SMS-y rozpalą gorączkę świątecznych zakupów

151 0

SMS mobile_texting2

 

Nadchodzi czas świątecznego szaleństwa zakupowego, podczas którego sklepy zanotują rekordowe obroty. Według raportu firmy Deloitte 43% Polaków planuje świąteczne zakupy w pierwszej połowie grudnia. Tradycyjnie okres przedświąteczny oznacza zwiększony ruch SMS-ów. Firma Infobip specjalizująca się w komunikacji mobilnej przewiduje, że klienci roześlą ich w grudniu o co najmniej 50% więcej w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Początek grudnia to dla polskich konsumentów okres najbardziej intensywnych zakupów. Według raportu „Zakupy świąteczne 2015”, który opracowała firma Deloitte, 43% Polaków właśnie wtedy będzie poszukiwać upominków pod choinkę dla swoich najbliższych. W tym roku polski konsument planuje wydać na święta 1282 zł – 11% więcej, niż w rok temu. Większość świątecznych zakupów dokonają w sklepach stacjonarnych, w których przeciętny Polak zostawi 841 złotych. Zakupy upominków dokonają przede wszystkim w galeriach handlowych i domach towarowych. Coraz więcej pieniędzy, zwłaszcza na prezenty, polscy konsumenci wydają w Internecie. W kanale online poszukają przede wszystkim prezentów, za które według danych Deloitte zapłacą średnio 229 złotych. Przede wszystkim w tym roku Polacy zamierzają w tym roku wydawać pieniądze w bardziej świadomy sposób. 34% respondentów Deloitte wskazało, że planuje ograniczyć zakupy dokonywane pod wpływem impulsu.

Dla marketingowców przedświąteczna gorączka to okres wytężonej pracy i optymalizowania kampanii sprzedażowych, dlatego chętnie sięgają po skuteczne narzędzia jakimi są SMS marketing i powiadomienia PUSH. Obie formy komunikacji mają cechy wspólne, takie jak możliwość zdefiniowania grupy docelowej pod kątem cech demograficznych, zainteresowań, czy szybkość doręczenia wiadomości. Okres przedświąteczny to dobry moment, aby dostarczyć bezpośrednio na wyświetlacze smartfonów specjalne oferty m.in. w postaci kodów rabatowych. Taki SMS może być decydującym impulsem przesądzającym o dokonaniu zakupu. Dla klientów natomiast oferta specjalna otrzymana za pośrednictwem krótkiej wiadomości tekstowej może pomóc w znalezieniu idealnego prezentu w niższej cenie. Szacujemy, że ruch SMS-ów na naszej platformie w grudniu wzrośnie o połowę w stosunku ostatniego miesiąca do ubiegłego roku.” – powiedział Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.

Jak pokazują dane firmy badawczej Frost&Sullivan, aż 98% wiadomości SMS jest czytana w czasie do 15 minut od dostarczenia na ekran telefonu. Gdy dodamy do tego wyniki ostatniego raportu UKE, który mówi, że operatorzy w swoich bazach mają zarejestrowanych łącznie 57,8 mln aktywnych kart SIM, nie może dziwić, że wykorzystywanie komunikacji SMS w okresie świątecznym jest coraz popularniejsze. Z krótkich wiadomości tekstowych w tym czasie chętnie korzystają m.in. sklepy stacjonarne i internetowe oraz firmy z branży finansowej, które za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych udzielają świątecznych pożyczek.

Coraz bardziej popularne są również powiadomienia PUSH dostarczane bezpośrednio do użytkowników wybranych aplikacji mobilnych. Powiadomienia wykorzystują mechanizm geolokalizacji, co oznacza, że mogą docierać wyłącznie do klientów, którzy pojawią się w określonym miejscu np. w galerii handlowej. Co ważne, PUSH-e wyświetlane są również wtedy, gdy aplikacja nie jest uruchomiona.

Badanie „Zakupy Świąteczne 2015” zostało zrealizowane przez firmę Deloitte online na próbie 14 tysięcy respondentów z 13 państw europejskich, w tym z Polski (przebadano ok. 800 osób).

źródło: Infobip

 

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *