Android 9 Pie – już jest!

106 0
Najnowsza wersja Androida – o numerze 9 i nazwie Pie – jest już dostępna. Tym razem jedną nowości mają być, jak przekonuje Google, funkcje sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Przeprojektowany został także interfejs, co ma zapewnić łatwiejszą pracę na ekranach typu FullView.

Google oficjalnie ogłosił premierę nowej wersji Androida. Dziewiąta duża edycja systemu, znana wcześniej pod symbolem P, teraz otrzymała pełną nazwę – Pie, czyli Ciasto. Po serii mniej oczywistych nazw poprzednich wersji Androida jak Nougat czy Oreo, Pie brzmi trochę banalnie, a u polskiego użytkownika może nie zawsze wywoływać w stu procentach pozytywne skojarzenia (czy ciasto nie okaże się zakalcem?), ale wyobraźmy sobie jednak, że jest to coś smakowitego.

Czego się więc należy spodziewać w najnowszym wypieku Google? Smartfon sterowany przez Androida 9 Pie ma się uczyć od posiadacza urządzenia, dostosowując się do wzorców użytkowania. W zależności od tego, jak korzystamy z telefonu, nowy system ma dopierać odpowiednie parametry pracy, co znamy już ze smartfonów ze sztuczną  inteligencją w wykonaniu np. Huawei.

I tak na przykład jedną z głównych nowości w Androidzie 9 jest bateria adaptacyjna, która uczy się najczęściej używanych aplikacji i nadaje im priorytet poboru energii. Ma to oczywiście zapewnić jeszcze lepsze wykorzystanie zasobów akumulatora. Wcześniej co prawda istniały już mechanizmy zarządzania pracą baterii, jak Doze, ale teraz ma to wyglądać jeszcze lepiej.

Inną podobną funkcją jest adaptacyjną jasność, dzięki której smartfon będzie się uczył, jak ustawić poziom jasności ekranu w różnych sytuacjach i będzie robił to automatycznie bez udziału użytkownika. To również powinno zapewnić lepszy czas pracy, a zarazem zagwarantuje wyższy komfort pracy niż dotychczas stosowany automatyczny dobór jasności na podstawie czujnika światła.

Android 9 Pie przyspieszy także wykonywanie różnych zadań dzięki funkcjom App Actions, które przewidują, co użytkownik chce zrobić, w zależności od kontekstu. Na ekranie w stosownym momencie wyświetlą się sugestie, dotyczące wykorzystania pewnych aplikacji. Wyobraźmy sobie na przykład, że jak co dzień rano w środku tygodnia użytkownik przygotowuje się do pracy. Nowy Android w stosownym momencie zaproponuje mu wykorzystanie nawigacji Google Maps lub wznowienie odtwarzania audiobooka w Książkach Google Play. A kiedy użytkownik smartfonu z Androidem 9 Pie (już po pracy) podłączy do urządzenia słuchawki, wyświetlone zostaną opcję dzwonienia do rodziny lub przyjaciół albo rozpoczęcia odtwarzania ulubionej playlisty Spotify. Sugestie te mają wyświetlać się na podstawie rzeczywistych nawyków użytkownika, o których system dowie się dzięki uczeniu maszynowemu, a nie automatycznie, tak samo dla każdego.

 

Inną z nowości, która ma pojawić się jesienią w kolejnej aktualizacji Androida 9, są Slices, czyli plasterki czy też nawiązując do sugerowanej przez Google gry słów – kawałki (bo „kawałki ciasta”). Funkcja ta pokazuje odpowiednie informacje z ulubionych aplikacji, kiedy użytkownik ich potrzebuje. Jeśli zaczniesz wpisywać „Uber” w wyszukiwarce Google, zobaczysz „plasterek” aplikacji Uber, pokazujący ceny za jazdę do domu i czas dojazdu dla kierowcy, dzięki czemu możesz szybciej i łatwiej podjąć działanie, czyli w tym przypadku zamówić dojazd samochodem.

Nowy Android 9 to także zmiany interfejsu. W Androidzie 9 Google wprowadził nową nawigację systemową z jednym przyciskiem głównym, który ma zastąpić dotychczasowe trzy ikonki systemowe na dolnej belce. Jest to rozwiązanie pomyślane jako odpowiedź na trend wydłużania smartfonów i nadawania im proporcji ekranu 18:9 czy 19:9. Dzięki przeprojektowaniu interfejsu użytkownik będzie mógł za pomocą jednego przycisku szybko wywołać zasobnik z aplikacjami lub przewijać ostatnio używane programy. Nie trzeba będzie celować w małe ikonki, wystarczy tylko sięgnąć kciukiem do dolnej krawędzi ekranu. Ikonka cofnięcia (trójkącik) zostanie zachowana, ale będzie ona pojawiać się tylko wówczas, gdy będzie aktywna jakaś aplikacja.

Następną z nowości jest jeszcze bardziej inteligentny wybór tekstu. Funkcja ta znana jest z wcześniejszych wersji Androida i rozpoznaje znaczenie tekstu, który wybiera użytkownik i sugeruje mu odpowiednie działania, np. „kopiuj” czy „wytnij”. Teraz inteligentny wybór teksty działa na ekranie podglądu ostatnio uruchomionych aplikacji, co pozwala szybciej wykonać jakieś działania. Na przykład, jeżeli jedną z ostatnich aplikacji był Gmail, to wywołując ten program na oknie przeglądu, będzie można skopiować fragment e-maila i nie trzeba będzie się w tym celu całkowicie przełączać na okno Gmaila. Po chwili fragment skopiowanego tekstu można wkleić np. do Dokumentów Google, też otwartych w oknie podglądu ostatnich aplikacji.

W Androidzie 9 Pie wprowadzono również drobne zmiany interfejsu: zostały przeprojektowane Szybkie ustawienia i wprowadzony lepszy sposób na robienie i edytowanie zrzutów ekranu. Uproszczono sterowanie głośnością, opracowano też łatwiejszy sposób na zarządzanie powiadomieniami.

Google zadbał też o zwiększenie bezpieczeństwa nowego systemu. Android 9 zapewnia wsparcie dla zabezpieczeń sprzętowych gwarantujących ochronę ważnych danych. Dane kart kredytowych mogą być chronione użyciu bezpiecznego, dedykowanego chipa. Android 9 wprowadza również ważne ulepszenia prywatności, takie jak domyślne stosowanie protokołów TLS oraz DNS over TLS, co ma chronić całą komunikację internetową i zagwarantować użytkownikowi pełną prywatność.

Rozwinięte zostały także funkcje dbające o zdrowie i dobre samopoczucie użytkownika. Nowy Dashboard pomaga zrozumieć, w jaki sposób spędzasz czas na swoim urządzeniu, a zegar aplikacji pozwala ustawić ograniczenia czasowe w aplikacjach i wydziela ikonę na ekranie głównym po upływie ustawionego czasu. Nowy tryb „Nie przeszkadzać” wycisza wszystkie wizualne zakłócenia pojawiające się na ekranie. Opcja „Wind Down” włącza tryb nocnego oświetlenia i tryb „Nie przeszkadzać”, a przed pójściem spać przełącza ekran z koloru na skalę szarości.

Jako pierwsze nowego Androida otrzymują smartfony Pixel. Urządzenia, które uczestniczyły w programie Beta firm takich, jak: Sony Mobile, Xiaomi, HMD Global, Oppo, Vivo, OnePlus i Essential, a także wszystkie kwalifikujące urządzenia z systemem Android One, otrzymają tę aktualizację do końca jesieni.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *