Far Cry 5 – Wszystko, co wiemy o nadchodzącym hicie – długość kampanii, tryby, edycje, cena

391 0
Już za kilka dni, dokładnie w najbliższy wtorek – 27 marca, do sprzedaży trafi najnowsza odsłona serii Far Cry. Co tym razem przygotował dla nas Ubisoft? Czy „Piątka” dorówna niezwykle udanej trzeciej części, czy jest tylko odgrzewanym kotletem? Zebraliśmy dla was wszystkie przedpremierowe informacje na temat Far Cry 5, które być może pomogą wam w podjęciu decyzji o zakupie.

Kampania – kolejna opowieść o szaleńcu

Wraz z Far Cry 5 seria po raz pierwszy zawita do USA, a konkretnie do Hope County w stanie Montana. Niestety miejsce to zostało sterroryzowane przez fanatyczną religijną grupę – Bramy Edenu. Na jej czele stoi samozwańczy prorok Joseph Seed, wspierany przez swoje upiorne rodzeństwo. Z opublikowanych dotąd materiałów i informacji udzielonych przez twórców jasno wynika, że nie chcieli oni kopiować archetypu głównego antagonisty z Far Cry 3 czy Far Cry 4. W tym celu do pomocy zatrudniono Ricka Alana Rossa – specjalistę, zajmującego się na co dzień badaniem organizacji ekstremistycznych, fanatycznych kultów i ugrupowań. Joseph Seed może zatem okazać się najbardziej przerażającym, bo najbardziej wiarygodnym złoczyńcą w serii.

Gracze wcielają się w początkującego zastępcę szeryfa, który zostaje wysłany do Hope County w celu zbadania grupy Bramy Edenu. Co ciekawe Ubisoft zdecydował się dać nam jeszcze więcej swobody i zrezygnował z odgórnie ustalonych protagonistów. Po raz pierwszy w historii serii otrzymamy całkowitą swobodę w kreacji naszej postaci! Twórcy zdradzili również, że przejście kampanii i poznanie głównego wątku fabularnego zajmie nam około 25 godzin. Podkreślają oni jednak, że przy produkcji można spędzić znacznie więcej czasu, jeśli będziemy chcieli wykonać wszystkie opcjonalne zadanie i poświęcić się eksploracji świata.

Towarzysze, kooperacja, spluwy i pojazdy

Na szczęście nie jesteśmy skazani na samotną walkę z rodzeństwem Seed. W grze zawita system guns-for-hire (spluwy do wynajęcia), który sprawia, że możemy zrekrutować jedną z licznych postaci dostępnych w grze, a ta wspomoże nas w walce. Poza ludzkimi bohaterami będziemy mogli również skorzystać z pomocy psa Bommera lub niedźwiedzia o imieniu Cheese Burger. Kolejną nowością w serii jest możliwość przejścia całej kampanii (z wyjątkiem prologu) w trybie współpracy dla dwóch graczy. Nic nas już nie ogranicza, w każdej chwili możemy poprosić znajomego o pomoc i wspólnie przemierzać Hope County. Ważne jest jednak, że tylko gospodarz rozgrywki zachowuje wszystkie postępy w grze. Gość nie zachowa postępów w fabule, ale może już liczyć na zdobyte doświadczenie, pieniądze oraz bronie. Warto też wspomnieć o opcji dla „samotnych wilków” – kampanię będziemy mogli rozegrać w trybie offline.

Ubisoft zapewnia, że w Far Cry 5 otrzymamy dostęp do największej ilości broni i pojazdów w historii serii, po bezdrożach Hope County będziemy mogli przemieszczać się: ciężarówkami, samochodami terenowymi, samochodami typu muscle car, quadami, a nawet traktorami. Nic nie stoi również na przeszkodzie aby wzbić się w powietrze jako pilot samolotu. Natomiast rozległe jeziora Montany będą idealnym miejscem do wypróbowania licznych łodzi i motorówek.

Przyszłość z Far Cry 5 – Przepustka sezonowa

Twórcy postanowili nie trzymać nas w niepewności i jeszcze przed premierą zdradzili dokładnie, co otrzymamy w ramach przepustki sezonowej i jak będzie wyglądać popremierowy rozwój gry. Zakup przepustki sezonowej uprawni nas do wzięcia udziału w trzech szalonych przygodach. Pierwsza z nich to „Hours of Darkness”, która zabierze nas do ogarniętego wojną Wietnamu, gdzie będziemy musieli odbić naszych towarzyszy z rąk wroga i uciec z linii frontu. Drugi dodatek „Lost on Mars” to wariacja na temat kina sci-fi. Naszym zadaniem będzie walka z krwiożerczymi kosmitami, którzy postanowili zniszczyć Ziemię. Twórcy obiecują nie tylko nowych przeciwników, ale również nowe pojazdy i bronie. Ostatnie, finałowe DLC to „Dead Living Zombies”, które wprowadzi do gry tryb kooperacji dla czterech osób. Podczas zabawy, wraz z przyjaciółmi będziemy przebijać się przez hordy nieumarłych. W ramach dodatku otrzymamy siedem różnych scenariuszy. Warto tu dodać, że za wszystkie DLC odpowiadają twórcy znakomitego dodatku do Far Cry 3 zatytułowanego Blood Dragon. Śmiało możemy zatem liczyć na niepoważne, szalone i przejaskrawione historie będące pastiszem kina wojennego/sensacyjnego, sci-fi i horrorów z zombiakami w roli głównej. Ubisoft postanowił uhonorować najbardziej oddanych fanów serii i nabywcy przepustki sezonowej mogą liczyć dodatkowo na Far Cry 3: Classic Edition – czyli pełną wersję kultowej już „trójki”. To jednak nie wszystko, bez względu czy zdecydujecie się na zakup dodatków, czy nie możecie liczyć na tryb Arcade – edytor poziomów, który pozwoli nam na tworzenie własnych map i przygód oraz dostęp do licznych wydarzeń i wyzwań, które pozwolą nam na zdobycie wyjątkowego ekwipunku.

Multiplayer i mikropłatności

Oprócz wspomnianej już kooperacji, Far Cry 5 zaserwuje nam również rozgrywkę pvp. Niestety wciąż niewiele wiemy na temat tego trybu multiplayer. Na karcie produktu w sklepach sieciowych możemy znaleźć adnotację, że gra oferuje rozgrywkę online do 12 graczy (6 vs 6?). Ciekawe informację napływają również od samych twórców. W jednym z wywiadów dowiedzieliśmy się, że edytor poziomów umożliwi nam tworzenie nowych trybów, w stylu np. battle royale – spopularyzowanych przez takie produkcje jak Fortnite czy PUBG.

Niestety do gry zawitają również mikropłatności, jest to proceder, który coraz częściej znajduje się w grach nastawionych na rozgrywkę single player. Ubisoft zapewnia jednak, że w żaden sposób nie wpłyną one na rozgrywkę i nie pozwolą uzyskać przewagi nad innymi graczami (kolejna aluzja do trybów pvp). Cały system ma działać podobnie do tego z Assassin’s Creed Origins, a więc możemy liczyć na przedmioty przyspieszające rozwój w kampanii fabularnej (wersja dla leniwych) lub kosmetyczne dodatki. Jak to będzie wyglądać w rzeczywistości? Z odpowiedzią na to pytanie musimy poczekać do premiery gry.

Dostępne edycje i ceny

Far Cry 5 dostępny będzie zarówno na nośnikach fizycznych, jak i w wersji cyfrowej. Ta druga dostępna jest w trzech wariantach: Standard, Deluxe oraz Gold.

Edycja Standard – PlayStation 4 – 289,00 zł, Xbox One – 279,99 zł, PC (Steam) – 249,90 zł

 • Gra

 • Pakiet Dnia Sądu zawierający strój, skórki broni i pojazdu oraz dodatkowe przedmioty jednorazowe (tylko w przedsprzedaży)

Edycja Deluxe – PlayStation 4 – 329,99 zł (296,10 zł z PS Plus), Xbox One – 329,99 zł (296,99 zł z Gold), PC (Steam) – 279,90 zł

 • Gra

 • Pakiet Dnia Sądu zawierający strój, skórki broni i pojazdu oraz dodatkowe przedmioty jednorazowe (tylko w przedsprzedaży)

 • Pakiet łowcy wyborowego

 • Pakiet asa przestworzy

 • Pakiet wybuchowy i chaosu

 • karabin AR-C i pistolet magnum z unikatowymi skórkami

Far Cry 5 Deluxe Edition

Edycja Gold – PlayStation 4 – 373,90 zł, Xbox One – 373,99 zł, PC (Steam) – 359,90 zł

 • Gra

 • Przepustka Sezonowa

 • Pakiet Dnia Sądu zawierający strój, skórki broni i pojazdu oraz dodatkowe przedmioty jednorazowe (tylko w przedsprzedaży)

 • Pakiet łowcy wyborowego

 • Pakiet asa przestworzy

 • Pakiet wybuchowy i chaosu

 • karabin AR-C i pistolet magnum z unikatowymi skórkami

Far Cry 5 Gold Edition

Jeśli jednak wolicie edycje pudełkowe to również macie w czym wybierać. W naszym pięknym kraju Far Cry 5 będzie dostępny w licznych edycjach z dodatkowymi bonusami zarówno fizycznymi, jak np. kubek czy plecak, jak i cyfrowymi: dodatkowe skórki broni, pojazdy itd. Ich ceny w zależności od edycji wahają się od 189 złotych (PC, edycja standardowa) / 219 zł (PS4, Xbox One – standard) do 300 zł (XONE – Gold) / 330 (PS4 Gold).

Dostępna jest również wersja kolekcjonerska gry, w której skład wchodzą:

 • standardowa edycja Far Cry 5

 • Wysokiej jakości figurka Josepha Seeda stojącego przed witrażem (31,3 cm)

 • Pudełko kolekcjonerskie z ekskluzywnymi grafikami rodziny Seedów

 • Steelbook

 • Dwustronna mapa turystyczna Hope County

 • Oryginalna ścieżka dźwiękowa gry

 • Dodatkowo, ta wersja edycji kolekcjonerskiej zawiera również cyfrową zawartość deluxe Far Cry 5.

Far Cry 5 Edycja Kolekcjonerska

Cena edycji kolekcjonerskiej to około 390 – 410 złotych (PS4/Xbox One)

To już wszystko, co na razie wiemy na temat Far Cry 5, możecie być jednak pewni, że tuż po premierze podzielimy się z wami naszymi wrażeniami w recenzji.

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *