Xiaomi Mi Air Purifier 2 – test i recenzja. Walcz ze smogiem i alergiami!

1332 2
Zima w pełni (przynajmniej kalendarzowa) i jak co roku mieszkańcy wielu miast i miejscowości  w Polsce mają problem z poziomem szkodliwego pyłu PM 2.5. Na pewno wiele osób zaczęło lub za chwilę zacznie rozglądać się za wydajnym oczyszczaczem powietrza. Jednym z modeli, na który warto zwrócić uwagę, jest Xiaomi Mi Air Purifier 2. Urządzenie można sparować z aplikacją na smartfonie z iOS-em lub Androidem.

Jeśli zecydujemy się na zakup Xiaomi Mi Air Purifier 2, w zestawie nie otrzymamy wielu dodatków. W opakowaniu znajduje się poza urządzeniem tylko i wyłącznie kabel zasilający, ale w istocie nic więcej nie jest potrzebne.

Oczyszczacz Mi Air Purifier 2 jest gotowy do pracy od razu po jego rozpakowaniu i podłączeniu do gniazdka elektrycznego. Nie trzeba nic programować ani nawet sparować z aplikacją.

Może stanąć nawet w salonie

Choć Xiaomi Mi Air Purifier 2 w całości jest wykonany z tworzywa sztucznego, to naprawdę może się podobać. Konstrukcja składa się z jednej bryły z zaokrąglonymi rogami, ma kolor biały. Stonowane wzornictwo sprawia, że urządzenie powinno pasować do każdego wnętrza, niezależnie czy jest to dom, czy biuro. Prostota i minimalizm to bez wątpienia dwa słowa najlepiej określające design urządzenia. Wykonanie całości wydaje się naprawdę solidne i jestem pewny, że każdy, kto zdecyduje się na zakup, będzie zadowolony.

Dwa wentylatory, dioda i dwa przyciski

W górnej części urządzenia zamontowano dwa wentylatory, co narzuca skojarzenie z silnikiem odrzutowym na skrzydle samolotu. Zaraz obok, w rogu panelu, znajdują się główny przycisk funkcyjny (odpowiada za uruchomienie) oraz mała dioda informacyjna.


Przód obudowy jest pokryty siateczką otworów, którymi zanieczyszczone powietrze trafia do wnętrza urządzenia. Znajdziemy tam też oznaczenia trzech trybów pracy oczyszczacza. Dolna dioda informuje użytkownika o aktualnej mocy pracy filtra. Normalny tryb jest oznaczony kolorem zielonym, który zmienia się wraz z szybszym działaniem silnika – od pomarańczowego do czerwonego. Natomiast z tyłu obudowy widnieje przycisk zasilania.

Filtry: jeden na pół roku

System filtrów zamontowany w oczyszczaczu Xiaomi składa się z trzech elementów. Pierwszy to filtr HEPA marki Toray, który odpowiada za filtrowanie cząstek PM 2.5 i PM 10. Drugi, o nazwie PET, jest odpowiedzialny za wyłapywanie cząsteczek kurzu. Ostatnia część to filtr węglowy, którego zadaniem jest niwelowanie nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych cząstek.

Producent zapewnia, że jeden filtr w Xiaomi Mi Air Purifierze 2 powinien wytrzymać około pół roku ciągłej pracy. Oczywiście wszystko zależy od intensywności jego wykorzystywania. Niemniej jednak jeden egzemplarz powinien wytrzymać jedną zimę. Koszt zakupu w Polsce nowego wkładu wynosi ok. 250 zł. Za niecałe 50 dolarów można zamówić ten sam produkt z zagranicy.

 

Wymiana jest banalnie prosta. Wystarczy wyciągnąć filtr i na jego miejsce włożyć nowy. Następnie w aplikacji należy zresetować informacje o filtrze, tak aby program od nowa naliczał dni pracy.

Wydajna i cicha praca

Automatyczny tryb pracy oczyszczacza dostosowuje się do aktualnego pomiaru PM. Wraz z wzrostem poziomu pyłu, urządzenie działa wydajniej i głośniej. Muszę przyznać, że opcja automatyczna w Xiaomi funkcjonuje bardzo dobrze.


Co ważne, w normalnym trybie pracy nawet nie usłyszycie, że Mi Purifier 2 jest włączony. Nie ma więc obaw, że podczas oglądania filmu czy słuchania nawet cichej muzyki dźwięk pracy urządzenia będzie przeszkadzał.

Aplikacja

Firma Xiaomi do każdego sprzedawanego urządzenia ma przygotowaną specjalną aplikację. Nie inaczej jest w przypadku oczyszczacza Mi Air Purifier 2. Program o nazwie Mi Home pozwala na zdalne zarządzenie urządzeniem oraz przedstawia informacje o aktualnym stanie powietrza. Sparowanie Purifiera 2 przez Bluetooth z aplikacją jest proste. Wystarczy przytrzymać dwa przyciski na obudowie, aby dioda zaczęła migać, a następnie trzeba wybrać w Mi Home opcje szukania. Na liście automatycznie pojawi się urządzenie i wtedy wystarczy tylko je wybrać. Po każdym następnym włączeniu aplikacji należy tylko wybrać urządzenie, a połączenie zostanie natychmiast ustanowione.


Program przedstawia informacje o aktualnym stanie powietrza – ile jest szkodliwych pyłów w otoczeniu, ile czasu filtr jeszcze będzie zapewniał odpowiednią pracę, podaje także temperaturę w pokoju oraz wilgotność powietrza.

Michał Rogowicz

WERDYKT

Xiaomi Mi Air Purifier 2 to oczyszczasz powietrza, który może zainteresować osoby obawiające się smogu oraz zmagające się z alergiami. Urządzenie nie jest tanie, bo kosztuje 800 zł, ale do jego zalet należy zaliczyć zgrabną stylistykę, a co najważniejsze, cichą i wydajną pracę. Mi Purifier 2 jest praktycznie bezobsługowy, więc sprawdzi się także jako pomoc dla seniorów, wrażliwych na zanieczyszczenia.

ZALETY

 • Cicha i wydajna praca
 • Obsługa za pomocą aplikacji
 • Stonowany wygląd pasujący do każdego wnętrza
 • Przydatny dla alergików

WADY

 • Wysoka cena,
 • Kosztowna wymiana filtra

Xiaomi Mi Air Purifier 2

 • Domowy oczyszczacz powietrza
 • Trzyczęściowy filtr powietrza
 • Aplikacja na smartfony z Androidem oraz iOS-em
 • Jednobryłowa konstrukcja
 • Zasilanie sieciowe
 • Trzy tryby pracy
 • Cena – 800 zł

Michał Rogowicz

Inżynier Informatyki, bloger. Od lat pasjonuje się elektroniką i technologią. Czynny strażak OSP Słupca.

Related Post

There are 2 comments

 1. Mieszkając w miastach warto myśleć dziś nie tylko o maseczkach na twarz, ale również o takich oczyszczaczach powietrza. To dzisiaj konieczność jeżeli chcemy dbać o zdrowie.

  Reply
 2. Wszytko super oprócz nowej aplikacji do zarządzania urządzeniem. Poprzednia była spoko, ale z jakichś wzgledow Chińczyki postanowili, że ich klienci z Europy, to biała ciemna masa, ponieważ z oszczędności w nowej app udają, że dane na temat jakości powietrza możemy oglądać live. Jak się jednak okazuje jest to jednorazowy pomiar wykonywany przy uruchomieniu. Potem możemy wpatrywać się w piękne animacje i obserwować jak ilość pm/m3 stoi w miejscu.

  Reply

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *