Alcatel A5 LED: testujemy smartfon z panelem LED

443 0
Pomysł na świecący smartfon nie jest już nowy. Jakieś dwa lata temu firma Wiko zaprezentowała model Fever i był to bodajże pierwszy smartfon, który okalała diodowa ramka błyskająca w ciemności. Na pojawienie się kolejnego świecącego urządzenia trzeba było trochę poczekać. Zaprezentował je inny producent o francuskich korzeniach, Alcatel. Tym razem otrzymujemy nie ramkę, ale cały tylny panel, błyskający różnymi kombinacjami diodowych świateł. Oto Alcatel A5 LED.

Druga połowa 2017 roku przyniosła kilka nowości należącej do chińskiego koncernu TCL francuskiej niegdyś marki Alcatel. Jedną z nich jest modułowy A5 LED, który został wyposażony w wymienny panel z 36 diodami. Smartfon jest skierowany do młodych ludzi, którzy lubią się wyróżniać z otoczenia.

Jakość i wykonanie

Obudowa smartfonu Alcatela wraz z założonym panelem LED tworzy smukłą, solidnie wykonaną bryłę o wymiarach 146 x 72,1 x 7,7 mm i wadze niespełna 170 g. Smartfon nieco traci na wadze i grubości po wymianie panelu LED na zwykły, dołączony do zestawu. Po tym zabiegu telefon nie różni się niczym od wielu innych czarnych smartfonów. Cały urok A5 polega jednak na wykorzystaniu panelu LED.

Lewa krawędź obudowy została całkowicie pozbawiona przycisków fizycznych, które przeniesiono na prawą stronę. Górna krawędź zawiera wyjście minijack oraz mikrofon, z kolei na dolnej znajdziemy port microUSB z obsługą OTG oraz dwie kratki. Pod prawą osłonką znajduje się mikrofon, a pod lewą – głośniczek.

Nad ekranem są ulokowane czujniki, głośniczek do rozmów, aparat selfie i – co cieszy – dioda doświetlająca.

W dole mamy dotykowe przyciski nawigacyjne. Tylko główny przycisk home jest podświetlony na stałe, podświetlanie dwu kolejnych następuje po ich dotknięciu.

Panele

Wymienne panele to jedna z ciekawszych cech tego modelu. Poza standardowym panelem, wyposażonym w moduł NFC, Alcatel dołączył do zestawu panel świecący. Jest to klapka wyposażona w diody LED, które migają podczas słuchania muzyki lub gdy pojawiają się powiadomienia. Konfigurację panelu umożliwia specjalna aplikacja. Ustawimy w niej różne motywy migania czy też jego częstotliwość. Niestety, wybór programów, których powiadomienia można powiązać z panelem, jest ograniczony.
Migający panel to niezwykle ciekawy gadżet, trzeba się jednak liczyć z tym, że używając go, szybciej rozładujemy akumulator.

Wyświetlacz

Alcatel A5 LED został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 5,2 cala wykonany w technologii LCD IPS z powłoką Dragontrail. Rozdzielczość wynosząca 720 x 1 280 (HD) daje zagęszczenie ok. 282 ppi na cal. Co prawda w wielu sytuacjach taka rozdzielczość jest wystarczająca, jednak bardziej wymagających użytkowników może zniechęcić. Problemem jest także to, że w warunkach słonecznych ekran jest mało czytelny. Kolorystyka wyświetlacza jest przeciętna, czerń wydaje się wyblakła, a biel wpada w szarość.


Jakość obrazu możemy poprawić dzięki zastosowaniu technologii MiraVision. Ustawienia profili wyświetlacza pozwalają wybrać tryby: standardowy, żywy lub użytkownika. Ustawimy również – według swoich preferencji – ostrość czy temperaturę koloru.

Co w środku?

Smartfon napędza ośmiordzeniowy procesor MediaTek 6753 z zegarami 1,3 GHz wspomagany przez układ graficzny Mali T720. Całość wspiera 2 GB pamięci RAM, na pokładzie znajdziemy również 16 GB pamięci na dane, z których dla nas zostaje ok. 10 GB. Warto od razu pomyśleć o zakupie karty pamięci, bo po zainstalowaniu kilku gier czy aplikacji smartfon zdecydowanie potrzebuje większej przestrzeni.


Testy benchmarkiem AnTuTu pozwoliły osiągnąć typowy dla najniższej półki wynik – 36 800 punktów. Podczas zabawy w wymagające gry są widoczne lekkie spadki wydajności czy też pogorszenie grafiki. Przy tej półce wydajnościowej trzeba się liczyć z tym, że czasami aplikacje mogą się otwierać dłużej.

System i aplikacje

A5 LED działa pod kontrolą Androida 6.0, który został lekko wzbogacony przez producenta o kilka interesujących aplikacji. Pierwszą z nich jest Color Catcher, który pozwala na wybranie koloru diod i interfejsu za pomocą aparatu. Z kolei PhoneGuard optymalizuje smartfon pod kątem wydajności oraz sprawdza, czy system nie jest zainfekowany przez wirusy.


System pozwala na obsługę smartfonu gestami – zrzut ekranu zrobimy, przeciągając trzy palce z góry w dół, a odwróciwszy smartfon, wyciszymy go podczas połączenia. Jest możliwe również wykonanie zrzutu ekranu całej strony.
Ostatnim wartym wspomnienia elementem systemu jest, znana choćby z nakładki MIUI, opcja uproszczonego lauchera, który zmienia ikonki na ekranie głównym w duże kafelki. Opcja ta jest przydatna zwłaszcza osobom starszym czy ze słabszym wzrokiem.

Komunikacja

Alcatel wyposażył swoje urządzenie w moduł Dual SIM działający w trybie podwójnej gotowości. Transfer danych zapewnia modem LTE kat. 4 pozwalający na pobieranie z prędkością 150 Mbps oraz wysyłanie z prędkością 50 Mbps. Nie zabrakło również Wi-Fi w standardzie b/g/n.
Za komunikację z akcesoriami odpowiada świetnie działający Bluetooth w wersji 4.2 i NFC.
GPS z A-GPS-em działał bez zarzutu. Odbiornik czasami dość długo ustalał pozycje, ale później spisywał się bez zarzutu.

Aparat

Główny aparat został wyposażony w matrycę 8 Mpix z interpolacją do 13 Mpix, autofocus, podwójną diodą doświetlającą i przesłonę f/2.0.
Oprogramowanie aparatu jest dość skromne. W menu znajdziemy HDR, tryb nocny, lampę doświetlającą, a także dziewięć filtrów (sepia, czerń, retro czy rybie oko). Tryb panoramy dobrze radzi sobie z łączeniem zdjęć. Ciekawą opcją jest również tryb natychmiastowego kolażu, w którym wybierzemy pięć proporcji zdjęć, z których powstanie połączony obraz.
Zdjęcia i filmy wykonane w dobrym oświetleniu są bardzo przyzwoite, kolory dość dobrze odwzorowane, jednak przy słabszym świetle szybko pojawiają się szumy, a kolory tracą swoją głębię. Po zmroku jest już bardzo kiepsko i trudno zrobić dobre zdjęcie.
Filmy nagramy z maksymalną jakością Full HD, jednak nie oczekujmy rewelacji. Zawodzi przede wszystkim słaba stabilizacja obrazu.

Kamerka selfie

Aparat przedni 5 Mpix, z interpolacją do 8 Mpix, zapewnia szeroki kąt widzenia wynoszący 84°. Ustawienia kamerki dają wybór opcji zbliżenia twarzy, stabilizacji obrazu czy włączają wykrywanie uśmiechu oraz lokalizację. Nie zabrakło również znanego z tylnej kamerki trybu kolażu. Zaletą jest lampa doświetlająca, która ułatwia robienie selfie w ciemności. Filmy nagramy w jakości do HD.
Podobnie jak w przypadku głównego aparatu, przedni aparat sprawdza się bardzo przeciętnie. Ładne zdjęcia zrobimy tylko w dobrych warunkach oświetleniowych.

Akumulator

Smartfon został wyposażony w niewymienny akumulator o pojemności 2 800 mAh, który powinien wystarczyć na niespełna dzień użytkowania. Syntetyczne testy wykazały przy 100% jasności wyświetlacza, że taka pojemność pozwoli na przeszło siedem godzin przeglądania stron WWW, sześć godzin oglądania wideo oraz niespełna pięć godzin gry. Oczywiście wartości te będą się różnić od sposobu użytkowania smartfonu, aplikacji działających w tle, transmisji danych lub lokalizacji.
Wadą A5 LED jest brak wsparcia szybkiego ładowania. Czas ładowania akumulatora wynosi ok. 2,5 godziny.

Łukasz Gała

  • 10/10
    Wzornictwo - 10/10
  • 9/10
    Jakość wykonania - 9/10
  • 6/10
    Ekran - 6/10
  • 5/10
    Wydajność - 5/10
  • 7/10
    Oprogramowanie - 7/10
  • 6/10
    Aparat - 6/10
  • 8/10
    Akumulator - 8/10
  • 7/10
    Opłacalność - 7/10
7.3/10

WERDYKT

A5 LED to smartfon o ciekawym wyglądzie, skierowany zdecydowanie do młodego odbiorcy, który chce wyróżnić się z tłumu nie tylko logo producenta, ale także modułowym, świecącym panelem LED. Ten element trzeba traktować jako dodatek, bo prędzej czy później znudzimy się nim. Panel fajnie działa w pomieszczeniu lub w warunkach słabego oświetlenia i nocą, za dnia jest praktycznie niewidoczny. Smartfon nie jest urządzeniem superszybkim, jednak powinien zapewnić komfortowe działanie w wielu sytuacjach. Cieszy obecność NFC, która stanowi rzadkość w urządzeniach do 800 zł. A5 LED ma też kilka wad, m.in. brak wsparcia szybkiego ładowania oraz przeciętne aparaty.

WADY

  • Przeciętne parametry
  • Niezbyt dobry aparat
  • Kiepska czytelność ekranu w słońcu
  • Niska rozdzielczość ekranu

ZALETY

  • Możliwość założenia panelu LED
  • Niezła bateria
  • Obecność NFC
  • Dodatkowy panel w zestawie

Alcatel A5 LED

  • System Android 6.0
  • Procesor MediaTek MT6753, ośmiordzeniowy, Cortex-A53 do 1,3 GHZ, GPU Mali T720MP3
  • Pamięć 2 GB RAM, 16 GB eMMC
  • Karta pamięci microSD do 128 GB
  • Ekran 5,2 cala, IPS HD, szkło Dragontrail
  • Zakresy GSM, UMTS, LTE
  • Transfer danych LTE kat. 4 150 Mbps
  • Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot
  • Bluetooth 4.2, A2DP, LE
  • NFC
  • microUSB 2.0
  • GPS, A-GPS
  • Radio FM
  • Aparat fotograficzny 8 Mpix, f/2,0, PDAF, dual LED, przedni 5 Mpix, flesz LED, kąt widzenia 84º
  • Nagrywanie wideo Full HD, 30 kl./s, 3gp
  • W zestawie świecący panel z diodami i panel zwykły
  • Dźwięk HD
  • Akumulator Li-Ion 2800 mAh
  • Wymiary 146 x72,1 x7,7 mm
  • Waga ok 170 g.
  • Cena ok. 650 zł

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *