Mobilny meldunek w zasięgu ręki i smartfona

667 0
Zameldowanie siebie lub kogoś, szczególnie jeśli nie darzy się szczególną sympatią urzędów, było dla wielu może nie nieprzyjemną, ale zbyteczną formalnością. Od początku roku można to zrobić nie tylko przez internet, ale z poziomu smartfona

Z początkiem roku spełniły się marzenia tych, którzy kochają nowe technologie, albo nie mają czasu/ochoty spędzać godzin w kolejkach w urzędzie. Albo spełniają oba powyższe warunki. Co prawda zameldowanie siebie, albo nieletniego nie trwa tyle, co rejestracja pojazdu, niemniej i tak zyskane w ten sposób wolne chwile spożytkować inaczej.

 

Wbrew oczekiwaniom obowiązek meldunkowy pozostał i zapowiadane jeszcze przez poprzednią ekipę rządzącą jego zniesienie nie stało się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie zmieniło się nic. Otóż zameldować się można drogą elektroniczną na stronie obywatel.gov.pl. Co więcej – dla fanów pełnej mobilności Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło „lżejszą” wersję aplikacji (adres: mobywatel.gov.pl), która działa na razie na urządzeniach z Androidem. Ale użytkownicy smartfonów z nadgryzionym jabłkiem nie powinni narzekać, bo i dla nich dedykowana wersja jest w przygotowaniu.

Jak się e-zameldować?

Usługa (albo jak woli resort cyfryzacji e-usługa) nosi nazwę e-meldunek. Żeby z niej skorzystać należy użyć z jednej z wymienionych wcześniej stron w zależności od urządzenia, którego w danym momencie używamy. Następnie wybrać interesującą nas usługę,  w tym wypadku meldunek i potwierdzić swoją tożsamość Profilem Zaufanym (eGO).

Kolejnym krokiem jest zaznaczenie, czy chodzi o zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, zameldowanie dziecka, czy może skorzystanie z pełnomocnictwa do zameldowania innej osoby.

Resort cyfryzacji podkreśla, że w przypadku usługi warto zaopatrzyć się w skany, albo zrobić zdjęcia dodatkowych dokumentów. Wśród wymienionych są: skany pełnomocnictw, skany dokumentów potwierdzających tytuł prawny do lokalu, oświadczenia właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu, potwierdzające pobyt w lokalu.

Przyda się także skan otrzymanego pełnomocnictwa, gdy działamy w czyimś imieniu. W przypadku, gdy działamy wyłącznie we własnym imieniu dane będą zaciągnięte z systemu.

Usługa jest bezpłatna. Nic nie kosztuje  również wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały, które urząd wyda bez konieczności wnioskowania. Płatne 17 zł jest tylko  zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy. O nie również możemy zawnioskować online.

 

Ministerstwo Cyfryzacji radzi – o tym warto pamiętać mieszkając w Polsce

– jeśli mieszkasz pod konkretnym adresem i chcesz tam mieszkać na stałe zamelduj się na pobyt stały,

– jeśli tymczasowo mieszkasz pod innym adresem niż adres twojego stałego zameldowania i chcesz tam mieszkać dłużej niż trzy miesiące   zamelduj się na pobyt czasowy,

– jeśli jesteś Polakiem zamelduj się najpóźniej w 30 dniu od przybycia,

– jeśli jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE lub Islandii, Norwegii, Liechtensteinu, Szwajcarii lub członkiem rodziny takiego cudzoziemca zamelduj się najpóźniej w 30. dniu od przybycia,

– jeśli jesteś obywatelem innego kraju, niż te wymienione powyżej zamelduj się najpóźniej w 4 dniu od przybycia.

 

 

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *