doświetlone zdjęcia wykonywane tylnym aparatem, ale także jasne fotki w niesprzyjających warunkach oświetleniowych tym przednim.

8-megapikselowy przetwornik tylnej kamery z wbudowanym AF zapewnia ostre, nieporuszone zdjęcia, także w trybie HDR. Bogate możliwości personalizacji aplikacji do zdjęć dają duże pole do popisu dla fotografów amatorów. Ten do selfie to aparat 5 megapikselowy. Tak więc tyle. Ile oferowały do niedawna flagowce największych rynkowych graczy.

Bateria

Zastosowane ogniwo litowo polimerowe o pojemności 2200 mAh zapewni długi czas pracy na baterii. W zależności od tego, w jaki sposób używamy telefonu, a także jakich aplikacji będziemy używać, ile z nich będzie pracować w tle, czas pracy na pełnym naładowaniu wynosi od około 2 do nawet 4 dni roboczych. To bardzo dobry wynik.

Michał Gruszka

 
  • 10/10
    Wzornictwo - 10/10
  • 9/10
    Jakość wykonania - 9/10
  • 6/10
    Ekran - 6/10
  • 5/10
    Wydajność - 5/10
  • 7/10
    Oprogramowanie - 7/10
  • 7/10
    Aparat - 7/10
  • 9/10
    Akumulator - 9/10
  • 9/10
    Opłacalność - 9/10
7.8/10

WERDYKT

Blaupunkt SL 02 to urządzenie kompletne i gotowe do działania od momentu wyjęcia z bogato wyposażonego opakowania. W cenie 400 złotych trudno dziś znaleźć równie interesujące nowe urządzenie o podobnych parametrach i materiałach, z jakich wykonano ten model. Nie mniej jednak trzeba jasno powiedzieć, że SL 02 to wyłącznie jeden z wielu urządzeń o chińskich korzeniach, które z legendarną niemiecką marką Blaupunkt ma wspólne wyłącznie logo. Czy to coś złego? Nie.
Choć Blaupunkt SL 02 nie ma LTE ani ultranowoczesnego ekranu OLED, to w tej cenie oferuje dużą powierzchnię roboczą 5-calowego ekranu o rozdzielczości HD, możliwość skorzystania z dwóch kart SIM, a także przyzwoity 8-megapikselowy aparat i świeży system Android z certyfikatem Google. Czy można oczekiwać czegoś więcej za około 400 zł? Raczej nie. To po prostu dobra i więcej niż uczciwa oferta.

Zalety:

  • Solidna aluminiowa obudowa
  • Współpraca w dwiema karta SIM
  • System Android 7.0
  • Pojemna i wydajna bateria
  • Bogaty zestaw sprzedażowy

Wady:

  • Brak LTE

Blaupunkt SL02

  • Procesor MediaTek MT6580, 4x 1,3 GHz, GPU Mali-400
  • Ekran IPS 5 cali, HD
  • Sieć: GSM/WCDMA
  • Wi-Fi b/g/n 2,4 GHz
  • Dual SIM
  • Pamięć: 1 GB RAM, 8 GB eMMC
  • Karety pamięci microSD 32 GB
  • Bluetooth
  • GPS
  • Aparat 8 Mpix, przedni 5 MPix
  • Bateria 2200 mAh
  • Wymiary: 145.8 x 72.9 x 9.05 mm
  • System Android 7.0 (certyfikacja Google)
  • Cena 399 zł

Related Post

Test i recenzja: LG X cam

Posted by - 9 grudnia 2016 0
Nowa seria smarfonów LG X to propozycja dla oszczędnych użytkowników, którym zależy na określonych funkcjach premium, dotąd dostępnych tylko we…

There are 4 comments

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *