Polski urlop ze smartfonem

145 0

Allegro Smart wakacje 2

Większość z nas spędza wakacje… online. Dla 62% wi-fi w hotelu to informacja, od której zależy czy pojedziemy w dane miejsce. 42% Polaków będzie podczas wakacji aktywnie używać mediów społecznościowych, 65% dzielić się zdjęciami, a 39% zamelduje się przynajmniej raz w ciekawym miejscu.

Przekrojowy raport „SMART Wakacje”, przygotowany przez Mobile Institute na zlecenie Allegro, pokazuje w jaki sposób używamy smartfonów, tabletów, laptopów przed i w trakcie wakacji. Wynika z niego, że stajemy się coraz bardziej społeczeństwem mobilnym, w którym wyjazd na wakacje bez komórki nie jest praktycznie możliwy. Badani Polacy często mówią: „bez smartfona czuję się jakoś dziwnie, jakby mi czegoś brakowało”, urządzenie z dostępem do sieci sprawia, że czuję się bezpieczniej”, smartfon to moje niezawodne źródło rozrywki”, „smartfon to mój najlepszy aparat, zawsze można uchwycić piękno chwili”, „zabieram wszędzie smartfon, bo muszę być w kontakcie, zawsze!”.

Od kilkunastu miesięcy obserwujemy stały i znaczny wzrost liczby użytkowników, którzy kupują przez urządzenia mobilne – mówi Michał Bonarowski z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Allegro, inicjator powstania raportu. – Wystarczy powiedzieć, że aplikacja mobilna Allegro na smartfony została już pobrana ponad 6 milionów razy. Ponieważ zawsze chcemy być blisko klientów: wiedzieć, co lubią, jak żyją, pracują i odpoczywają, postanowiliśmy sprawdzić jakie są relacje Polaków z urządzeniami mobilnymi. Okazuje się, że zapowiadana od dawna mobilna rewolucja już się wydarzyła, a obecnie pogłębia się związek Polaka ze smartfonem. Po prostu nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Zbadaliśmy jak silnie jesteśmy przyklejeni do urządzeń i co może z tego wynikać – dodaje Michał Bonarowski

 

55% Polaków zabiera na wakacje smartfon. Najczęściej wykorzystujemy go do utrzymywania kontaktu z rodziną (36%) i dokumentowania wakacji czyli robienia zdjęć i filmów wideo (30%). Duża część z nas (24%) powierza mu także codzienne budzenie. 
Smartfon pomaga Polakom realizować zadania w wielu podstawowych i jednocześnie niezwykle ważnych obszarach życia. Badani wskazali ich aż 16. Przede wszystkim zapewnia kontakt z bliskimi, a w związku z tym 16% z nas daje też poczucie bezpieczeństwa. Rozwija też nasze życie społeczne pozwalając na dokumentację wakacji (30%) i dzielenie się wrażeniami na bieżąco (8%). Realizuje też wiele funkcji informacyjnych, przykładowo pozwala wyszukiwać lokalizacje (18%), informacje i opinie o zwiedzanych miejscach (12%), konsultować zakup pamiątek (10%), czy w końcu płacić. 17% z nas chce mieć smartfon po prostu zawsze pod ręką. 

32% badanych wykorzystuje do zakupów wakacyjnych urządzenia mobilne, a z tego 50% kupuje przed wakacjami ubrania. Prawie tyle samo rezerwuje noclegi. A na wakacjach zamiast w pełni odpoczywać, pracuje 32% kobiet i 40% mężczyzn, także z wykorzystaniem mobilnego dostępu do sieci.

Jednym z najczęstszych zastosowań smartfonów na wakacjach jest dzielenie się zdjęciami ze znajomymi. 55% zabierających ze sobą urządzenia mobilne dzieli się zdjęciami z wakacji.35% spośród nich przesyła zdjęcia swoi bliskim mailowo, 25% publikuje zdjęcia w social media po powrocie z wakacji, a 13% jak tylko ma dostęp do wi-fi. Kobiety (16%) częściej niż mężczyźni (9%) publikują zdjęcia z wakacji każdego dnia po powrocie do hotelu. Na tle pań polscy panowie wypadają w niektórych sytuacjach dość staroświecko: mężczyźni częściej niż kobiety przesyłają zdjęcia mailowo (44% vs 28%). Mailowo przesyłają zdjęcia najczęściej osoby 55+. Im urlopowicz młodszy, tym częściej dzieli się zdjęciami jak najszybciej. Nastolatki (15-18 lat) najczęściej dzielą się wrażeniami i zdjęciami gdy tylko zdarzy się coś ciekawego (22%).

 

Lubimy też pokazywać światu gdzie aktualnie jesteśmy, co widzieliśmy i zwiedzaliśmy. Jedną z najczęściej wykonywanych aktywności w sieci podczas urlopu jest meldowanie się w ciekawych miejscach i dzielenie wrażeniami z tych miejsc. Robi tak 39% Internautów aktywnych w intrenecie podczas urlopu (16% Internautów ogółem). Kobiety meldują się w różnych miejscach nieco częściej niż mężczyźni (40% vs 38%). Najczęściej meldujemy się gdy odwiedzamy atrakcje turystyczne, ale i w zwykłych miejscach kojarzących się z dobrym wakacyjnym nastrojem, np. na plaży.

Miarą naszego przywiązania do smartfonów jest lista przedmiotów, które wolelibyśmy zapomnieć jadąc na wakacje zamiast urządzenia mobilnego. 27% badanych Polaków wolałoby nie zabrać biżuterii, 18% zegarka, 15% książki, 8% stroju kąpielowego, a 6% kluczy. Na bezludnej wyspie 20% z nas jako jedyny przedmiot z cywilizowanego świat chciałoby mieć właśnie smartfon lub tablet, a dopiero na drugim miejscu (18%) jest scyzoryk, wybierany zresztą głównie przez mężczyzn. Kolejne miejsca zajmują: książka (17%), coś do ubrania (9%), latarka (6%) i… ulubiony drink (5%).

źródło: Raport SMART Wakacje, Allegro i Mobile Institute, lipiec 2015

Related Post

Xiaomi Redmi Note 4 oficjalne!

Posted by - 25 sierpnia 2016 0
Zgodnie z wczorajszymi doniesieniami doczekaliśmy się wreszcie oficjalnej prezentacji Xiaomi Redmi Note 4! Xiaomi Redmi Note 4 został wyposażony w…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *