Cyfrowy Polsat bierze Netię

1042 0
Ta transakcja od dawna wisiała w powietrzu. To, że Netia jest na sprzedaż nie było tajemnicą, niewiadome pozostawało tylko to, kto ją kupi.

 

O tym, że Zbigniew Jakubas jest tylko inwestorem czasowym, a nie stałym mówiło się od dawna. Pomysłów, szczególnie tych nieoficjalnych, było sporo. Od sprzedaży telekomu w całości, do podziału na części indywidualną i biznesową (nie da się ukryć, że ta druga to dużo bardziej łakomy kąsek) i sprzedaż dwóm podmiotom. Dziś spekulacje możne uznać za zamknięte.

Cyfrowy Polsat złożył zlecenia nabycia łącznie pakietu ok. 32% akcji Netii

Cyfrowy Polsat złożył zlecenia nabycia łącznie pakietu ok. 32% akcji Netii od dwóch znaczących akcjonariuszy, a cena nabycia została ustalona na 638,8 mln zł. CP zamierza też ogłosić wezwanie w celu osiągnięcia udziału wynoszącego nie więcej niż 66% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Netii.

Tyle suchy komunikat (więcej szczegółów ma zostać ujawnione jutro). Nie zmienia to faktu, że transakcja wpisuje się w ostatnie posunięcia na rynku jeśli chodzi o budowę grupy telekomunikacyjno-medialnej i usług telefonii konwergentnej. Sam Cyfrowy Polsat oferuje platformę cyfrową o tej samej nazwie oraz szereg kanałów telewizyjnych przygotowywanych w telewizji Polsat. Komórkowym filarem Grupy jest kupiony Polkomtel, operator sieci Plus i Plush. Sam Cyfrowy Polsat też oferował usługi mobilne, ale ich skala przy możliwościach Polkomtela była nieporównywalna.

W skład Grupy wchodziły także Aero2 i Sferia, ale brakowało solidnego filaru stacjonarnego. A takim niewątpliwie będzie Netia. Operator o uznanej marce, posiadający 20 tys. km sieci szkieletowej, milion użytkowników indywidualnych i 25 tys. instytucjonalnych. D0 tego doszła niedawna zmiana strategii, zgodnie z którą Netia działa bardziej lokalnie (Local Netia), z drugiej skupia się na rentownych przyłączeniach, takich jak biurowce (łącza oferowane w technologii FTTH), czy nowobudowane osiedla (okablowywane na etapie budowy w porozumieniu z inwestorem).

Netia posiada 20 tys. km sieci szkieletowej, milion użytkowników indywidualnych i 25 tys. instytucjonalnych

To dla nas zupełnie nowy rynek. Dodatkowo spodziewamy się osiągnięcia licznych synergii w latach 2019-2023 o łącznej wartości ok. 800 mln zł. Nie bez znaczenia pozostaje także bardzo dobra kondycja finansowa spółki. Netia ma zdrowe finanse i niskie zadłużenie – mówi Tobias Solorz, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu.

Według jego zapowiedzi obecni użytkownicy Netii będą mogli liczyć na ofertę niedostępnych dotąd usług, które w swoim portfolio ma Cyfrowy Polsat. Wymiana ofert ma działać w obu kierunkach.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *